Pij ten napar, a pozbędziesz się kaszlu. Jest idealny na jesień
Męczy cię kaszel i szukasz skutecznego remedium, by pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości? Jednym ze sposobów jest napar na bazie niewielkich, płaskich nasion lnu pospolitego, który rozprawi się z przeziębieniem. Wypróbuj, a poczujesz wyraźną ulgę.
Siemię lniane wykorzystywane jest od dawien dawna. Walory drobnych nasionek lnu pospolitego doceniały nasze babcie. Dlatego, że mają w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych m.in. błonnik, cynk, foliany, witaminy z grupy B oraz żelazo. Zawarte w nich lignany wykazują wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że pomagają w walce z wolnymi rodnikami, odpowiadającymi za starzenie się organizmu oraz za zmiany w DNA. Do tego składniki te obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) i w efekcie obniżają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Napar z siemienia lnianego dobry na kaszel
Napój ten jest naturalnym panaceum na wiele dolegliwości. Po siemię lniane sięgają osoby, które borykają się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Ze względu na dużą zawartość błonnika pomaga oczyścić jelita ze złogów i zapobiega zaparciom lub biegunkom. Odpowiada też za regulację tempa przemiany materii i usprawnia perystaltykę jelit.
Z siemienia lnianego można sporządzić napar, który wzmacnia odporność, ale także chroni przed przeziębieniem i świetnie radzi sobie z suchym, uporczywym kaszlem. Dzięki zawartości związków śluzowych ma właściwości nawilżające i łagodzące gardło oraz przeciwzapalne. Przyspiesza także odkrztuszanie wydzieliny, które zalega w drogach oddechowych.
Jak zrobić napar z siemienia lnianego?
Przepis na miksturę z ziarenek lnu jest banalnie prosty, a cały proces trwa kilka minut. Wystarczy wsypać do szklanki dwie łyżki zmielonego siemienia lnianego, a następnie zalać je ciepłą, lecz niewrzącą wodą. Odstawić naczynie pod przykryciem na 10-15 minut i gotowe. Namoczone nasionka wówczas szybko miękną, pęcznieją i otaczają się charakterystycznym śluzem. Po przestygnięciu można wywar przecedzić, a w konsystencji będzie nieco przypominać kisiel. W celu wzmocnienia właściwości tej mikstury można dodać odrobinę soku z cytryny lub malin oraz miodu.
Tak przygotowany napar z siemienia lnianego na katar można pić raz lub dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem.
Polecany artykuł: