Skarbnica antyoksydantów, błonnika i kwasu foliowego. Tym osobom może zaszkodzić
O niektórych warzywach wciąż mówi się zbyt mało, a okazuje się, że mają wiele cennych właściwości. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na delektowanie się smakiem bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Popularny, pospolity, zwyczajny, takie określenia przychodzą na myśl kiedy mówimy o porach. W polskiej kuchni wykorzystywane są głównie jako dodatek do zup lub sałatek z majonezem. Sprawdzamy, dlaczego warto sięgać po nie częściej oraz kto powinien ich unikać.
Por, dlaczego warto go jeść?
Por, choć mogłoby się wydawać, że jest klasycznym polskim warzywem, to zupełnie nim nie jest. Pochodzi z Bliskiego Wchodu, ale również w europie był ceniony między innymi przez Nerona, słynnego cesarza Rzymu, który uważał, że to warzywo wspomaga jego głos, o który dbał w wyjątkowy sposób.
Do Polski por przybył wraz z pozostałą włoszczyzną przywiezioną przez królową Bonę i tak jest z nami do dziś. W 100 gramach tego warzywa znajduje się sporo błonnika oraz witaminy C, A, E, K, tiaminy, ryboflawiny, witaminy B6 czy kwasu foliowego. W porach znajdziemy również cenne minerały takie jak wapń, żelazo, magnez czy potas.
Ze względu na niski indeks glikemiczny (15) por stanowi bezpieczny składnik w diecie osób chorujących na cukrzycę. Poza tym zawarta w nim inulina stanowi cenny prebiotyk, który przyczynia się do wzrostu ważnej dla jelit flory bakteryjnej, wzmacniając tym samym naszą odporność.
Pory mogą być pomocne w pozbyciu się nagromadzonej wody w organizmie. Moczopędne działanie warzyw oczyszcza organizm i usuwa nadmiar wody.
Grupa międzynarodowych naukowców przeanalizowała korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia pora. Eksperci wskazują, że warzywo to jest bogate w różne bioaktywne składniki, takie jak składniki siarkowe i flawonoidy. Por wykazuje szereg korzystnego działania na nasz organizm. Autorzy badań zaznaczają, że spożywanie tego warzywa wykazuje takie działanie jak:
- przeciwnadciśnieniowe,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwcukrzycowe,
- przeciwhiperlipidemiczne,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwmiażdżycowe,
- przeciwgrzybicze,
- moczopędne,
- antyseptyczne,
- przeciwastmatyczne.
Kto nie powinien jeść porów?
Mimo szeregu cennych właściwości porów, warzywa te są dość ciężkostrawne. Dlatego nie zaleca się ich spożywania osobom, które cierpią na takie choroby jak:
- wrzody,
- refluks,
- zgagę,
- wzdęcia.
Kobiety w ciąży oraz matki karmiące także powinny unikać porów.