Polacy pokochali ten owoc, ale Japończyk ostrzega. Może się zmienić w... kamień w żołądku
Owoc kaki, chociaż wciąż nieco egzotyczny, jednocześnie jest coraz bardziej popularny w Polsce. Chwalony za smak, bogactwo witamin i błonnika, skrywa jednak w sobie pewne minusy, które mogą oddziaływać na zdrowie i samopoczucie konsumentów. Jaka jest „ciemna strona kaki”?
Japoński youtuber ostrzega przed kaki
Ignacy, youtuber z Japonii, który jest pasjonatem języka polskiego, nagrywa filmy o Japonii i o Polsce.
W swojej pracy nie stroni od podejmowania tematów związanych z jedzeniem popularnym w obu wspomnianych krajach. „Bohaterem” (a raczej - antybohaterem) jednego z filmów jest owoc kaki.
Ignacy z Japonii poruszył temat pochodzenia kaki. Nie wszyscy wiedzą, że nazwa stosowana w Polsce pochodzi właśnie z japońskiego języka (choć tam to słowo jest inaczej akcentowane).
Współcześnie te owoce trafiają do nas głównie z Chin, choć uprawiane są także w Japonii. W tym kraju oprócz świeżych kaki można znaleźć także suszone, które raczej nie są dostępne w Europie, a które youtuber Ignacy poleca.
Czy kaki szkodzi na żołądek
Dlaczego jednak Ignacy z Japonii przestrzega przed kaki? To wynik tego, że są one bardzo bogate w błonnik. Oczywiście, właściwa podaż błonnika jest niezbędna dla zachowania zdrowia.
Jednak, co istotne błonnik z kaki może spowodować szereg dolegliwości, jeśli spożyjemy go w nadmiarze. Jakie mogą być skutki przedawkowania kaki? Skutki to m.in.
- Dolegliwości żołądkowe
- Zaburzenia trawienia
- Biegunki lub zaparcia
- Wzdęcia
- Bóle brzucha
- Uczucie ciężkości
CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH NADMIERNEGO SPOŻYCIA BŁONNIKA: Co się stanie, gdy przedawkujesz błonnik? Skutki mogą być naprawdę dotkliwe
Czy po kaki może boleć brzuch?
- Nadmiar kaki może spowodować, że powstanie w żołądku kamień. Kiedy powstaje taki kamień w żołądku, może to spowodować objawy takie jak ból brzucha, mdłości, wymiotowanie i wzdęcie brzucha - wymienia Ignacy z Japonii, przyznając, że sam miał w przeszłości podobne doświadczenie.
To nie mit - w przewodzie pokarmowym mogą powstawać tzw. bezoary, czyli kuliste formacje z niestrawionych włókien roślinnych.
W lżejszych przypadkach pomocne może być wypicie większych ilości płynów. Niektóre osoby polecają napoje typu cola, chociaż naukowo nie udowodniono ich korzystnego wpływu na żołądek.
W trudniejszych stanach, konieczne może być odwiedzenie lekarza, farmakoterapia, a w skrajnych sytuacjach - odpowiedni zabieg.
Jakie warzywa i owoce doskonale nawadniają organizm? Sprawdź!
Co więcej, z powodu wysokiej zawartości garbników, jedzenie kaki na pusty żołądek może skutkować biegunką – co raczej nie jest upragnionym elementem składowym dobrego poranka. Dlatego, jeśli już sięgasz po kaki, warto ograniczyć jego spożycie w ciągu dnia, by uniknąć niepotrzebnych rewolucji żołądkowych.