Smaczne i zdrowe, ale nie dla każdego. Te osoby powinny unikać ich jak ognia

2024-04-24 16:48

Pomidory można znaleźć niemal w każdej kuchni. Mogą być spożywane pod każdą postacią, nadając potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Okazuje się, że choć stanowią prawdziwą bombę odżywczą, nie każdy może włączyć je do codziennego jadłospisu. Te osoby powinny umieścić je na czarnej liście.

Smaczne i zdrowie, ale nie dla każdego. Te osoby powinny unikać ich jak ognia
Autor: Getty Images Smaczne i zdrowie, ale nie dla każdego. Te osoby powinny unikać ich jak ognia

Jedzenie pomidorów to same korzyści

Pomidory są najlepsze w sezonie i świetnie sprawdzają się w sałatkach, na kanapkach czy jako klasyczna baza do wielu sosów. Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Mogą poszczycić się szeregiem właściwości prozdrowotnych. To zasługa między innymi likopenu - jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy z grupy karetonoidów. Związek ten chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, tym samym zmniejszając ryzyko choroby nowotworowej, m.in. raka prostaty. Wspomaga też pracę serca oraz zapobiega przed zawałem serca i miażdżycą.

Oprócz likopenu pomidory bogate są w witaminy (C, E i K), dobroczynne składniki mineralne (m.in. cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo) oraz beta-karoten. Ze względu na zawartość kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) pomagają w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Pomidory wyróżnia niski indeks glikemiczny (IG) oraz mała ilość kalorii, a więc są doskonałym sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Dodatkowo wpływają korzystnie na odporność organizmu oraz zapewniają skórze młody wygląd na długie lata. Zawarty w nich potas wspiera pamięć i koncentrację oraz dba o zdrowie naszych mięśni.

Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?

Te osoby muszą trzymać się od pomidorów z daleka

Choć pomidory skrywają w sobie tyle dobroci odżywczych, nie każdy może po nie sięgać. Powinny unikać ich jak ognia osoby, które borykają się z refluksem żołądkowo-przełykowym czy wrzodami. Dlatego, że pomidory zawierają duże ilości kwasów organicznych, które hamują wchłanianie żelaza, ale także zwiększają poziom kwasowości w żołądku.

Osoby, które cierpią na dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów, nie sięgać po pomidory. Z jadłospisu powinny je wykluczyć ci, którzy zmagają się z zakrzepicą i stosują leki przeciwzakrzepowe z tego względu, że witamina K może obniżać ich skuteczność. Muszą z nich także zrezygnować osoby z niewydolnością nerek, nietolerujące histaminy ora mające alergie pokarmowe.