Płatki jaglane - właściwości zdrowotne, kalorie, wartości odżywcze

2019-09-26 12:04

Płatki jaglane mają wiele właściwości: nie zawierają glutenu, dostarczą cennych dla zdrowia witamin z grupy B i składników mineralnych oraz są dobrym źródłem energii. Można z nich zrobić pożywną jaglankę lub jeść bez gotowania. Płatki jaglane najczęściej łączy się z owocami lub jogurtem. Sprawdź, ile mają kalorii.

Płatki jaglane - właściwości zdrowotne, kalorie, wartości odżywcze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Płatki jaglane - właściwości zdrowotne
  2. Płatki jaglane - wartości odżywcze, kalorie
  3. Płatki jaglane - czy mają gluten?
  4. Płatki jaglane - dla kogo niewskazane?
  5. Płatki jaglane - zastosowanie

Płatki jaglane uzyskuje się przez zgniecenie całego ziarna prosa - jednego z najstarszych zbóż uprawianych przez człowieka. Charakteryzują się chrupkością i neutralnym smakiem. Są też wszechstronne: sprawdzą się nie tylko w formie samodzielnego posiłku, ale również jako dodatek do zdrowych ciasteczek i batoników, to sprawia, że stają się coraz bardziej cenione.

Czytaj też: Jak często można jeść słodycze? Lista zdrowych słodyczy

Płatki jaglane - właściwości zdrowotne

Płatki jaglane to źródło węglowodanów złożonych, które są jednym z głównych źródeł energii dla organizmu. Dodatkowo cechują się wysoką zawartością witamin z grupy B (witaminy B1, witaminy B2, witaminy B6, niacyny, folianów) oraz są bogate w miedź, fosfor, żelazo i magnez. Zawierają też nieznaczną ilość witaminy E. To sprawia, że płatki jaglane mają właściwości prozdrowotne wynikające z dobroczynnego działania makro i mikroskładników w nich zawartych.

Walory zdrowotne:

  • pozytywny wpływ na układ krążenia: wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, przez obecność fosforu, cynku i witamin z grupy B,
  • pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, dzięki właściwościom alkalicznym,
  • poprawa funkcjonowania układu nerwowego, dzięki zawartości witamin z grupy B,
  • korzystny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci warunkowany wysoką zawartością witamin z grupy B,
  • pozytywny wpływ na tworzenie i funkcjonowanie czerwonych krwinek, zapobieganie wystąpieniu niedokrwistości, która jest związana z zaburzeniami funkcji poznawczych, układu odpornościowego, układu pokarmowego, dzięki wysokiej zawartości żelaza,
  • obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • zwiększanie uczucie sytości,
  • korzystny wpływ na układ trawienny: ułatwiają wypróżnianie, wspomagają trawienie dzięki zawartości błonnika pokarmowego,
  • wspomaganie regeneracji mięśni, dzięki wysokiej zawartości magnezu,
  • działanie antyoksydacyjne, dzięki obecności cynku, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania enzymów przeciwutleniających.

Czytaj też: Dieta bogata w ANTYOKSYDANTY wymiata WOLNE RODNIKI

Płatki jaglane - wartości odżywcze, kalorie

Wartość odżywcza w 100 g płatków jaglanych
Wartość kaloryczna 354 kcal
Białko 13,0 g
Tłuszcze 3,4 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,67 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 0,72 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,98 g
Węglowodany 80,0 g
Błonnik 2,7 g
Minerały
Fosfor 266,0 mg (35%*)
Potas 40,0 mg (1%)
Sód 5,0 mg (0,3%)
Wapń 8,0 mg (1%)
Żelazo 2,81 mg (28%)
Magnez 106,0 mg (27%)
Cynk 1,58 mg (14%)
Miedź 0,70 mg (78%)
Witaminy
Witamina C 0,0 mg (0%)
Witamina B1 0,39 mg (38%)
Witamina B2 0,27 mg (21%)
Niacyna 4,42 mg (28%)
Witamina B6 0,36 mg (28%)
Witamina B12 0,0 µg (0%)
Foliany 79,0 µg (20%)
Witamina A 0,0 µg (0%)
Witamina E 0,66 mg (7%)
Witamina D 0,0 µg (0%)

(*% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)Wartość odżywcza: USDA, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Płatki jaglane - czy mają gluten?

Płatki jaglane są produktem naturalnie bezglutenowym, jednak przy wyborze tego produktu osoby cierpiące na celiakię i nietolerancję glutenu powinny zwrócić uwagę na obecność znaku przekreślonego kłosa, ponieważ płatki jaglane mogą być zanieczyszczone glutenem w procesie produkcji.

Czytaj też: Dieta bezglutenowa - zasady oraz produkty zakazane i dozwolone

Płatki jaglane są polecane osobom z nadwagą i otyłością oraz na diecie odchudzającej. Są produktem zwiększającym uczucie sytości, dzięki temu wydłużają czas do kolejnego posiłku.

Czytaj też: Najlepsze pory posiłków - kiedy jeść śniadanie, obiad, kolację?

Płatki jaglane powinny także włączyć do diety osoby z problemami ze strony układu pokarmowego: wzdęciami, zaparciami, niestrawnością oraz osoby na diecie lekkostrawnej. Płatki te są też dobrą propozycją dla dzieci i młodzieży.

Płatki jaglane - dla kogo niewskazane?

Gotowane płatki jaglane są produktem o wysokim indeksie glikemicznym, dlatego powinny z nich zrezygnować lub spożywać w ograniczonych ilościach osoby z cukrzycą.

Płatki jaglane - zastosowanie

Płatki jaglane to dokonała propozycja na śniadanie. Można z nich przygotować sycącą granolę lub musli, np. z suszonymi owocami oraz pestkami dyni i podawać z jogurtem i owocami.

Płatki jaglane można także podawać w formie jaglanki ugotowane na mleku, mleku roślinnym lub wodzie uzupełniając je o ulubione dodatki, podobnie jak popularną owsiankę. Są także dobrym dodatkiem do koktajli.

Płatki jaglane można też wykorzystać do przygotowania ciasteczek, pancakes, muffinek i domowych batoników zbożowych oraz puddingów owocowych i kleików. Mogą być również składnikiem panierki do mięs.

O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.