Przyspiesza trawienie, oczyszcza organizm, niweluje zaparcia. Ten napój zrobisz z 2 składników
Fakt, że zaparcia to częsty problem, nie powinien nikogo zaskakiwać. W końcu nie od dziś reklamy środków na zaparcia zajmują poczesne miejsce w czasie antenowym. Jeśli szukasz rozwiązania, które ułatwi codzienne wypróżnienia, spróbuj prostego napoju, który możesz samodzielnie przygotować w domu. Pomoże nie tylko w toalecie.
Woda z solą - jak działa na organizm?
Wystarczą dwa składniki: woda i sól. Dzięki nim organizm zostanie nawodniony, a przy tym oczyszczony z toksyn. Pijąc na czczo, zyskamy korzystną perystaltykę jelit. Dla kogo woda z solą jest najlepsza, a kto nie powinien po nią sięgać? Wyjaśniamy.
Woda z solą to, jak już było wspomniane, przepis na właściwe nawodnienie organizmu. Ale to nie koniec zalet. Woda z solą ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu. Oprócz tego woda z solą może stanowić remedium na zaparcia.
Woda z solą przyspiesza procesy trawienne, może zmniejszać apetyt. W związku z tym polecana jest osobom, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów.
Woda z solą - jak smakuje? Jak przygotować do picia wodę z solą?
Jak smakuje woda z solą? Nie każdy przepada za jej smakiem. Można go przełamać sokiem z cytryny, dzięki czemu napój stanie się smaczniejszy. Ważne jest oczywiście dawkowanie. Zaleca się łyżeczkę soli morskiej albo soli himalajskiej.
Należy rozpuścić ją w litrze ciepłej wody. Dzienna dawka to jedna szklanka, którą należy pić rano, na czczo, ok. 30 min. przed pierwszym posiłkiem. Kuracja powinna trwać tydzień, ale może być też praktykowana doraźnie, gdy chcemy uporać się z zaparciem. Zwykle już 30 minut po wypiciu, należy skorzystać z toalety, aby się wypróżnić.
Woda z solą - zastosowanie, dawkowanie
Co istotne, woda z solą wypijana rano, może wymagać wypijania dodatkowych 2 litrów w ciągu dnia, aby organizm był należycie nawodniony, a proces oczyszczania przebiegał optymalnie.Woda z solą pobudza produkcję śliny i kwasów żołądkowych.
Dzięki temu usprawnia metabolizm, przyspiesza trawienie, zmniejsza ryzyko gazów, niweluje zaparcia, sprzyja oczyszczaniu jelit. Może wspomóc odchudzanie, jak i oczyszczanie organizmu z toksyn.
Dobrze dawkowana, w połączeniu z małosolną dietą, woda z solą może uzupełniać poziom elektrolitów, zmniejszać ryzyko skurczów mięśni, poprawiać wydolność w czasie wysiłku oraz nawadniać organizm.
Zauważono, że działanie soli może pozytywnie wpływać na kondycję skóry, przez zmniejszenie liczby niedoskonałości. Woda z solą działa też antybakteryjnie, przyda się więc podczas infekcji gardła.
Jaka sól jest najzdrowsza?
Zalecane sole – himalajska i morska, są lepsze niż sól kuchenna, która jest chemicznie oczyszczona i zawiera niewiele cennych mikroelementów. Sól himalajska to w 97 proc. chlorek sodu, ale poza tym jest źródłem cynku, magnezu, potasu, sodu, wapnia i żelaza.
Woda z solą – przeciwwskazania
Woda z solą może więc być domowym izotonikiem, ale pamiętajmy o ostrożnym dawkowaniu. Nadmiar soli w diecie, może powodować m.in. wzrost ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji zaburzenia rytmu serca, zawał serca, udar mózgu.
Dobowa zalecana dawka soli to ok. 5 g, a pamiętajmy, że sól znajduje się w wielu produkach, nie musimy dodatkowo dosalać jedzenia, żeby spożyć za dużo soli. Jeśli przesadzamy z solą w diecie, po wypiciu wody z solą możemy doświadczyć uczucia osłabienia, skurczy mięśni albo drętwienia kończyn.
Woda z solą może powodować też uczucie nudności, a nawet wymioty. Nie powinny jej pić osoby w ciąży, osoby karmiące piersią, dzieci i pacjenci z chorobami serca oraz nerek.