Poprawia samopoczucie w zaledwie kilka dni. Polacy nie doceniają tego owocu
Nie cieszy się taką popularnością jak jabłko. Często nie doceniamy właściwości tego owocu, a szkoda. Obniża ciśnienie krwi, wspiera układ pokarmowy, a także może poprawić nastrój w ciągu zaledwie kilku dni. Zjedz dwie sztuki dziennie, a szybko zauważysz różnicę.
Kiwi wygląda dość niepozornie - ale w zanadrzu kryje wiele cennych właściwości odżywczych. Na czele jego bogatego składu znajduje się witamina C – w 100 g zawiera aż 84 mg kwasu askorbinowego. Z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „British Journal of Nutrition” wynika, że regularnie jedzenie kiwi niesie ze sobą rozmaite korzyści dla psychiki.
Poprawia nastrój i przywraca radość z życia
Uczestnicy, którzy jedli codzienne kiwi, zauważyli u siebie poprawę witalności i nastroju w ciągu czterech dni. Z kolei po dwóch tygodniach cieszyli się dobrym samopoczuciem i byli bardziej zadowoleni z życia w porównaniu z tymi, którzy zażywali suplementy diety z witaminą C.
Badacze wskazali w tej analizie, że włączenie witaminy C do diety ma dobroczynny wpływ na kondycję psychiczną. Dietetyk Rick Miller skomentował w rozmowie z portalem „Medical News Today”, że „ten eksperyment unaocznia różnicę między witaminami pochodzącymi z żywności i ze źródeł syntetycznych”.
Kiwi powinno królować w codziennej diecie. Jest bowiem prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, która ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także psychikę.
Co jeszcze kryje w sobie kiwi?
Ten superowoc warto włączyć do codziennego jadłospisu ze względu na zawartość wielu cennych składników odżywczych, np. potasu, miedzi witaminy E czy witaminy K. Zawiera też potężną dawkę błonnika pokarmowego, który pełni wiele ważnych funkcji, np. obniża stężenie cholesterolu, reguluje poziom glukozy we krwi, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zapewnia uczucie sytości, co z kolei wpływa korzystnie na redukcję masy ciała.
Kiwi jest także bezcennym źródłem przeciwutleniaczy, które świetnie chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (m.in. przyspieszają starzenie się skóry i odpowiadają za powstawanie zmarszczek).