Produkt ekologiczny? Nie musisz wierzyć sprzedawcy na słowo. Tak to sprawdzisz

2024-05-29 21:06

Jeśli masz sprawdzonego dostawcę warzyw i owoców, któremu możesz ufać, to się go trzymaj. Zazwyczaj nie mamy pojęcia, co tak naprawdę kupujemy, skąd pochodzi towar i w jakich warunkach był uprawiany, nawet jeśli zakupy robisz na bazarku. Są sposoby, żeby się dowiedzieć, ale wcale nie jest to takie proste.

Produkt ekologiczny? Nie musisz wierzyć sprzedawcy na słowo. Tak to sprawdzisz
Autor: GettyImages

Sprawa sprzedaży rosyjskich warzyw w Polsce przypomniała nam dobitnie, jak niewiele wiemy o towarze, który nabywamy. Tymczasem owoce i warzywa w UE są dość dobrze kontrolowane.

Tak jak leki mają swoją ulotkę dołączoną do opakowania, produkty spożywcze także dostarczają sporo informacji.

Nauczyliśmy się już korzystać z oznaczeń na jajkach. Nietrudno je znaleźć, bo są na skorupce. Z warzywami i owocami jest już różnie. Gdzie szukać i czego?

W formie 24: owoce i warzywa najbardziej skażone pestycydami

Naklejki z kodami na warzywach i owocach - kontrowersje

Jednym ze źródeł informacji o produkcie jest naklejka na owocu czy warzywie, ale, umówmy się, bardzo niewiele ją ma.

Spotykamy naklejki głównie na bananach, jabłkach, arbuzach, pomidorach, ogórkach, w dodatku nie na wszystkich. Naklejki są często zarezerwowane dla droższych produktów, dodatkowo opakowanych w plastik i folię.

Możesz z informacji na naklejkach korzystać, ale warto wiedzieć, że wkrótce mają zniknąć. Wbrew doniesieniom niektórych mediów, nie są traktowane jako świetny sposób przekazywania informacji konsumentom.

Jeśli na plastikowej naklejce z owocu pakowanego pojedynczo, czytamy, że to produkt ekologiczny, czy aby nie zajeżdża to hipokryzją? UE też ma takie obawy i możliwe, że już wkrótce naklejki znikną.

Kody na warzywach i owocach - o czym informują

Naklejki na owocach i warzywach często zawierają kod PLU (Price Look-Up). To system kodowania, który ułatwia identyfikację produktów, szczególnie na kasie.

Taki kod składa się zwykle z 4 lub 5 cyfr i dostarcza informacji nie tylko o cenie, ale i o metodzie uprawy, rozmiarze i rodzaju produktu.

  • 4-cyfrowe kody zaczynające się od cyfr 3 lub 4 oznaczają, że owoc lub warzywo zostało wyhodowane metodami konwencjonalnymi, z użyciem nawozów i pestycydów syntetycznych.
  • 5-cyfrowe kody, zaczynające się od cyfry 9, wskazują na produkty uprawiane metodami ekologicznymi, bez syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów i takie, które będą najlepszym wyborem dla osób poszukujących produktów organicznych
  • 5-cyfrowe kody rozpoczynające się od cyfry 8 wskazują, że produkt został zmodyfikowany genetycznie (GMO).

Warzywa i owoce - szukaj informacji na opakowaniach zbiorczych

Nie potrzebujesz naklejki na pojedynczym owocu czy warzywie, żeby ustalić, skąd pochodzi i jak był uprawiany. Kody są też na opakowaniach zbiorczych, a szczegółowe informacje na skrzynkach, pudłach itd. Bywa, że znajdziesz też oznaczenia specjalne - choćby słynny zielony listek z gwiazdek - znak zastrzeżony dla żywności eko w UE.

Specjalnych oznaczeń, nieraz o charakterze reklamowym, marketingowym, jest więcej. Nim się zdecydujesz na zakupy z powodu znaczka, upewnij się, co realnie oznacza i kto za tym stoi. Odpowiednie informacje znajdziesz choćby w internecie.

Czas nauczyć się je czytać i korzystać z informacji. Dotyczy to generalnie żywności, choćby mięsa. Nie widzisz nigdzie danych dotyczących składu, pochodzenia, przydatności do spożycia? Poproś sprzedawcę o odpowiedni dokument. Masz do tego prawo.

Oczywiście, zawsze trzeba się liczyć z nadużyciami. Niedawno dziennikarze donosili o przypadkach usuwania z produktów informacji o pochodzeniu z Rosji. Ryzyko jest jednak mniejsze, gdy przynajmniej próbujesz ustalić, co planujesz kupić i zjeść.

Sonda
Kupujesz rosyjskie warzywa?