Detoks jaglany (kaszą jaglaną) – zasady, efekty i przepisy
Detoks jaglany jest inny niż większość detoksów. Podczas detoksykacji organizmu kaszą jaglaną nie odczuwa się głodu. Poza tym detoks jaglany nie wywołuje okresowego pogorszenia samopoczucia, jak to się dzieje podczas innych detoksów. Dodatkowo nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, lecz także odkwasza i odżywia go. Sprawdź, jakie są zasady detoksu jaglanego i wypróbuj sprawdzone przepisy.
Spis treści
- Detoks jaglany (kaszą jaglaną) - dla kogo?
- Detoks jaglany – przygotowanie
- Detoks jaglany - zasady i jadłospis
- Detoks jaglany – zalety
Detoks jaglany to sposób nie tylko na oczyszczenie organizmu z toksyn. Kasza jaglana, która stanowi podstawę tej metody detoksykacji, jest lekko alkalizująca, więc będzie sprzyjała odkwaszeniu organizmu. Poza tym nie zawiera glutenu i można w niej znaleźć m.in. dużo żelaza, magnezu i witamin z grupy B, a także witaminę E, K, karoten, kwas foliowy, sód, potas, wapń, cynk i fosfor. W związku z tym także odżywi organizm, a dzięki dużej ilości błonnika oczyści jelita. Poza tym kasza jaglana jest bogata w krzem i krzemionkę, co dobrze wpływa na kości oraz wygląd skóry, włosów i paznokci.
Detoks jaglany (kaszą jaglaną) - dla kogo?
Detoks jaglany mogą zastosować wszystkie osoby, oprócz tych, które z jakichś powodów nie mogą jeść kaszy jaglanej (np. choroba Hashimoto). Detoks jaglany jest dobry zwłaszcza dla osób, które ze względu na to, iż dużo pracują (lub z innych powodów), nie mogą sobie pozwolić na detoks sokami bądź głodówkę.
Detoks jaglany – przygotowanie
Przed przejściem na detoks należy odpowiednio przygotować organizm. Im solidniejsze przygotowania, tym osiągnięte efekty będą lepsze, a sam detoks lżejszy i bardziej przyjemny. Przede wszystkim przynajmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem oczyszczania organizmu należy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. Najlepiej pić wodę alkaliczną, czyli mającą zasadowe pH. Każdy dzień należy zacząć od szklanki ciepłej wody. Trzeba ją pić także w ciągu dnia, przed każdym posiłkiem. Poza tym na 7-14 dni przed detoksem należy wykluczyć z jadłospisu żywność wysoko przetworzoną, typu fast-food, cukier, mleko oraz sery pleśniowe i żółte, mięso i tłuszcze zwierzęce, napoje gazowane, soki w kartonach, a kawę lub herbatę należy ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie. W diecie powinno się znaleźć dużo warzyw. Nie powinno zabraknąć także owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, pestek i nasion, orzechów, kiełków.
Detoks jaglany – przepis na śniadaniową zupę jaglaną z jabłkiem
Do przygotowania śniadaniowej zupy jaglanej będą potrzebne 4 płaskie łyżki kaszy jaglanej, 1 jabłko, ¼ łyżeczki cynamonu, ¼ łyżeczki suszonego imbiru, szczypta kurkumy, szczypta soli morskiej.Na dno garnka wsypać kaszę jaglaną i mieszając, prażyć przez minutę, dwie, aż zacznie wydzielać aromat. Przepłukać kaszę pod bieżącą wodą (na sitku lub wlewając 2-3 razy wodę do garnka i odlewając). Do wypłukanej kaszy wlać 2 szklanki wody. Dodać przyprawy i gotować na małym ogniu około 30 minut. Pod koniec gotowania dodać obrane, pokrojone w kostkę jabłko, gotować razem przez 15 sekund.
Źródło: Beata Sokołowska, "Alkaliczny detoks", Muza 2016
Detoks jaglany - zasady i jadłospis
Detoks jaglany trwa dwanaście dni (choć można go przedłużyć do 21 czy 28 dni – w zależności od samopoczucia). Pierwsze dwa dni to czas wprowadzenia do detoksu, kiedy w jadłospisie znajduje się tylko zupa z kaszy jaglanej. Następnie do końca trwania detoksu można spożywać kaszę jaglaną z warzywami czy owocami w różnych postaciach (np. papryka zapiekana z kaszą jaglaną i cukinią, kasza jaglana z jabłkiem).
Każdy dzień należy zacząć od wypicia szklanki (lub dwóch) ciepłej wody alkalicznej. Następnie zalecane jest wypicie kleiku z siemienia lnianego. 1 łyżkę siemienia w ziarnach należy zmielić i zalać szklanką gorącej wody. Kiedy kleik przestygnie, można go wypić. Dopiero potem można przejść do śniadania.
Detoks jaglany można też stosować w wersji skróconej, przez jeden, dwa dni, odciążając organizm, np. po świętach. W tym przypadku można przejść na detoks bez wcześniejszego przygotowania.
Detoks jaglany – przepis na krupnik jaglany
Do przygotowania krupniku jaglanego będą potrzebne: ½ szklanki kaszy jaglanej, 2 ½ litra wrzątku, 1 łyżeczka masła, warzywa (por, cebula, 2 ząbki czosnku, gałązka naci selera, 2 marchewki, 2 pietruszki, ¼ korzenia selera, 2 ziemniaki, natka pietruszki), przyprawy (½ łyżeczki kminku, 3 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, szczypta kurkumy, ½ łyżeczki kozieradki, ½ łyżeczki suszonego tymianku, ¼ łyżeczka pieprzu , szczypta imbiru w proszku, szczypta suszonej bazylii, ½ łyżeczki majeranku, szczypta chili, ½ łyżeczki suszonego lubczyku, sól).
Kaszę wsypać do garnka i prażyć, mieszając, aż zacznie wydzielać delikatny aromat. Następnie wypłukać ją na sitku pod bieżącą wodą i wsypać do wrzątku. Dodać kminek, masło, por pokrojony w talarki, cebulę pokrojoną w grubą kostkę, zmiażdżony czosnek. Gotować 10 minut.
Dodać liście laurowe, ziele angielskie, kurkumę, kozieradkę, tymianek, pieprz, imbir, bazylię, majeranek, chili, lubczyk, zmiażdżoną w dłoni gałązkę selera, obrane, drobno pokrojone (lub starte) marchew, pietruszkę, seler oraz 2 ziemniaki, pokrojone w kostkę, Posolić. Gotować, aż ziemniaki będą miękkie. Podawać z dużą ilością natki pietruszki.
Źródło: Beata Sokołowska, "Alkaliczny detoks", Muza 2016
Detoks jaglany – zalety
1. Detoks jaglany można przeprowadzić o każdej porze roku, ponieważ kasza jaglana ma właściwości rozgrzewające, a dodatkowo w trakcie detoksu dostarcza się - głównie w postaci siemienia lnianego - do organizmu tłuszcze NNKT, nie będziemy marzli bardziej niż zwykle, nawet jeśli na dworze temperatura spadnie poniżej zera.
2. Podczas detoksu jaglanego nie odczuwa się głodu ani w pierwszych dniach, ani później, tak jak podczas bardziej restrykcyjnego detoksu. Z powodzeniem mogą go więc przeprowadzić nawet osoby, które mają więcej pracy (umysłowej bądź fizycznej). Detoks jaglany nie wywołuje również okresowego pogorszenia samopoczucia, jak to się dzieje podczas innych detoksów.
3. Detoks jaglany może być też kołem ratunkowym, gdy w trakcie innej formy oczyszczania nagle okaże się, że nie dajemy rady, bądź z innych powodów musimy przerwać dietę detoksykującą. Zamiast się poddać, można przejść na detoks jaglany i kontynuować przynajmniej do daty w kalendarzu, który wyznacza koniec oczyszczania.
Więcej porad, jak zrobić detoks jaglano-warzywny, oraz smacznych przepisów kulinarnych, ułatwiających przeprowadzenie oczyszczania, znajdziesz w książce "Detoks alkaliczny" Beaty Sokołowskiej (wydawnictwo Muza SA 2016).
Beata Sokołowska – psycholog zdrowia, autorka książki „Alkaliczny styl życia” i bloga alkalicznystylzycia.blogspot.com. Od lat interesuje się wpływem odżywiania i detoksu na jakość życia. Prowadzi warsztaty, wykłady oraz program „gruntowny detoks” oczyszczający organizm ze złogów i toksyn. Propaguje styl życia stawiający na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jej motto to „równowaga we wszystkich sferach życia”.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: