Śluz, kaszel, bóle głowy. Herbatka z tych liści ma powalający cytrusowy aromat i przynosi ulgę

2024-08-31 8:01

Wakacje dobiegają końca. Dlatego już na samą myśl, że dzieciaki wracają do szkół i przedszkoli w głowie rysuje się prosty scenariusz - znowu zaczną się katary, kaszle i marudzenie. Bóle mięśni, głowy i inne dolegliwości związane z przeziębieniem lub grypą potrafią porządnie zmęczyć wszystkich domowników. Dlatego polecamy, by mieć w pogotowiu herbatę z werbeny.

Śluz, kaszel, bóle głowy. Herbatka z tych liści ma powalający cytrusowy aromat i przynosi ulgę
Autor: Fot. Getty Images

Werbena pospolita nazywana też werbeną lekarską to roślina, która urzeka swoim zapachem, dlatego już przed laty była głównym składnikiem dawnych perfum. Jej zastosowanie jednak jest znacznie szersze, ponieważ cechuje ją wiele cennych właściwości. Zanim sezon przeziębień rozpanoszy się na dobre, warto zadbać o to, by mieć werbenę w domu.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Na co werbena? Właściwości aromatycznego naparu

Werbena była stosowana już w dawnych czasach jako element ludowej medycyny chińskiej jako środek o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwdrobnoustrojowych. Natomiast na przestrzeni kolejnych lat badania wykazały, że roślina ta chroni nerki, chroni przed nowotworami i napadami drgawkowymi. 

Herbatę z werbeny zdecydowanie warto pić kiedy dokucza nam suchy kaszel. Polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazują, że ta lecznicza roślina działa wykrztuśnie. Warto stosować ją w przypadku chorób górnych dróg układu oddechowego. Pomocna będzie głównie w leczeniu stanów zapalnych gardła i zatok. 

Poza tym wspomaga powrót do zdrowia u chorych na zapalenie oskrzeli, czy krztusiec. Dodatkowym atutem werbeny jest jej moczopędne działanie. A to z kolei wpływ pozytywnie na pozbycie się infekcji dróg moczowych. Z analiz naukowych wynika, że werbenę stosowano także w celu łagodzenia zaburzeń układu nerwowego w tym stanów depresyjnych, bezsenności, lęku, czy przewlekłego zmęczenia.

Werbenę polecamy także w przypadku takich dolegliwości jak:

  • kolka,
  • żółtaczka,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • pasożyty,
  • reumatyzm.

Herbata z werbeny. Pij nie tylko przed snem

W związku z faktem, że werbena jest pomocna w zwalczaniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, a zarazem pomaga zasnąć, warto pić ją przed snem, dodając odrobinę miodu i plasterek imbiru. Herbatka lub napar sprawdzi się również kiedy dokucza nam zapalenie dziąseł. Wówczas warto płukać jamę ustną kilka razy dziennie, by zniwelować stan zapalny. 

Przepis na herbatkę z werbeny

Dwie łyżeczki suszonych liści zalać 250 ml wrzątku i odstawić na 20 minut. Po tym czasie odcedzić całość. Dodać plasterek imbiru i łyżeczkę miodu. 

W przypadku obniżenia nastroju także dobrze jest wypić czasem tę herbatkę. Niemniej zaznaczamy, że wszelkiego rodzaju zaburzenia natury psychicznej wymagają konsultacji ze specjalistą w celu otrzymania kompleksowej i właściwie dobranej terapii.