Rośnie przy drogach i w parkach. Polacy mylą go z chwastem, a to skarb natury
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na zbieranie bluszczyku kurdybanku. Choć często uznawany za chwast, od wieków zajmuje ważne miejsce w medycynie ludowej. Dziś nieco zapomniany, zasługuje na przypomnienie ze względu na swoje cenne właściwości zdrowotne.

Bluszczyk kurdybanek to roślina wieloletnia o rozgałęzionych pędach i drobnych, niebieskofioletowych kwiatach. Kwitnie od kwietnia do lipca. Występuje naturalnie w Europie i Azji, a w Polsce spotkać go można niemal wszędzie – przy drogach, na łąkach, w ogrodach, lasach liściastych i wilgotnych zaroślach. Dawniej wykorzystywano go zarówno jako zioło lecznicze, jak i przyprawę. Co ciekawe, w Anglii był kiedyś popularnym dodatkiem do piwa, zanim jego rolę przejął chmiel.
Jak zbierać bluszczyk kurdybanek?
Za zielarski surowiec uznaje się ziele bluszczyku, które można pozyskać ze zbioru w stanie naturalnym. Najlepiej wybrać się na poszukiwania od połowy wiosny do wczesnego lata. Powinno się je zbierać w początkowym okresie kwitnienia. Ziele bluszczyka kurdybanka zawiera: związki triterpenowe (w tym kwas oleanowy i ursolowy), olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, związki seskwiterpenowe, garbniki oraz fenolokwasy (kawowy, rozmarynowy i ferulowy).
Sam bluszczyk kurdybanek jest rośliną o bardzo szerokim spektrum działania. Wykorzystuje się go przy całej masie przypadłości zdrowotnych. W czym może pomóc nam bluszczyk?
Na co jest dobry bluszczyk kurdybanek?
Ziele bluszczyka kurdybanka ma wiele właściwości. Na przykład wspiera drożność układu oddechowego. Co więcej, wykazuje on działania przeciwbiegunkowe, bakteriobójcze, ściągające i stymulujące przemianę materii. Może również działać przeciwbólowo i wzmacniająco dla naszego organizmu.
Stosując jest zewnętrznie - w formie okładów - sprawdzi się przy chorobach skóry takich jak świąd, zapalenie, trądzik, oparzenia czy owrzodzenie. Można je również stosować do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych. W formie naparów ziele może się sprawdzić przy nieżytach dróg oddechowych zarówno w przypadki oskrzeli, jak i zatok. Ziela używa się również przy hemoroidach, zapaleniu pęcherzyka moczowego oraz przy biegunkach.
Ziele bluszczyka i jego filetowe kwiaty można parzyć, jak herbatę. Użyć do tego można zarówno suszonych, jak i świeżych części rośliny. Łodygę można natomiast zasypać cukrem i uzyskać syrop, który pomoże w leczeniu niestrawności i kaszlu. Ciekawostką jest, że bluszczyk kurdybanek może być również zamiennikiem dla sałaty czy rukoli. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie najsilniejsze działanie, konieczne będzie przygotowanie odwaru. Oznacza to, że zalewamy ziele wodą i gotujemy przez kilka minut. Następnie odstawiamy i odcedzamy.