"Puchniesz" od pieczywa? Jedz te produkty zamiast chleba, a zobaczysz efekty

2023-09-01 16:43

Wiele osób nie wyobraża sobie bez białego chleba śniadania i kolacji. Produkt ten ma jednak jedną wadę – sprzyja przybieraniu na wadze. Dlatego lepiej postawić na zdrowe i pełnowartościowe zamienniki pieczywa. Dostarczą mniej kalorii i węglowodanów, poprawią trawienie oraz pomogą w walce ze zbędnymi kilogramami. 6 produktów, które warto włączyć do menu.

Puchniesz od pieczywa? Jedz te produkty zamiast chleba, a zobaczysz efekty
Autor: Getty Images "Puchniesz" od pieczywa? Jedz te produkty zamiast chleba, a zobaczysz efekty

Co roku statystyczny Polak średnio zjada około 36 kg chleba. Wykluczenie z jadłospisu pieczywa z mąki pszennej może być nie lada wyzwaniem dla niektórych osób. Na szczęście biały chleb z łatwością można zastąpić w diecie wieloma zdrowymi, lekkimi i pysznymi produktami.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Zawiera za dużo pustych kalorii

Biały chleb nie zalicza się tych produktów, które zapewniają uczucie sytości na dłużej. Nie zawiera błonnika, wykazuje niedobory witaminowe i mineralne oraz dostarcza do organizmu za dużo pustych kalorii. Ponadto ma wyższy indeks glikemiczny niż czekolada, co w rezultacie może nawet prowadzić między innymi do zaburzeń gospodarki insulinowej.

Osoby, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów, decydują się na wykluczenie białego chleba z menu. Produkt ten niebrany jest pod uwagę także w leczniczych dietach eliminacyjnych. Ponieważ biały chleb zawiera za dużo węglowodanów (zwykle 14-18 g przy dawce ok. 100 kcal w kromce 40 g), a to sprzyja przybieraniu na wadze.

Powodów rezygnacji z pieczywa może być wiele. Jak wiadomo, wytwarzane jest z mąki pszennej, więc stanowi źródło glutenu. Białko występujące w pszenicy u sporej grupy osób wywołuje reakcje nietolerancji lub nadwrażliwości. Jest zakazane dla tych, co chorują na celiakię.

Zdrowe zamienniki chleba

Co jeść zamiast białego chleba? Alternatyw dla chleba jest tak dużo, że ich wykorzystanie może okazać się ekscytującym doświadczeniem kulinarnym i przynieść dodatkowe korzyści dla zdrowia. Źródłem wartościowych zamienników mogą być owoce, warzywa, nasiona roślin strączkowych i pestki. Oto kilka przykładów:

  1. naleśniki z mąki z cieciorki,
  2. liście różnych sałat i cykorii,
  3. kasza gryczana lub jaglana, 
  4. pieczone plastry warzyw np.: buraka, papryki i cukinii,
  5. pieczone bataty,
  6. plastry tofu.