PRZETWORY domowe na zimę: smaczne i zdrowe

2011-08-24 13:36

Produkowane przemysłowymi metodami przetwory przypominają babcine – ale tylko z wyglądu. My znamy przepisy na smaczne i zdrowe przetwory, na widok których ślinka leci. Tak więc pakuj owoce i warzywa do słoików!

PRZETWORY domowe na zimę: smaczne i zdrowe
Autor: thinkstockphotos.com PRZETWORY domowe na zimę: smaczne i zdrowe

Nasze babcie całe lato robiły przetwory, bo zimą nie było świeżych owoców ani warzyw. Teraz, choć przez okrągły rok nawet najbardziej egzotyczne owocewarzywa są dostępne, warto podtrzymać tę tradycję i wykorzystać przepisy na konfitury, dżemy, pikle, marynaty. Nie musisz produkować przetworów w ilościach „przemysłowych”, wystarczy kilkanaście, ale robionych tak samo jak przed laty. Żeby słoiki w 100 proc. mogły spełniać warunki ruchu Slow Food, nie powinno w nich być nawet substancji żelujących!

Na domowe przetwory wybieraj warzywa i owoce z najbliższej okolicy

Robienie domowych przetworów jest modne, idealnie wpisuje się w ideę „eat local” – „jedz lokalnie”, czyli sezonowe owoce i warzywa z najbliższej okolicy – truskawki, maliny, porzeczki, pomidory, ogórki. Amerykanie obliczyli, że produkt, który trafia na ich talerz, przebył 1500 mil. W tej podróży traci świeżość i sporo składników odżywczych. Wybierając owoce i warzywa rosnące na miejscu, przyczyniasz się do oszczędności energii. Ważne też, że wykorzystujesz surowce wtórne – słoiki po innych produktach.

Przy robieniu przetworów niezbędna jest rygorystyczna higiena

Wszystkie słoiki muszą być jałowe. Można je wygotować, nie zapominając o zakrętkach (uszkodzone wyrzuć). Dobrym sposobem pasteryzacji jest włożenie słoików do gorącego piekarnika na 15 minut albo przepłukanie 70-procentowym spirytusem. Alkohol niszczy bakterie skuteczniej niż wrzątek.

Przetwory chroń przed światłem

Gotowym przetworom szkodzi wysoka temperatura i światło. Dlatego trzeba je przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Lepiej nie przetrzymywać ich dłużej niż jeden sezon – tracą kolor i, co ważniejsze, stają się bezwartościowe pod względem odżywczym. Jeżeli po otwarciu słoika zauważysz ślad pleśni, nie próbuj jej usuwać, bo cały przetwór jest zepsuty.

miesięcznik "Zdrowie"