Popularny napój może wywołać raka krtani? Naukowcy odkryli ważną zależność
Łyk gorącej herbaty na rozgrzanie? Brzmi świetnie zwłaszcza, kiedy lekko przemarzłeś, bo właśnie wróciłeś z wyprawy w góry, gdzie pogoda lubi płatać figle. Okazuje się, że znana od lat praktyka sięgania po ciepły napój, może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Prezentujemy wyniki badań obserwacyjnych.
Miłośników gorącej herbatki z cytryną nie brakuje. W końcu taki napój sprawdza się nie tylko w chłodne dni, ale także jako przyjemny dodatek do czytanej książki. Warto jednak odczekać kilka minut i nie spożywać herbaty w wysokiej temperaturze. Naukowcy dostrzegli pewną zależność, która ma wpływ na zdrowie.
Gorąca herbatka raz! Nie tak szybko…
Picie gorącej herbaty dostarcza dużo przyjemności. Pozwala się zrelaksować, rozgrzewa, czy umila czas spędzony na plotkach z przyjaciółką. Zdaniem naukowców jednak, może mieć przykre konsekwencje, a konkretnie przyczyniać się do występowania nowotworu krtani.
Specjaliści z The Affiliated Cancer Hospital of Zhengzhou University w Chinach dokonali metaanalizy badań obserwacyjnych dotyczących wpływu spożycia gorącej herbaty jako czynnika kancerogennego.
Okazało się, że w świecie medycyny pojawiła się pewna rozbieżność. Wyniki różnych badań wykazywały, że spożycie herbaty zapobiega występowaniu nowotworów, a nie sprzyja ich powstawaniu. Natomiast nieścisłość polega na tym, iż kluczowa jest temperatura spożywanego napoju. Chińscy naukowcy dostrzegli, iż gorąca herbata zwiększa ryzyko występowania raka przełyku.
Gorąca herbata powoduje raka? Obserwacje mówią jasno
W publikacji naukowej autorstwa Hui Luo i Hong Ge specjaliści wzięli pod lupę 23 różne raporty dotyczące stanu zdrowia pacjentów u których zdiagnozowano raka przełyku. Przeanalizowali 5050 pacjentów i 10 609 przypadków.
Za pomocą oprogramowania służącego do przeprowadzania fachowej metaanalizy uzyskali informacje z których wynika, iż w przypadku picia herbaty o wyższej temperaturze odnotowano istotny wzrost ryzyka wystąpienia raka płaskonabłonkowego przełyku.
Naukowcy podkreślają również, że rak przełyku to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Co więcej jest na szóstym miejscu spośród przyczyn zgonów. Choć czynniki ryzyka są dość zróżnicowane, a mechanizm rozwoju raka wciąż jest niejasny, to jednak zdaniem naukowców wyniki wielu badań wykazały, że warto zwracać uwagę na nawyki żywieniowe.
Należy również unikać potencjalnych zagrożeń, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego kiedy masz ochotę na herbatę, odczekaj, aż nieco przestygnie, by nie narażać przełyku na zachorowanie.