Prosty trik na lepsze trawienie! Wystarczy wypić szklankę dziennie

2024-01-17 15:42

Chcesz poprawić metabolizm? Uregulować wypróżnienia? Wesprzeć układ krążenia? Zyskać lepszą cerę i mniej zmarszczek? To wszystko możesz zapewnić swojemu ciału, praktykując co dzień rano jeden prosty rytuał i sięgając po jeden produkt.

Prosty trik na lepsze trawienie! Wystarczy wypić szklankę dziennie
Autor: GettyImages Prosty trik na lepsze trawienie! Wystarczy wypić szklankę dziennie

Lekarz z TikToka poleca picie ciepłej wody 

Znany z TikToka lekarz Kunal Sood w jednym ze swoich filmów przypomniał o zaletach picia ciepłej wody na pusty żołądek. Co zyskamy, pijąc szklankę ciepłej wody na czczo? TikTokowy lekarz wymienia m.in. eliminację zaparć, poprawę przemiany materii i korzyści dla układu krążenia. Dr Kunal Sood nie jest odosobniony w swojej opinii.

Działa już pijalnia wody w Bydgoszczy

Zalety szklanki ciepłej wody na czczo

Dietetyczka kliniczna Stella Metsovas, cytowana przez serwis LifeHack, potwierdza i wymienia jeszcze więcej zalet picia ciepłej wody z rana. Wypijanie wody przed posiłkami może sprzyjać smuklej sylwetce nie tylko przez przyspieszenie metabolizmu, ale też przez wypełnienie żołądka, co zmniejsza ilość pożywienia, po które potem sięgamy.

Woda pomaga też pozbywać się toksyn z organizmu. Sprzyja ładnej cerze, bo dobrze nawodniona skóra jest jędrniejsza, a zmarszczki mniej widoczne. Ponadto woda orzeźwia ciało i umysł oraz wspiera układ krążenia. Oprócz wspomnianego już korzystnego wpływu na metabolizm i redukcję masy ciała dietetyczka wymienia inne zalety porannej szklanki wody:

  • oczyszczanie organizmu z toksyn, co może m.in. opóźnić procesy starzenia i gwarantuje lepsze samopoczucie
  • łagodzenie dolegliwości bólowych brzucha, gdyż ciepło ma działanie rozkurczowe. Dotyczy to również bóli menstruacyjnych
  • ciepła woda ułatwia strawienie posiłków
  • ciepła woda poprawia krążenie krwi
  • szklanka ciepłej wody rano usuwa zaparcia
  • szklanka ciepłej wody wieczorem działa relaksująco, niweluje uczucie wieczornego głodu, koi nerwy i ułatwia zasypianie

Dietetyczka Stella Metsovas podpowiada, że poranną szklankę wody można wzbogacić w polifenole, dodając do niej cytrynę. Na łamach "Medical Daily" przytoczono wypowiedź Stelli Metsovas: „Lekarze zalecają picie rano ciepłej wody, zwykle z dodatkiem cytryny bogatej w polifenole lub herbaty, która zmniejsza aktywność wolnych rodników w organizmie”.

Najlepsza temperatura wody do picia

Jak ciepła powinna być woda, której działanie jest korzystne dla jelit? Zaleca się, aby temperatura oscylowała ok. 37 stopni Celsjusza. Wyniki badań na ten temat można przeczytać m.in. na łamach "Gastroenterology Nursing". Szklanka wody rano to nie tylko sposób na poranne pobudzenie perystaltyki, ale też przepis na krok w stronę właściwego nawodnienia.