Polacy wręcz za nim przepadają. Ma jeszcze więcej zalet, niż sądzono
Chętnie pijemy sok pomidorowy. Dlatego, że jest smaczny, orzeźwiający, sycący i dodaje energii do działania. Może też poszczycić się bogatą gamą właściwości prozdrowotnych. Jak donoszą naukowcy ma jeszcze jedną cenną zaletę. Otóż może stanowić ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami.
Sok pomidorowy cieszy się coraz większą popularnością ze względu na bogactwo składników odżywczych. Nie bez powodu zasłużył na miano jednego z najzdrowszych soków. Kryje w sobie wiele związków bioaktywnych (m.in. karotenoid, witaminy A, C, K), wapń oraz potas, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego, a także wspiera utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi. 100 ml tego pysznego soku zawiera około 260 mg potasu – dostarczanie tego ważnego pierwiastka do organizmu minimalizuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Co kryje w sobie jeszcze sok pomidorowy?
Do tego sok pomidorowy bogaty jest w naturalny przeciwutleniacz tzw. likopen, który wykazuje działanie przeciwzapalne i zwalcza wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniem. Lista zalet tego produktu jest dość długa, a ostatnio dopisano do niej kolejną.
Zespół naukowców z Cornell University w Ithaca w USA w znalazł dowody na to, że sok pomidorowy ma olbrzymi wpływ na szkodliwe bakterie. Jego właściwości mogą zwalczyć pałeczki Salmonelle typhi, które wywołują dur brzuszny, inaczej określany jako gorączka durowa.
Odkryto nową zaletę soku pomidorowego
W ramach testu naukowcy śledzili działanie czterech peptydów przeciwbakteryjnych w świeżo rozdrobnionym soku pomidorowym przeciwko pałeczkom bakterii Salmonella typhi. Zauważyli, że peptydy tdAMP-1 i tdAMP-2 są skuteczne w dezaktywacji patogenu. Już po dwóch godziny zmniejszyły jednostki odpowiedzialne za tworzenie kolonii patogenu w porównaniu z grupą kontrolną. Jak pokazują wyniki obserwacji, sok pomidorowy zniszczył je w ciągu doby.
To odkrycie opisane na łamach czasopisma „Mircobiology Spectrum” może być cenną wskazówką w opracowaniu skutecznych i zrównoważonych strategii zdrowotnych z wykorzystaniem właściwości pomidora i jego pochodnych (np. soku pomidorowego). Należy jednak pamiętać, że są to na razie wstępne wnioski, które wymagające dalszej analizy.