Schudł, poprawił cukier i cholesterol. Lekarz zdradza metodę wypróbowaną na sobie

2023-08-11 14:01

Dr Michael Mosley, lekarz, osobowość telewizyjna i autor książek takich jak "Jelita wiedzą lepiej" czy "Obniż cukier w 8 tygodni. Przeprogramuj swój organizm" zdradza, jaki jest jego zdaniem najlepszy sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ekspert ma ważną wskazówkę.

Schudł, poprawił cukier i cholesterol. Lekarz zdradza metodę wypróbowaną na sobie
Autor: Facebook / Michael Mosley

Dr. Michael Mosley, ceniony lekarz, znana postać telewizyjna oraz autor książek takich jak "Jelita wiedzą lepiej" czy "Obniż cukier w 8 tygodni. Przeprogramuj swój organizm", ujawnia swoje przemyślenia na temat najskuteczniejszego sposobu redukcji tkanki tłuszczowej. Ekspert prezentuje istotny wskazówkę.

Doktor Michael Mosley – Twórca Diety 5:2

Dr. Mosley zdobył sławę dzięki stworzeniu Diety 5:2. Jej unikatowość polega na tym, że nie wymaga wykluczania żadnych produktów spożywczych. Jest to plan żywieniowy, zgodnie z którym przez pięć dni w tygodniu nie ma ograniczeń co do kalorii i rodzaju spożywanej żywności, zaś przez dwa dni wprowadza się okres postu. W tym czasie dozwolone jest spożywanie maksymalnie 800 (wcześniej dr. Mosley mówił o 500-600 kcal), podzielone na posiłki o łącznej wartości 400 kcal w ciągu jednego dnia. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, piciu wody, niesłodzonych naparów ziołowych oraz herbaty czy kawy.

Ciekawym aspektem jest, że dieta ta nie jest pierwotnie stworzona do odchudzania. Dr. Mosley podzielił się informacją, że opracował ją z własnej potrzeby, dowiedziawszy się od swojego lekarza o wysokim poziomie cukru i cholesterolu we krwi. Analiza dostępnych badań naukowych wskazała mu właściwą ścieżkę. Okazało się, że krótkotrwałe okresy głodówki mogą korzystnie wpływać na poziom cukru we krwi oraz lipidy. W zaledwie trzy miesiące dr. Mosley mógł pochwalić się prawidłowymi wynikami badań krwi i dodatkowo schudł osiem kilogramów.

Idea Postu Przerywanego

Jego nowy program, nazywany "Fast 800", skupia się na "topnieniu" tłuszczu w organizmie. Również opiera się na koncepcji okresowego postu, polegającego na znacznym zmniejszeniu ilości spożywanych kalorii w określonych godzinach.

Ograniczenie dziennego spożycia kalorii do zakresu 800-1000 kalorii, opierając się na stosunkowo niskowęglowodanowej diecie w stylu śródziemnomorskim, sprawia, że organizm szybko wykorzystuje zgromadzone glikogeny i rozpoczyna spalanie tłuszczu – tak sugeruje dr. Mosley w wywiadzie dla Studio 10.

Czy przerwany post może być skuteczny?

Działanie przerwanego postu opiera się na dawaniu organizmowi przerwy od spożywania pokarmów – tłumaczy lekarz w wywiadzie. Wśród różnych wariantów diety IF, ten, który zakłada spożywanie posiłków w określonym "oknie żywieniowym" trwającym zazwyczaj osiem godzin i wykluczający jedzenie poza nim, wydaje się stosunkowo najprostszy do wprowadzenia w życie. Przykładowo, można jeść pierwszy posiłek o godzinie 12, a ostatni o 18.

W niektórych badaniach IF zyskuje uznanie badaczy. Zespół naukowców z Danii i Niemiec odkrył, że tego rodzaju dieta może korzystnie wpływać na układ odpornościowy. Na łamach "Cell Metabolism" badacze przekonują, że ma to potencjał wpływania na zdrowie metaboliczne i może chronić przed cukrzycą oraz otyłością.

Warto jednak pamiętać, że przerwany post ma swoje ograniczenia i nie jest odpowiedni dla każdej osoby, głównie ze względu na zbyt długie przerwy między posiłkami.

Poradnik Zdrowie: zgaga