Majeranek - właściwości prozdrowotne i zastosowanie
Majeranek znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni jako przyprawa. Ze względu na swoje właściwości lecznicze majeranek to sprawdzony naturalny lek na katar, kaszel, chore zatoki, trawienie, odchudzanie i nie tylko. Sprawdź, jakie są właściwości prozdrowotne majeranku.
Spis treści
- Majeranek - właściwości lecznicze
- Majeranek - skład
- Majeranek na katar
- Majeranek na kaszel
- Majeranek na ciążowe mdłości
- Majeranek na trawienie i inne dolegliwości żołądkowe
- Majeranek - właściwości odchudzające
- Majeranek jako afrodyzjak
- Majeranek - zastosowanie w kuchni
- Majeranek a oregano - jak je odróżnić?
Majeranek ogrodowy (Origanum Majorana L. syn. Majorana hortensis) to zioło, którego właściwości prozdrowotne od lat są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dawniej majeranek stosowano jako środek na wzmocnienie serca, wzmożenie popędu płciowego, poprawienie trzeźwości umysłu, dolegliwości żołądkowe czy kamienie nerkowe. Wierzono nawet, że majeranek jest skutecznym lekiem na jad skorpionów.
Majeranek - właściwości lecznicze
Obecnie również uważa się, że majeranek ma liczne właściwości lecznicze. Współczesna fitoterapia poleca majeranek m.in. na katar, kaszel, chore zatoki, trawienie, a nawet na odchudzanie. Jednak majeranek może być wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także tej konwencjonalnej.
Majeranek jest składnikiem maści przeciwreumatycznych oraz kropli do płukania jamy ustnej. Stosowany zewnętrznie pomaga w zabliźnianiu trudno gojących się ran.
Majeranek - skład
Wartości odżywcze majeranku dla 100 g/jednej łyżeczki, czyli 0,6 g majeranku suszonego:
- Wartość energetyczna - 271/2 kcal
- Białko ogółem - 12.66/0.08 g
- Tłuszcz - 7.04/0.04 g
- Węglowodany - 60.56 g/0.36 (w tym cukry proste 4.09/0.02)
- Błonnik - 40.3/0.2 g
Witaminy:
- Witamina C - 51.4/0.3 mg
- Tiamina – 0.289/0.002 mg
- Ryboflawina – 0.316/0.002 mg
- Niacyna - 4.120/0.025 mg
- Witamina B6 - 1.190/0.007 mg
- Kwas foliowy - 274/2 µg
- Witamina A – 8068/48 IU
- Witamina E – 1.69/0.01 mg
- Witamina K - 621.7/3.7 µg
Minerały:
- Wapń – 1990/12 mg
- Żelazo - 82.71/0.50 mg
- Magnez - 346/2 mg
- Fosfor - 306/2 mg
- Potas - 1522/9 mg
- Sód – 77/0 mg
- Cynk - 3.60/0.02 mg
Kwasy tłuszczowe:
- nasycone - 0.529/0.003 g
- jednonienasycone - 0.940/0.006 g
- wielonienasycone - 4.405/0.026 g
Majeranek na katar
Majeranek to sprawdzony sposób na katar. Dawniej do udrożnienia zatkanego nosa stosowano maść majerankową przygotowywaną na bazie tłuszczu wołowego. Obecnie maść z majeranku można znaleźć w aptekach. Jest ona polecana do łagodzenia stanów zapalnych przewodów nosowych także u dzieci.
Maść majerankową można przygotować też samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać suszony majeranek i maść ochronną z witaminą A (w proporcji 1:1). Po minimum 2 godzinach maścią można już posmarować płatki nosa. W przypadku kataru pomocne okażą się także inhalacje z majeranku.
Majeranek do inhalacji na katar - przepis
Do przygotowania inhalacji będą potrzebne: miska, ręcznik i 2 łyżki suszonego majeranku. Zioła wsyp do miski, zalej wrzącą wodą (ok. 0,5 litra), zamieszaj i odczekaj kilka minut. Następnie pochyl głowę nad miską (w odległości ok. 40 cm od tafli wody), przykryj ją ręcznikiem i wdychaj ulatniające się opary. Inhalację z majeranku można stosować nie tylko na katar, lecz także na chore zatoki.
Majeranek na kaszel
Majeranek ma działanie wykrztuśne, w związku z tym sprawdzi się przy kaszlu mokrym. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie majeranku także na zapalenie oskrzeli. Przy tych dolegliwościach majeranek można stosować w postaci naparu. Pomocna okaże się także płukanka z majeranku na gardło.
Napar na kaszel z majeranku. Przepis
Przygotuj 1 łyżkę suszonego majeranku i miód. Majeranek zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia pod przykryciem na ok. 15 minut. Gdy ostygnie, przecedź, dodaj miód i wymieszaj. Napar pij 2-3 razy dziennie.
Majerankowa płukanka na gardło. Przepis
Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut. Przecedź, wymieszaj z łyżeczką oliwy. Potrzymaj łyk ciepłego naparu w ustach, potem przepłucz nim gardło i wypluj.
Oto lecznicze właściwości popularnych przypraw!
Majeranek na ciążowe mdłości
Napar z majeranku to także sposób na mdłości w czasie ciąży. Można go pić profilaktycznie 2-3 razy dziennie, przygotowując go w proporcji: 1-2 łyżeczki suszonych ziół na szklankę wody. Jeśli nie lubisz pić ziół, możesz po prostu zjeść płaską łyżeczkę majeranku.
Czytaj też: Zioła - najlepsze świeże z własnego ogródka
Majeranek na trawienie i inne dolegliwości żołądkowe
Majeranek pobudza wydzielanie żółci, soków żołądkowych, ma łagodne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie i przeciwzapalne, z związku z tym można go stosować m.in. na problemy trawienne czy bóle brzucha. Poza tym majeranek działa wiatropędnie. Jest również sprawdzonym środkiem hamującym biegunki.
Majeranek - właściwości odchudzające
Majeranek nie tylko stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych, lecz także podkręca metabolizm. Poza tym zapobiega wzdęciom, dzięki czemu pozwala cieszyć się płaskim brzuchem.
Majeranek jako afrodyzjak
Podobno starożytni Grecy stosowali majeranek, by zwiększyć libido. Przyprawiano nim wina, a nawet dodawano go do kosmetyków pielęgnujących ciało.
Czytaj też: Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości
Majeranek - zastosowanie w kuchni
Majeranek jest głównie przyprawą dodawaną do potraw ciężkostrawnych, takich jak zupy z fasoli, grochu, duszonej i pieczonej baraniny oraz wieprzowiny.
Suszony majeranek ma mocniejszy aromat niż świeże liście, dlatego najlepiej dodawać go na początku gotowania i w mniejszej ilości niż majeranek świeży. 1 łyżka suszonego majeranku = 3 łyżki świeżego majeranku.
W diecie bezsolnej majeranek można stosować zamiast soli. Wykorzystywany jest bardzo często w kuchni niemieckiej i francuskiej oraz do włoskiej pizzy na zmianę z oregano.
Warto wiedzieć, że suszony i rozdrobniony majeranek tradycyjnie dodaje się do smalcu, który przez to nie jełczeje i zachowuje dłużej świeżość.
Majeranek a oregano - jak je odróżnić?
Majeranek należy do tej samej rodziny co lebiodka (oregano) i jest z nią często mylony. Odróżnienie majeranku od oregano jest możliwe głównie w okresie kwitnienia, ze względu na różne kwiatostany. Majeranek ma kwiaty białe lub jasnoróżowe, a oregano - jasnoczerwone lub purpurowe. Poza tym liście oregano pachną pieprzem, majeranek zaś ma nieco słodki zapach.
Polecany artykuł: