Popularne „zdrowe” przekąski tuczą i podnoszą glikemię. Dietetycy załamują ręce
Na pewno znacie takie osoby – a może też tak macie? Mówią, że niewiele jedzą, ale... tyją. Oczywiście u podłoża takiego problemu mogą leżeć zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne lub inne dolegliwości. Często jednak po prostu nieświadomie przekraczamy dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Jedną z przyczyn nadmiaru kalorii są „niewinne” przekąski.
Wafle ryżowe - z pozoru zdrowe
Co ciekawe, niektóre z dietetycznych pułapek nawet bywają w powszechnym mniemaniu zaliczane do „zdrowych” i zalecanych do przegryzania między posiłkami. Dziś pod lupę weźmiemy przekąski, które podnoszą glikemię, sycą na chwilę i tuczą. Choć są bezglutenowe, mają dużo kalorii.
Wafle ryżowe, bo o nich mowa, to żywieniowa pułapka. Oczywiście, jeśli potraktujemy wafle ryżowe jako zamiennik np. czipsów, będą one, z dwojga złego, lepszym wyborem. Jeśli jednak chcemy włączyć wafle ryżowe do codziennego menu, jako „zdrową przekąskę” - tu niestety popełniamy błąd i zaraz wyjaśnimy dlaczego.
Wafle ryżowe - smaczne i łatwe w przechowywaniu
Wafle ryżowe wydają się idealną przekąską. Nie wymagają szczególnych warunków, jeśli chodzi o przechowywanie. Nie zawierają tłuszczu. Mają lekką strukturę. Smakują i na słodko, i na słono. Mogą mieć szereg dodatków m.in. pestki dyni, algi, suszone pomidory. Wydają się idealnym zamiennikiem dla kanapek. Niestety – tylko wydają.
Wafle ryżowe tracą zalety ryżu, zyskują wyższy indeks glikemiczny
Wafle ryżowe, wbrew pozorom, są dość mocno przetworzonym produktem. W procesie produkcyjnym tracą zaś, wskutek obróbki i wysokiej temperatury, atuty „prawdziwego” ryżu, czyli błonnik i witaminy z grupy B.
W efekcie indeks glikemiczny tego produktu staje się wysoki, co oznacza podwyższenie poziomu glukozy we krwi po takim posiłku. Cukrzycy, osoby z insulinoopornością i osoby odchudzające się, powinny więc mieć się na baczności.
Co ważne, po zjedzeniu wafli ryżowych nie nasycimy się na długo, ale wręcz przeciwnie – szybko znów poczujemy głód.
Wafle ryżowe - składniki odżywcze
100 g wafli ryżowych dostarcza: ok. 84 g węglowodanów, 7 g białka, 1 g tłuszczu, 3 g błonnika i 10 mg sodu. Indeks glikemiczny wafli ryżowych jest dość wysoki, wynosi 85. Taki indeks glikemiczny jest wyższy niż np. w przypadku ciast!
Na tle „zwykłego” ryżu, wafle ryżowe również wypadają niekorzystnie. Dla porównania: ryż dziki ma IG 35, ryż brązowy - IG 50, a ryż zwykły (biały) - IG 70. Natomiast chleb biały pszenny ma IG 70, czyli wciąż mniej niż wafle ryżowe.
100 g wafli ryżowych to aż 380 kcal. Dla porównania w analogicznej porcji chleba znajdziemy 250-300 kcal. I, co istotne, po zjedzeniu chleba zachowamy sytość na dłużej.
Wafle ryżowe - zalety
Wafle ryżowe mają jednak zaletę – są lekkostrawne. Mogą po nie sięgać pacjenci z chorobami jelit m.in. pacjenci z zespołem jelita drażliwego, SIBO, a także rekonwalescenci po zabiegach czy zatruciach.