Oczyszcza, odchudza, reguluje ciśnienie. Niedoceniane warzywo o ciekawym smaku
Czy coś ci mówi hasło „fenkuł”? Jeśli nie, to może kojarzysz „koper włoski”? To roślina, która ma wiele zalet dla zdrowia. Poza tym ciekawie smakuje. Dlaczego warto sięgać po koper włoski? Czy dla wszystkich jest bezpieczny i skuteczny? Sprawdzamy.
Koper włoski, fenkuł - korzyści z jedzenia i picia
Fenkuł, zdecydowanie częściej nazywany koprem włoskim, to roślina, która ma wiele zalet dla zdrowia. Najczęściej kojarzy się z herbatkami, które wspierają pracę układu pokarmowego. To niejedyna korzyść ze spożywania kopru włoskiego. Fenkuł zmniejsza również ryzyko napadów głodu, działa moczopędnie, sprzyja regulowaniu ciśnienia i poziomu cholesterolu. I to wciąż nie jest koniec jego zalet.
Koper włoski - na odchudzanie, bóle brzucha i do smaku
Koper włoski to „członek” rodziny selerowatych. Jest jadalny prawie w całości, co otwiera duże możliwości, jeśli chodzi o jego zastosowanie. Bogactwo błonnika, witamin i minerałów, przy niskiej kaloryczności, to niewątpliwy atut dla osób odchudzających się. W dodatku indeks glikemiczny fenkułu jest niski, wynosi 15.
Z kolei ciekawy smak, wynikający z obecności olejków eterycznych w nasionach, to kolejna zaleta, którą podkreślają koneserzy. Uważa się, że koper włoski smakuje nieco podobnie do lukrecji.
W tradycyjnym zielarstwie koper włoski stosowano jako remedium na dolegliwości żołądkowe, ponieważ działa rozkurczowo, przez co wspiera trawienie, łagodzi wzdęcia, zmniejsza bóle brzucha i… zmniejsza apetyt. Ma też właściwości moczopędne. Zauważono zbawienny wpływ na wątrobę, dzięki oczyszczającemu działaniu.
Zauważono również, że błonnik i potas obecne w koprze włoskim, sprzyjają też regulowaniu poziomu cholesterolu. Fenkuł sprzyja też unormowaniu ciśnienia krwi, a to za sprawą magnezu, wapnia i potasu, które zawiera. Koper włoski działa także korzystnie na odporność.
Pomaga, gdy dopada infekcja, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Zmniejsza stany zapalne. Ponadto stanowi źródło antyoksydantów, które działają przeciwutleniająco, przeciwstarzeniowo i przeciwdziałają wolnym rodnikom. Koper włoski zmniejsza stany zapalne w organizmie.
Jak serwować koper włoski? Bulwy można gotować, stosować jako dodatek do dań warzywnych i mięs, makaronów i serów. Suszone owoce i liście mogą stanowić napar, który wspiera układ pokarmowy.
Koper włoski – właściwości, zalety
- W bulwie kopru włoskiego znajdziemy: potas, sód, fosfor, wapń, magnez, kwasy tłuszczowe
- Może więc działać przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo
- U matek karmiących może wspierać laktacje poprzez stymulację prolaktyny
- Zwiększa gęstość kości dzięki zawartości fosforu, manganu, witaminy K i wapnia
- Sprzyja zdrowiu stawów, ponieważ zawierza cynk i żelazo
- Chroni naczynia krwionośne i serce, dzięki zawartości m.in. azotanów, kwasu foliowego i witaminy B6
- Może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory, dzięki zawartości selenu, który również wspiera pracę wątroby
- Witamina A, witamina C i beta-karoten korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci
- Ponadto witamina C zwiększa przyswajanie żelaza przez organizm
- Koper włoski zawiera również estrogen, naturalny hormon kobiecy, który wspiera prawidłową pracę układu rozrodczego, może mieć udział w regularności cykli miesięcznych, ale również jego prawidłowy poziom odpowiada za właściwy poziom tkanki tłuszczowej.
- Zauważono, że spożywając koper włoski, można zmniejszyć dolegliwości, towarzyszące menopauzie.
Koper włoski - przeciwwskazania
Koper włoski jest zakazany w diecie osób uczulonych na niego, a także pacjentów zażywających niektóre leki nasercowe i przeciwlękowe. W takiej sytuacji należy omówić z lekarzem możliwość spożywania kopru włoskiego. Ponadto unikać go powinny osoby chorujące na nerki, gdyż może dojść u nich do niebezpiecznie podwyższonego poziomu potasu we krwi, co może spowodować zaburzenia pracy całego organizmu, a w skrajnych przypadkach zagrożenie życia pacjenta.