Oczyszczające soki i koktajle warzywne
Soki warzywne i koktajle przygotowywane z różnych warzyw chronią przed infekcjami, wzmacniają nerwy, rozjaśniają umysł, oczyszczają organizm z toksyn, a nawet mają właściwości lecznicze. Soki i koktajle warzywne sycą i jednocześnie dostarczają niewiele kalorii. W ten sposób pomagają zgubić zbędne kilogramy. Najcenniejsze są soki i koktajle zrobione w domu. Wykorzystaj nasze przepisy i zafunduj sobie bombę witaminową z warzyw w płynie!
Spis treści
- Sok z marchwi
- Sok z kapusty
- Sok z rzepy
- Zalety wyciskanych soków
- Sok z pomidorów
- Sok z dyni
- Sok z buraków
- Sok z sałaty
- Sok z selera
- Sok z ogórków
Oczyszczające soki i koktajle warzywne to zastrzyk dobrej energii i dobrych kalorii. W świeżych sokach jest najwięcej witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Pięknie pachną, mają intensywny smak i rozmaite kolory. Dlatego zamiast kupować sok w kartonie, lepiej przygotować go samemu. Na sok nadają się niemal wszystkie warzywa. Można je dowolnie komponować, dodać zioła, przyprawy, kiełki, owoce. Doprawić na ostro lub na słodko.
Bardzo dobrze smakują koktajle warzywne. Najpierw trzeba wycisnąć sok z twardych warzyw, a następnie zmiksować go z miękkimi składnikami – pomidorami bez skórki, kawałkami dyni, awokado czy melona, liśćmi selera, natką pietruszki. Koktajl z dodatkiem szpinaku, mięty czy szczawiu ma dodatkowo właściwości orzeźwiające.
Zaletą domowych soków jest to, że można w nich „przemycić” takie warzywa, których się nie lubi albo po prostu nie jada. Żeby uzyskać litr soku, potrzeba 1,5-2 kg warzyw. Jeśli sok jest za gęsty, można dodać wody mineralnej. Sok najlepiej pić od razu po przyrządzeniu. Ale w szczelnie zamkniętym pojemniku przetrwa nawet kilka godzin w lodówce bez utraty wartości odżywczych.
Sok z marchwi
Marchew to najlepsze źródło beta-karotenu. Dostarcza witaminy z grupy B, C, PP, K, także potas, sód, magnez, żelazo, miedź, cynk, kobalt, mangan. Dobry dla oczu, działa przeciwbakteryjnie, wzmacnia odporność, poprawia trawienie. Ze względu na przeciwskurczowe działanie na naczynia wieńcowe. Sok z marchwi zalecany jest osobom zażywającym leki odwadniające. Wzmacnia paznokcie i włosy, poprawia stan błon śluzowych, ujędrnia i odżywia skórę.
Przepis na koktajl: 1/2 kg marchwi, główka sałaty rzymskiej, świeży imbir.
Sok z kapusty
Zawiera witaminę C, E, beta-karoten, które chronią przed działaniem wolnych rodników. Zapobiega chorobom nowotworowym, chorobom serca i miażdżycy oraz sprzyja cofaniu się zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Zalecany przy owrzodzeniu dwunastnicy. Najwięcej witaminy E jest w kapuście włoskiej, najbogatsza w beta-karoten jest kapusta pekińska (ceniona też ze względu na zawartość niezbędnego aminokwasu – lizyny). Dzięki dużej zawartości witaminy C zwiększa przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. Poprawia wygląd skóry i włosów.
Przepis na koktajl z sokiem z kapusty: 30 dag dowolnej kapusty, seler korzeniowy, 2 jabłka, 1/2 pęczka koperku, sól.
Sok z rzepy
Zawiera sporo witaminy C, bardzo dużo PP, witamin z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas, siarkę, jod. Słodki sok z rzepy warto popijać w czasie przeziębienia, gdyż wzmacnia organizm i łagodzi kaszel. Można wydrążyć otwór, dodać cukier albo miód, odczekać parę godzin i wybierać łyżeczką. Wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Działa moczopędnie i żółciopędnie. Najlepiej smakuje w połączeniu z innymi warzywami.
Przepis na koktajl z sokiem z rzepy: 1/2 kg rzepy, 1/2 kg marchwi, łyżeczka miodu.
Zalety wyciskanych soków
Sok z pomidorów
Skarbnica witaminy C, beta-karotenu i witaminy E. Zawiera witaminę K, P, witaminy z grupy B. Witamina C ułatwia przyswajanie żelaza z produktów spożywczych, a witamina P – przyswajanie witaminy C. Dostarcza dużo potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, miedzi, cynku oraz błonnika i aż 53 proc. wody. Reguluje przemianę materii, pomaga w schorzeniach tarczycy, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Hamuje rozwój drobnoustrojów, wykazuje właściwości antybiotyczne. Regeneruje skórę i opóźnia starzenie.
Przepis na koktajl z pomidorów: 1/2 kg pomidorów, 1 średnie jabłko, 2 łodygi selera naciowego, 1/2 łyżeczki sosu tabasco, sól.
Sok z dyni
Zasobny w beta-karoten, witaminę E, PP, C, witaminy z grupy B, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, błonnik i pektyny. Pomaga zapanować nad stresem, wzmacnia system nerwowy i usprawnia pracę wątroby.
Przepis na koktajl z sokiem z dyni: 25 dag dyni, 25 dag marchwi, duże jabłko, 1/4 łyżeczki chili.
Czy twoja waga jest prawidłowa? Oblicz swoje BMI
Sok z buraków
Bogaty w antocyjany i flawonoidy, magnez, sód, potas, wapń. Działa krwiotwórczo, łagodzi dolegliwości związane z klimakterium, przeciwdziała nowotworom. Ze względu na właściwą proporcję sodu i wapnia zalecany jest osobom z nadciśnieniem i arytmią serca.
Przepis na koktajl z sokiem z buraków: 30 dag buraków, 20 dag marchwi, 2 pomarańcze.
Sok z sałaty
Zawiera beta-karoten (najwięcej go w sałacie rzymskiej), witaminy C, E i D oraz z grupy B, wapń, żelazo, potas, fosfor, mangan. Oczyszcza organizm, pobudza trawienie, łagodzi ból, uspokaja. Obniża poziom cukru we krwi, poprawia pracę wątroby i krążenie krwi. Dzięki zawartości fosforu i siarki ma dobroczynny wpływ na skórę, włosy i ścięgna.
Przepis na koktajl z sokiem z sałaty: 4 liście sałaty rzymskiej, 30 dag marchwi, duże jabłko, ogórek.
Sok z selera
Cenne źródło potasu, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu oraz witaminy C, beta-karotenu, witamin z grupy B. Wzmacnia układ nerwowy i uspokaja. Wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowych, pęcherza, reumatyzmu i otyłości. W połączeniu z czosnkiem zapobiega i wspomaga leczenie miażdżycy. Ma działanie moczopędne, przeciwdziała tworzeniu się kryształów wapnia w nerkach, reguluje trawienie.
Przepis na koktajl z sokiem z selera: 30 dag selera, 30 dag marchwi, 2 ząbki czosnku, 1/2 pęczka natki pietruszki, łyżeczka miodu.
Sok z ogórków
Ogórki zawierają 96-98 proc. wody i są ubogie w witaminy. Ale mają sporo potasu. Oczyszczają organizm, przyśpieszają przemianę materii. Dzięki substancjom obniżającym poziom cukru we krwi wspomagają leczenie cukrzycy. Zawarty w nich potas reguluje ciśnienie krwi, wzmacnia włosy i paznokcie. Zasadniczą wadą ogórków jest obecność silnie działającego enzymu, który utlenia witaminę C. Jednak ze względu na walory smakowe dodaje się je do soków z marchwi czy buraków.
Przepis na koktajl z sokiem z ogórków: 1/2 kg ogórków, 1/2 cytryny, sól, pieprz, listki świeżej mięty.
miesięcznik "Zdrowie"