OLEJ MORINGA - zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości oleju moringa

2016-12-07 15:49

Olej moringa znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym. Olej moringa jest przede wszystkim skarbnicą kwasu oleinowego, który obniża poziom cholesterolu, za co za tym idzie - zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Reguluje także poziom ciśnienia. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma olej z nasion moringi i jak go stosować.

OLEJ MORINGA- zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości oleju moringa
Autor: Thinkstockphotos.com OLEJ MORINGA- zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości oleju moringa

Spis treści

  1. Olej moringa - dobre źródło kwasu oleinowego
  2. Olej moringa - właściwości lecznicze
  3. Olej moringa - zastosowanie w kuchni
  4. Olej moringa na włosy i twarz. Zastosowanie oleju moringa w kosmetyce

Olej moringa znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym. A tych ma bardzo wiele. Nic dziwnego - olej ten jest pozyskiwany z nasion rośliny nazywanej "drzewem długowieczności", należącej do grupy superżywności, czyli najzdrowszych produktów na świecie. Cechą charakterystyczną oleju z  moringi jest to, że jako jeden z niewielu olejów w większości składa się z kwasu oleinowego, który ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Olej moringa - dobre źródło kwasu oleinowego

Olej moringa w większości (74,9 proc.) składa się z kwasu oleinowego, z grupy kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (MUFA).

Olej moringa pod względem zawartości dobroczynnego kwasu oleinowego dorównuje oliwie z oliwek.

Kwas oleinowy poprzez zmniejszenie wchłanialności cholesterolu pokarmowego obniża zawartość "złego" cholesterolu LDL. Poza tym zmniejsza lepkość i obniża ciśnienie krwi. W związku z tym olej z moringi może pełnić ważną rolę w profilaktyce miażdżycy i chorób serca.

Spośród "dobrych" tłuszczów znajdujących się w oleju moringa można jeszcze wymienić kwas oleopalmitynowy (MUFA) oraz kwasy: linolowy i linolenowy (wielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA). Jak w każdym oleju, także w oleju moringa znajdują się niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone, które podnoszą stężenie złego cholesterolu. Stanowią one 20 proc. jego zawartości.

Zawartość kwasów tłuszczowych w oleju moringa²

nazwa kwasu tłuszczowego zawartość procentowaw oleju moringa rodzaj kwasu tłuszczowego
kwasu oleinowy 74,9 proc. kwasy tłuszczowe nienasycone (MUFA)
kwas palmitynowy 12 proc. kwasy tłuszczowe nasycone
kwas oleopalmitynowy 2,7 proc. kwasy tłuszczowe nienasycone (MUFA)
kwas stearynowy 2 proc. kwasy tłuszczowe nasycone
kwas laurynowy 1,9 proc. kwasy tłuszczowe nasycone
kwas arachidowy 1,8 proc. kwasy tłuszczowe nasycone
Kwas linolenowy 1,7 proc. kwasy tłuszczowe nienasycone (PUFA)
Kwas linolowy 1,2 proc. kwasy tłuszczowe nienasycone (PUFA)
kwas mirystynowy 0,86 proc. kwasy tłuszczowe nasycone

Olej moringa - właściwości lecznicze

Poza kwasem oleinowym, olej z moringi zawiera także inne substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie - witaminy (A i E), sterole i antyoksydanty. Zwłaszcza dzięki tym ostatnim wykazuje liczne właściwości zdrowotne. Między innymi ma potencjał, by regenerować uszkodzoną przez toksyny wątrobę, co wykazali nigeryjscy naukowcy.¹ Gdy wątroba zostaje uszkodzona, do krwi zostają uwolnione substancje, takie jak aminotransferaza asparaginianowa (AST) i aminotransferaza alaninowa (ALT) i ich poziom jest podwyższony. Badanie niegeryjskich naukowców wykazało, że spożywanie oleju moringa przyczynia się do obniżenia poziom ALT i AST. Sugerują więc, że olej ten może być stosowany przy uszkodzeniach wątroby wywołanych przez niektóre toksyny, takie jak wirusy zapalenia wątroby typu B czy leki.

Olej moringa - zastosowanie w kuchni

Olej moringa tłoczony na zimno może być stosowany do sosów sałatkowych lub do majonezu. Ze względu na dużą ilość kwasów jednonienasyconych, które mają wysoką temperaturę dymienia, nadaje się też do smażenia, ale krótkiego. Jednak w tym przypadku najlepszy jest olej moringa rafinowany.

Olej moringa należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła, z dala od światła (pod jego wpływem jełczeje, jak każdy tłuszcz). Po otwarciu najlepiej zużyć go w ciągu 3 miesięcy.

Olej moringa na włosy i twarz. Zastosowanie oleju moringa w kosmetyce

Olejek moringa polecany jest w celu zmiękczania i nawilżania skóry. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają barierę ochronną skóry, zapobiegają "ucieczce" wody ze skóry, poprawiając poziom jej nawilżenia oraz działają łagodząco i odżywczo. Poza tym aktywizują procesy regeneracyjne uszkodzonej bariery lipidowej naskórka oraz niwelują stany zapalne i stabilizują metabolizm skóry. W związku z tym olej moringa jest polecany przede wszystkim osobom z cerą suchą i dojrzałą.

Olej moringa można nakładać także na włosy. Zapobiega wypadaniu włosów, wzmacniając ich cebulki. Pomaga w walce z łupieżem. Olej moringa można stosować zarówno przed jak i po myciu. Przed umyciem można go zastosować jako odżywkę regenerującą  - wystarczy nałożyć olejek na nieumyte włosy i zrobić kompres z ręcznika, po minimum 30 minutach należy umyć włosy. Może posłużyć także jako serum przed stylizacją - wystarczy nanieść niewielką ilość na wilgotne włosy.

Olej można stosować też do masażu lub do pielęgnacji skóry po kąpieli.

Bibliografia:

1. Edible oils for liver protection: hepatoprotective potentiality of Moringa oleifera seed oil against chemical-induced hepatitis in rats, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22757719

2. Ashraf F., Gilani S., Fatty Acids in Moringa oleifera Oil, "Journal of the Chemical Society 2007", vol. 29, nr 4

3. Physico-chemical and Antioxidant Properties of  Moringa oleifera Seed Oil, "Pakistan Journal of Nutrition" 2011, nr 10 (5)