Olej z rokitnika – właściwości, działanie i przeciwwskazania. Jak stosować olej z rokitnika?
Olej z rokitnika bywa nazywany „płynnym złotem”. To uniwersalny produkt, który można stonować wewnętrznie, spożywając go, jak i zewnętrznie – na skórę. Jakie są właściwości oleju z rokitnika? Jak stosować olej z rokitnika na twarz i ciało? Kto powinien unikać oleju z rokitnika? Rozwiewamy wątpliwości i wymieniamy zalety oleju z rokitnika (i jedną małą wadę).
Spis treści
- Olej z rokitnika – właściwości
- Olej z rokitnika – działanie. Na co pomaga?
- Olej z rokitnika – jak stosować? Dawkowanie
- Olej z rokitnika do picia
- Olej z rokitnika na twarz, skórę i włosy
- Olej z rokitnika dla dzieci
- Olej z rokitnika w ciąży
- Olej z rokitnika - jaki wybrać?
- Gdzie można kupić olej z rokitnika?
- Jak zrobić olej z rokitnika?
- Olej z rokitnika – przeciwwskazania
Olej z rokitnika – właściwości
Olej z rokitnika, z uwagi na swoje dobroczynne dla zdrowia właściwości, jest od wieków stosowany w tradycyjnym lecznictwie ziołowym. Jego atut to fakt, że dla większości użytkowników jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych.
Olej z rokitnika można stosować na skórę. Bywa dodatkiem do kremów i szamponów. Sprawdza się również jako preparat doustny i ma korzystny wpływ na organizm.
Olej z rokitnika pozyskuje się z jagód, liści i nasion rokitnika zwyczajnego (Hippophae rhamnoides). Ten mały krzew naturalnie rośnie m.in. na dużych wysokościach w północno-zachodnim regionie Himalajów.
Olej z rokitnika to świetne źródło antyoksydantów, witamin (m.in. A, C, E, K), minerałów (m.in. cynk, miedź, magnez, potas, wapń, żelazo). Owoce rokitnika są również składnikiem innych drogocennych produktów, jak sok z rokitnika, nie bez powodu nazywany "płynnym złotem".
Olej z rokitnika – działanie. Na co pomaga?
Wysoka zawartość kwasu palmitynowego sprawia, że olej z rokitnika sprzyja regeneracji i odżywieniu skóry. Olej z rokitnika jest też źródłem zdrowych tłuszczów i kwasów omega. A to nie koniec leczniczych właściwości oleju z rokitnika.
Olej z rokitnika był od wieków stosowany w pielęgnacji skóry. To zasługa zawartych w nim cennych składników. W oleju z rokitnika znajdziemy m.in:
- antyoksydanty
- fitosterole
- karotenoidy
- tłuszcze nienasycone
- witaminy z grupy B
- witamina E
- witamina K
- kwas linolowy
- kwas gamma linolenowy
- kwasy tłuszczowe omega
Efektem jest piękna, gładka, odświeżona skóra. Olej z rokitnika sprawdza się także przy poważniejszych problemach skórnych jak oparzenia albo trudno gojące się rany. Zauważono też korzystny wpływ na zmiany trądzikowe.
Olej z rokitnika sprzyja łagodzeniu łuszczenia się skóry, zarówno z powodu przesuszenia, jak i w przebiegu łuszczycy – co potwierdzono naukowo, ale potrzebne są szerzej zakrojone badania - czy egzemy. Pomaga przy podrażnieniach i świądzie.
Uważa się, że stosowanie olejku z rokitnika może też chronić skórę przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Rokitnik to również składnik produktów przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych.
Olej z rokitnika, z uwagi na bogactwo fitosteroli, ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, przez co sprzyja zdrowiu serca. To m.in. zasługa kwercetyny zawartej w oleju rokitnikowym, która, jak ustalono, zmniejsza ryzyko chorób serca.
Wystarczy mniej niż mililitr olejku dziennie, aby obniżyć ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i cholesterolu, co potwierdziły badania. Co ciekawe, tę prawidłowość zauważono u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu. U osób, których poziom cholesterolu był bliżej prawidłowych wyników, efekt nie był spektakularny.
Olej z rokitnika – jak stosować? Dawkowanie
Olej z rokitnika dla większości osób jest bezpieczny. Zalecana dawka to nie więcej niż 10 ml dziennie, jeśli stosowany jest doustnie. Olej rokitnikowy należy spożywać ok. 15 min. przed jedzeniem.
Należy jednak zachowań ostrożność i zrezygnować ze stosowania oleju z rokitnika, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy lub skutki uboczne. Nie zaleca się oleju rokitnikowego osobom ciepiącym na choroby układu pokarmowego i dróg żółciowych. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych oleju z rokitnika zalicza się dolegliwości żołądkowe i trawienne oraz bóle stawów.
Sugestie dotyczące spożywania oleju z rokitnika różnią się w zależności od źródeł i konkretnego produktu. Można spotkać się z opinią, że optymalne spożycie to pół łyżeczki przed każdym posiłkiem, lub z wersjami, żeby wypijać 2-10 ml rano. W stanach zapalnych w jamie ustnej należy ją po prostu płukać olejem z rokitnika 2 razy na dzień.
Olej z rokitnika do picia
Olej z rokitnika może być stosowany do picia. Jednak należy zachować wspomnianą ostrożność przy dawkowaniu. Codzienne picie oleju z rokitnika może sprzyjać prawidłowej pracy układu krążenia. Chociaż badania jeszcze trwają, zauważono, że olej rokitnikowy ma korzystny wpływ na prawidłowy przepływ krwi, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i zakrzepów.
Dzięki bogactwu fitosteroli pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi. Zauważono, że olej z rokitnika można stosować pomocniczo w niektórych chorobach układu pokarmowego, aczkolwiek odradza się go w stanach zapalnych trzustki, wątroby lub chorobach układu żółciowego
Olej z rokitnika na refluks
Stosowanie oleju z rokitnika na refluks należy omówić z lekarzem. Jeśli nie wskaże on przeciwwskazań, można sięgnąć po olej rokitnikowy pomocniczo w przypadkach refluksu albo zgagi. Zbawienne działanie rokitnika w tym przypadku oparte jest o jego przeciwzapalne właściwości.
Zauważono, że olej z rokitnika działa korzystnie na żołądek, zmniejszając stany zapalne i regulując wydzielanie kwasów żołądkowych. Dzięki temu olej z rokitnika może sprzyjać uregulowaniu pewnych nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego.
Olej z rokitnika na żołądek
Zauważono, że olej z rokitnika, w dawce 1 łyżeczka na 20 minut przed jedzeniem, przyjmowany przez okres 3-4 tygodni, może działać pomocniczo w stanach zapalnych żołądka, wrzodach żołądka, wrzodach dwunastnicy.
Zaleca się po spożyciu wypicie dodatkowo wody mineralnej niegazowanej. Korzystne działanie oleju z rokitnika na żołądek ma polegać na regenerującym wpływie na śluzówkę żołądka.
Olej z rokitnika na gardło
Olej z rokitnika należy do naturalnych substancji stosowanych w leczeniu bólu gardła. Zauważono, że sprzyja zmniejszeniu obrzęku. Może działać przeciwzapalnie. Olej z rokitnika zmniejsza podrażnienie gardła. Dzięki temu ból się zmniejsza. Sukcesywnie ułatwione jest przełykanie, a błona śluzowa ulega regeneracji. Na gardło można pić niewielkie ilości oleju z rokitnika lub płukać gardło olejem z rokitnika, 2-3 razy dziennie.
Olej z rokitnika na twarz, skórę i włosy
Naturalne oleje to zdrowy przepis na piękno włosów, skóry i paznokci. Olej z rokitnika nie jest wyjątkiem. Działa regenerująco na włosy, poprzez wzmacnianie cebulek i odbudowę struktury włosów. Z kolei w kontakcie ze skórą, olej z rokitnika może działać regenerująco oraz przeciwstarzeniowo.
Olej z rokitnika dobrze się wchłania, nie blokując porów. Jednak ma pewną właściwość, która powoduje, że nie wszystkie osoby są zadowolone z używania oleju z rokitnika na włosy czy skórę.
Zawarte w oleju z rokitnika barwniki powodują, że zarówno skóra, jak i włosy, mogą nabierać pomarańczowego odcienia. Dlatego mimo korzystnego wpływu oleju z rokitnika, niektóre osoby stosują go tylko okresowo.
Olej z rokitnika na rany
Olej z rokitnika świetnie sprawdza się w pielęgnacji uszkodzeń skóry. To dlatego zaleca się go do pielęgnacji twarzy, w przypadku problematycznej cery. Olej z rokitnika sprawdza się również w bardziej poważnych problemach skórnych.
Warto zastosować olej z rokitnika na skórę, która doświadczyła oparzeń słonecznych. Olej z rokitnika może również sprzyjać regeneracji w razie skaleczeń, otarć, pęknięć skory. Może wpierać w przypadku trudno gojących się ran. Uważa się, że zmniejsza ryzyko powstawania blizn lub sprawia, że są „ładniejsze”.
Olej z rokitnika na przebarwienia
Olej z rokitnika jest też wykorzystywany w leczeniu przebarwień. Dotyczy to również skóry trądzikowej. Nie przesusza skóry, jednocześnie redukując przebarwienia i stany zapalne. Przy dłuższym stosowaniu, olej z rokitnika może zostawiać charakterystyczne żółtopomarańczowe zmiany kolorytu, z uwagi m.in. na zawarte w nim karotenoidy.
Olej z rokitnika na pryszcze
Olej z rokitnika, dzięki właściwościom sprzyjającym redukowaniu stanów zapalnych, sprzyja również zmniejszeniu trądziku. Pomaga w przypadkach nadmiernego wydzielania sebum. Jednocześnie nie wysusza skóry. Olej z rokitnika wyrównuje strukturę naskórka, sprzyja poprawie kolorytu cery.
Dzięki stosowaniu oleju z rokitnika na pryszcze można uniknąć nieestetycznych blizn w miejscach, gdzie znajdowały się niedoskonałości cery. Olej z rokitnika można nakładać na twarz punktowo lub dodawać jego krople do preparatów stosowanych na całą twarz.
Olej z rokitnika na hemoroidy
Hemoroidy czyli żylaki odbytu, to dolegliwość, która może skutecznie obniżać jakość życia i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe czy krwawienia to problemy, z którymi zmagają się osoby cierpiące na hemoroidy. Pomocne mogą być w takim przypadku tampony z waty nasączonej olejem z rokitnika, przykładane do bolących miejsc. Nie należy ich wkładać do środka odbytu.
Miejscowo można też smarować olejkiem dwa razy dziennie problematyczne okolice. Olej z rokitnika łagodzi też otarcia np. wskutek używania zbyt szorstkiego papieru toaletowego, odparzenia od podpasek i inne drobne skaleczenia czy pęknięcia skóry przy odbycie.
Olej z rokitnika dla dzieci
Olej z rokitnika to preparat, który uważany jest za bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. Jednak z uwagi na rozwój układu pokarmowego u niemowląt, zaleca się, aby podawać olej z rokitnika nie wcześniej niż po 12-24 mies. życia. Należy też obserwować reakcje dziecka na spożycie oleju z rokitnika.
W razie wystąpienia niepożądanych reakcji lub dolegliwości trawiennych należy odstawić olej z rokitnika, sprawdzając, czy to właśnie on był przyczyną problemów. Jeśli olej z rokitnika nie powoduje żadnych skutków ubocznych, można go śmiało stosować m.in. w sezonie jesienno-zimowym czy po rozpoczęciu nauki szkolnej, jako preparat korzystnie wpływający na odporność, m.in. z uwagi na zawartość witamin: bogactwo witaminy C, obecność witamin z grupy B, witaminy E oraz witaminy K.
Olej z rokitnika w ciąży
Olej z rokitnika może być stosowany przez kobiety w ciąży. Uważa się, że doskonale pomaga na przebarwienia, które w czasie ciąży pojawiają się na skórze. Może działać też jako naturalny środek wspierający odporność. To ważne, ponieważ w czasie ciąży nie można stosować wielu leków, z uwagi na ich potencjalnie szkodliwy wpływ na rozwijający się płód.
W ciąży należy zachować ostrożność przy dawkowaniu oleju z rokitnika oraz w razie wątpliwości omówić jego stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Olej z rokitnika w okresie ciąży może być pomocny w leczeniu podrażnień dziąseł, a którymi często zmagają się przyszłe mamy, a także w infekcjach dróg oddechowych.
Olej z rokitnika - jaki wybrać?
Olej z rokitnika, jak wszystkie produkty, warto kupować ze sprawdzonych źródeł. Na opakowaniach i butelkach zawierających olej z rokitnika znajdziemy informacje, odnośnie wykonania produktu tj. czy olej jest nierafinowany, czy jest tłoczony na zimno.
Często znajduje się tam też lista właściwości oleju z rokitnika, jego zalety, ale również ostrzeżenie. To ostatnie dotyczy możliwych przebarwień, które może powodować olej z rokitnika. Dlatego przed użyciem na skórę warto wykonać próbę w mało wyeksponowanym miejscu. Czysty olej z rokitnika należy rozcieńczać zgodnie z instrukcją producenta.
Gdzie można kupić olej z rokitnika?
Na rynku w drogeriach, sklepach zielarskich, niektórych marketach i w internecie, można znaleźć wiele rodzajów olejów z rokitnika. Oleje rokitnikowe mogą być też składnikami innych produktów. Olej z rokitnika bywa też produkowany przez mniejsze zakłady, np. olejarnie, pasieki czy w gospodarstwach ekologicznych.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy jest to olej spożywczy (który można wykorzystać po rozcieńczeniu w celach kosmetycznych) czy olej rokitnikowy kosmetyczny, którego nie można spożywać.
Jak zrobić olej z rokitnika?
Olej rokitnikowy można zrobić samodzielnie w domu, macerując owoce rokitnika. Uważa się, że jest to produkt nieco słabszy niż profesjonalnie produkowany olej z rokitnika, ale i jemu nie można odmówić prozdrowotnych właściwości.
Domowy olej rokitnikowy można wykorzystać zewnętrznie, do smarowania pryszczy czy skaleczeń. Może być też cennym składnikiem maseczek. Poza tym można nim płukać jamę ustną i gardło. Używany wewnętrznie olej z rokitnika pomoże poprawić odporność. Wspiera też procesy trawienia.
Jak przygotować w domu olej z rokitnika?
- Umyj i osusz owoce rokitnika.
- Umieść suszone owoce w słoiku lub butelce. Owoce mogą być całe lub rozgniecione. Wskazane jest użycie butelki z ciemnego szkła.
- Zalej oliwą z oliwek albo olejem lnianym, w proporcji 150 g owoców – 200 ml oliwy / oleju
- Odstaw w ciemne miejsce na 30 dni, jeśli owoce były rozgniecione lub na 60 dni, jeśli używasz owoców w całości.
Olej z rokitnika – przeciwwskazania
Jak każda substancja, olej z rokitnika jest niewskazany dla osób nadwrażliwych i uczulonych. Odradza się również stosowanie go osobom, które chorują na zapalenie trzustki, zapalenie wątroby czy choroby układu żółciowego, jak kamica lub zapalenie woreczka żółciowego. Dla dobrego samopoczucia po spożyciu oleju z rokitnika należy także pamiętać o prawidłowym dawkowaniu.