Popularny słodzik może wywoływać zaburzenia lękowe. Ryzyko przechodzi na przyszłe pokolenia
Sztuczne słodziki wzbudzają w diecie wiele kontrowersji. Wśród nich szczególnie złą sławą cieszy się aspartam. W najnowszych badaniach odkryto, że stosowanie tej substancji może wywoływać zaburzenia lękowe. Zwrócono uwagę jeszcze na jeden szczegół.
Od ponad 50 lat aspartam stosowany jest do słodzenia produktów w przemyśle spożywczym i nadal wzbudza kontrowersje. Już niejednokrotnie naukowcy sprawdzali potencjalny wpływ tego związku na zdrowie. W najnowszych badaniach odkryto, że słodzik może wywoływać zaburzenia lękowe. To jednak nie wszystko.
Odkryto skutek uboczny aspartamu
Grupa amerykańskich naukowców z Florida State Univeristy College of Medicine wzięła pod lupę aspartam. W tym celu przeprowadziła w warunkach laboratoryjnych obserwacje z udziałem zwierząt. Przez 12 tygodni myszy były pojone wodą z tą substancją słodzącą. Jej ilość odpowiadała około 15 proc. maksymalnej dziennej dawki dla ludzi (6-8 puszkom dietetycznego napoju gazowanego). Jak ustaliła Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), dopuszczalne dziennie spożycie aspartamu wynosi na poziomie 50 mg/kg.
Podczas wielu testów uczeni zauważyli u gryzoni bardzo silne zachowania lękowe i dopiero ustąpiły, gdy podano im środek uspokajający. Zaznaczyli, że strawiony aspartam rozkłada się na kwas asparaginowy, fenyloalaninę i metanol. Związki te silne wpływają na ośrodkowy układ nerwowy.
Spożywanie słodzika ma wpływ na kolejne pokolenia
Badacze zauważyli, że spożycie popularnego słodzika ma także wpływ na dwa kolejne pokolenia. – Ekspozycja na aspartam wywołuje zmiany w ekspresji genów utrzymujących równowagę w ciele migdałowym, które z kolei reguluje m.in. reakcje lękowe – napisali w publikacji, która ukazała się na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Teraz naukowcy mają w planach przeprowadzenie kolejnej analizy, w której sprawdzą wpływ aspartamu na pamięć. Do tego chcą zidentyfikować mechanizmy odpowiedzialne za to, że wpływ tej substancji słodzącej może być widoczny w kolejnych pokoleniach.
Polecany artykuł: