Okrasa dodaje ją nawet do wykwintnych dań. Ta przyprawa wspiera serce i nie tylko
Polska kuchnia obfituje w różne przyprawy, o których czasem zapominamy, sięgając po zioła z innych krajów. Warto jednak czasem powrócić do korzeni i docenić aromat, który wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Karol Okrasa nie rezygnuje z różnych ziół i dodaje je nawet do mało oczywistych potraw.
Przyprawy to nic innego jak zioła, które z czasem zaczęto dodawać do potraw. Zanim jednak tak się stało, w pierwszej kolejności były wykorzystywane w medycynie ludowej. Jedną z takich roślin jest Origanum majorana L., czyli majeranek lebiodka. To właśnie jej aromat ceniony jest przez wybitnych kucharzy takich jak Karol Okrasa, który uwielbia polską kuchnię.
Majeranek - prosta przyprawa o wielu właściwościach
Śledząc kulinarne pomysły Karola Okrasy, można zauważyć, że jego potrawy nawiązują do korzeni polskiej kuchni. Choć dania skomponowane są w nowoczesny sposób, to pełno w nich składników z czasów dawnej szlachty, która raczyła się bażantami, czy lokalnym winem.
W przepisach mistrza kuchni nie brakuje także innych staropolskich dań, a ich wspólnym mianownikiem jest prostota, naturalność i smak uzyskany z różnorodnych ziół. Okrasa, łamiąc przepisy, przyrządza także inne dania, niezwiązane z naszą tradycją, ale poprzez łączenie smaków nadaje im polską nutę. Jedną z takich potraw jest stek wołowy z masłem paryskim, do którego dodał nic innego jak majeranek.
Wspomniana przyprawa w kuchni najczęściej kojarzy się z żurkiem. Aromat Origanum majorana L. jest niezbędny, by zupa nabrała właściwego smaku i charakteru. Jednak zanim stała się nieodłącznym elementem polskich dań, nasze babcie używały jej w zupełnie innym celu. W medycynie ludowej majeranek był stosowany w celu łagodzenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, nosowo-gardłowych, oddechowych, sercowych, reumatologicznych i neurologicznych.
Naukowcy z Terehanu i Iranu wskazują, że pozyskany z majeranku olejek zawiera węglowodory monoterpenowe i utlenione monoterpeny, a także związki fenolowe. Co więcej, zdaniem specjalistów we współczesnej medycynie odnotowano szereg działań farmakologicznych olejku z majeranku. Wymienia się następujące właściwości:
- przeciwutleniające,
- hepatoprotekcyjne,
- kardioprotekcyjne,
- przeciwpłytkowe,
- gastroprotekcyjne,
- przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
- przeciwpierwotniakowe,
- przeciwmiażdżycowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwprzerzutowe,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwwrzodowe i hamujące antycholinesterazę.
Majeranek nie tylko na niestrawność. Dodawaj go do różnych potraw
Choć w polskiej kuchni i medycynie ludowej majeranek towarzyszy nam od pokoleń to ta roślina pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Jej aromat, właściwości i prostota sprawiają, że dziś uprawiana jest zarówno w Azji, Afryce jak i Europie.
Naukowcy przeanalizowali, co znajduje się w roślinie z pozoru dość pospolitej. Wskazali, że jest w niej wiele olejków eterycznych oraz wiele związków fenolowych w formie kilkunastu różnorodnych kwasów.
To nie wszystko. Analizy wykazały, że roślina zawiera również cenne garbniki, związki gorzkie, karoteny i witaminę C. Substancje te nadają słodkiemu majerankowi właściwości żołądkowe, wiatropędne, przeciwskurczowe i lekko uspokajające. Dodawanie majeranku do potraw wspomaga trawienie i łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Autorzy publikacji naukowej wskazują, że na przestrzeni lat udowodniono skuteczne zastosowanie majeranku jako wsparcia w leczeniu chorób serca i dysrytmii, co może być związane z jego działaniem przeciwpłytkowym i kardioprotekcyjnym poprzez hamowanie produkcji tlenku azotu i peroksydacji lipidów w tkankach serca. Aromaty zawarte w majeranku są cenne także w kontekście infekcji a wszystko za sprawą przeciwdrobnoustrojowego działania rośliny.