Rozkręcają metabolizm, ale uważaj na gazy i biegunki. Modne jagody łatwo przedawkować
Wiadomo - co za dużo, to niezdrowo - a w przypadku produktów, które mają być tylko uzupełnieniem diety, o przedawkowanie nietrudno. Nim sięgniesz po egzotyczne hity, upewnij się, że to faktycznie rozwiązanie dla ciebie i może jednak lepiej przeprosić się ze starą dobrą borówką czy aronią?
Brazylijskie jagody acai, a właściwie: açai (w Polsce przyjęła się pisownia anglojęzyczna, oryginalna jest z literą c "z ogonkiem"), wyglądem przypominają borówkę amerykańską. Ich smak jest jednak niepowtarzalny: stanowi charakterystyczny tandem czekolady i jagody. Już masz ochotę na zakupy? Właśnie tak chcesz się odchudzać? Doskonale to rozumiemy, ale warto chwilę się nad tym zastanowić.
Jagody acai - dawkowanie
Jagody acai to, obok jagód goji, kolejne owoce jagodowe, które naturalnie nie występują w Polsce, ale są przez rodaków cenione. Generalnie uważane są je za bezpieczne i osoby zdrowe z pewnością mogą acai jeść bez obaw. Byle z umiarem.
Zasadniczo nie ma ściśle określonego dawkowania, ale przygotuj się na przykre skutki uboczne, jeśli z nimi przesadzisz. Możliwe dolegliwości to:
- biegunka - owoce te zawierają duże ilości błonnika, który w nadmiarze jest szkodliwy,
- inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego - głównie zgaga, wzdęcia, gazy,
- reakcje uczuleniowe - świąd, wysypka, a nawet katar i duszności. To obce nam owoce, więc częściej odpowiadają za nietolerancje pokarmowe niż rodzime. W przypadku takich objawów skonsultuj się z lekarzem. W przypadku podejrzenia reakcji wstrząsowej, wzywaj pomoc natychmiast.
Jeśli leczysz się przewlekle, zwłaszcza z powodu chorób nerek, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, ewentualne wprowadzenie jagód ustal z lekarzem. Szczególna ostrożność jest wskazana wówczas, gdy myślisz o preparacie z jagodami acai, a nie o owocach liofilizowanych, dodatkach do żywności etc.
Suplementy z ekstraktem z tych owoców zawierają zazwyczaj od 500 mg do 1000 mg na kapsułkę lub tabletkę. Powinny też zawierać informację o bezpiecznym dawkowaniu w dołączonej ulotce. Pamiętaj jednak, że kontrola w Polsce nad takimi preparatami jest znacząco ograniczona.
Przeczytaj nasz raport: "To jeszcze nie temat dla psychiatry, ale mamy problem narodowy". Ta moda rujnuje zdrowie i kieszenie
Jagody acai - dlaczego warto je jeść
Masz ochotę na świeże owoce? Musisz wybrać się do Brazylii. W Polsce jagody acai dostępne są głównie w formie soku lub proszku z liofilizowanych owoców, dodawanego do deserów i koktajli, także odchudzających.
Jagody acai obfitują w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Zawierają magnez, wapń, fosfor, potas, cynk, miedź, a także niewielkie ilości dobrych aminokwasów i kwasów tłuszczowych.
Mieszanka przeciwutleniaczy z jagód acai ma nie tylko opóźniać proces starzenia i zapobiegać nowotworzeniu, ale także hamować ten proces.
Redukcja złego cholesterolu, mniejsze ryzyko miażdżycy i zatorów to kolejne korzyści zdrowotne przypisywane tym owocom.
Ponoć są też dobrym naturalnym dopalaczem. Wspomagają regenerację po wysiłku, zwiększają wytrzymałość, wspierają układ odpornościowy.
Jagody acai na odchudzanie
Jak na owoce, mają dość sporą kaloryczność (80 kcal/100g), ale przecież nie są to puste kalorie, a umiarkowanie w spożyciu sprawi, że na nich nie przytyjecie. Ale czy można dzięki nim schudnąć?
Niewątpliwie zawartość dużej ilości błonnika przyśpiesza przemianę materii oraz proces trawienia. Jagody acai zapewniają też dość szybko i na dłużej uczucie sytości. To tyle. Odchudzania za pomocą przedawkowania i biegunek nie polecamy.