Piją ją, żeby schudnąć. Efekt może być opłakany
Herbata baletnicy to napój, który ma przyspieszyć moment osiągnięcia spadku wagi poprzez działanie przeczyszczające. Wszystko za sprawą jej składników, które mają wpływ na przyspieszenie pracy jelit. Jednak odchudzanie za pomocą tego typu herbatek nie zawsze wychodzi na zdrowie. Przekonaj się, dlaczego.
Spis treści
- Herbata baletnicy – skład oraz działanie
- Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z piciem herbaty baletnicy?
- Dlaczego odchudzanie za pomocą herbatek przeczyszczających to zły pomysł?
- Co zrobić, aby zdrowo chudnąć?
Herbata baletnicy to napar odchudzający. Głównymi składnikami herbaty baletnicy są senes oraz ślaz, które wpływają na szybsze funkcjonowanie pracy jelit. Dzięki temu herbata działa na organizm przeczyszczająco, powodując utratę wagi. Jaki wpływ na zdrowie ma stosowanie herbaty baletnicy?
Herbata baletnicy – skład oraz działanie
Herbata baletnicy to napar, który opiera się o przeczyszczające działanie senesu oraz ślazu okółkowego. Te dwie rośliny bardzo silnie uruchamiają perystaltykę jelit, w związku z tym dochodzi do częstych wypróżnień, które powodują dodatkowy, ale pozorny spadek wagi o np. pół kilograma.
Poza tym sprzyjają utracie wody, co znów daje pozorny efekt, że po wypiciu herbatki tracimy zbędne kilogramy oraz tłuszcz. Nic bardziej mylnego.
Przy odwodnieniu możemy stracić nawet 2 kilogramy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistym spadkiem wagi. Jest to efekt nietrwały. Po zaprzestaniu picia herbaty baletnicy i odpowiednim nawodnieniu znów odzyskujemy bowiem dawną wagę.
Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z piciem herbaty baletnicy?
Picie herbaty baletnicy, która ma silny efekt przeczyszczający grozi przede wszystkim odwodnieniem. Jeśli pijemy ją nagminnie, może dojść do zbyt dużej utraty elektrolitów (np. sodu, potasu), osłabnięcia, a także omdleń.
Poza tym senes, główny składnik herbatki, stosowany w dużych ilościach lub w sposób ciągły, może doprowadzać do uszkodzenia błony jelit, a u osób, które mają stany zapalne jelit lub inne choroby dolnego odcinka układu pokarmowego, może nasilać istniejące już dolegliwości.
Dlaczego odchudzanie za pomocą herbatek przeczyszczających to zły pomysł?
Próba usunięcia zbędnych kilogramów za pomocą herbatki przeczyszczającej nie jest rozwiązaniem problemu nadwagi lub otyłości. Na nasze nadmiarowe kilogramy pracowaliśmy przez kilka lat.
Sięgając po herbatkę przeczyszczającą często liczymy, że w kilka tygodni, a nawet dni, magiczna herbatka usunie z nas zbędną tkankę tłuszczową. Tak się jednak nie stanie, a brak spodziewanego efektu prowadzić będzie do frustracji i może stać się powodem kolejnego zajadania problemu.
Sięganie po herbatki odchudzające to próba dostosowania się do wymogów społecznych, by być zawsze piękną, szczupłą, właśnie jak baletnica. Tylko nikt nie zadaje sobie pytania, jak naprawdę odżywiają się baletnice, na czym bazuje ich dieta, jak bardzo muszą sobie odmawiać jedzenia, aby mogły być wiotkie w tańcu i łatwe do podnoszenia przez partnerów tanecznych.
Jeśli ktoś dąży do sylwetki baletnicy, powinien się zastanowić, po co mu tak szczupłe ciało, czy po jego osiągnięciu faktycznie coś zmieni się w jego życiu i czy smukła sylwetka jest równoznaczna z osiągnięciem poczucia szczęścia.
Co zrobić, aby zdrowo chudnąć?
Jeśli chcemy stracić na wadze, powinniśmy wziąć pod uwagę, że aby zrzucić 1 kilogram, musimy osiągnąć deficyt 7000 kcal. Jest to możliwe najszybciej w tydzień, jednak poleca się zarezerwować na to 2 tygodnie, aby osiągnąć zdrowy i trwały efekt odchudzania. Nie jest bowiem sztuką schudnąć. Sztuką jest utrzymać wagę i nie mieć efektu jojo.
Aby stracone kilogramy nie powróciły, musimy utrzymać odpowiednie tempo metabolizmu oraz właściwy stan tkanki mięśniowej, która szybciej niż tkanka tłuszczowa spala kilogramy.
W tym celu powinniśmy zwiększyć delikatnie ilość ćwiczeń fizycznych lub po prostu naturalnego ruchu typu spacery lub rower. Należy też postawić na zdrową dietę zawierającą dobrej jakości białko (podkręcające metabolizm) oraz zdrowe tłuszcze, które szybciej nasycą nas niż góra zielonej sałatki pozbawiona dressingu z oliwy czy oleju lnianego.
Musimy też pamiętać, że nasz organizm to maszyna, która do prawidłowego działania powinna mieć dostęp do wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów.
Jeśli się zbytnio głodzimy, zwalnia obroty i włącza uczucie głodu, bo brakuje jej np. witamin z grupy B, cynku, czy magnezu. Dlatego podczas diet odchudzających dbajmy o sporą ilość warzyw (najlepiej do każdego posiłku) oraz 1 porcję owoców dziennie, które będą źródłem witamin i mikroelementów.
Ponadto pamiętajmy, że głodzenie się osłabia pracę tarczycy, a to ona odpowiada w dużej mierze za metabolizm w naszym ciele.
Polecany artykuł: