Słodki tandem dla serca. Wprowadź do diety, zapanuj nad nadciśnieniem, pokonaj infekcję

2024-03-20 13:40

Twoje serce lubi owoce głogu i możesz korzystać z ich mocy na wiele sposobów. Polecamy słodki, mniej znany, który ucieszy niejednego łasucha. Nie przesadź z dawką, bo to dość kaloryczna propozycja. Jeśli jednak kulinarne przyjemności połączysz z aktywnością fizyczną i spalisz, co trzeba, będzie tylko zdrowiej.

Słodki tandem dla serca. Wprowadź do diety, zapanuj nad nadciśnieniem, pokonaj infekcję
Autor: GettyImages

Na rynku bywa dostępny miód głogowy, ale niełatwo go kupić, a co ważniejsze - klasyczny miód nie powstaje przecież z owoców, tylko z nektaru. W przypadku przyjaznego sercu głogu to ma znaczenie. Nie tylko medycyna ludowa, ale też klasyczna, uznaje owoce głogu za cenny, naturalny lek. Kwiaty już tej mocy nie mają.

Pomysł, by je połączyć (głóg z krzepiącym miodem) wydaje się znakomity, dlatego rozważ, czy nie sięgnąć po ziołomiód.

KATARZYNA PIEKARSKA OPIEKUJE SIĘ PSZCZOŁAMI

Ziołomiody - jak powstają

Ziołomiód to nie jest po prostu miód powstający z ziół. Najczęściej wytwarzany jest wtedy, gdy jakaś roślina nie ma kwiatów, których nektar nadawałby się na miód (np. sosna), a my jednak chcielibyśmy wykorzystać jej moc.

Z kwiatów głogu miód powstaje, ale można też sięgnąć po ziołomiód - z owoców.

Pszczelarz wytwarza specjalny ziołowy syrop, a pszczoły go jedynie przetwarzają. Zatem: produkt końcowy jest niewątpliwie pszczeli, ale nie można twierdzić, że wytworzyły go tylko pszczoły.

Owady wzbogacają ziołowy napar o swoje enzymy oraz dodatkowy nektar, a my mamy odpowiednio przetworzony słodki produkt z cennego zioła.

Czy ziołomiody są zdrowe?

Ziołomiody mimo sporej zawartości kalorii bywają uznawane za superfoods. Spożywanie ziołomiodów wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu i wspomaga leczenie wielu chorób.

Ziołomiody, podobnie jak miody tradycyjne, wykazują działanie antymikrobiologiczne. Udowodniono ich bakteriobójcze działanie na Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne bakterie patogenne. Zawartość substancji bioaktywnych w ziołomiodach warunkuje ich wysoki potencjał antyoksydacyjny.

Badacze wskazują również na dodatkowe zalety ziołomiodów, których nie mają miody naturalne, czyli obecność polifenoli. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że ziołomiód to taki ulepszony miód.

Ziołomiód głogowy - dlaczego warto go jeść

Jeśli wybierzesz klasyczny miód z głogu też warto. Kwiat głogu zawiera związki flawonoidowe, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, macicy, dróg moczowych i naczyń krwionośnych.

Miód głogowy pomaga dotlenić mięsień sercowy, wspomaga obniżenie ciśnienia tętniczego, a nawet krążenie w mózgu. A ziołomiód? Również ma te zalety. Dodatkowo ma działać lekko uspokajająco i moczopędnie, co sprawia, że jest polecany osobom starszym, dla których istotne jest usprawnienie pracy układu moczowego i dobry sen.

Nie zapominajmy, że ziołomiód ma zalety miodu, więc krzepi w stanach osłabienia organizmu, pomaga szybciej uporać się z infekcjami.