Smoothie, czyli orzeźwiający NAPÓJ na bazie owoców

2014-06-10 12:14

Sięgnij po smoothie, jeśli potrzebujesz zastrzyku witamin i minerałów. Ten orzeźwiający napój, przygotowywany najczęściej z mrożonych owoców z dodatkiem soku wzbogaci twój jadłospis i doda ci energii. Smoothie jest łatwo przyswajalny i bogaty w składniki odżywcze.

Smoothie, czyli orzeźwiający NAPÓJ na bazie owoców
Autor: Thinkstockphotos.com Sięgnij po smoothie, jeśli potrzebujesz zastrzyku witamin i minerałów

Odkrycie roku, Coca-Cola nowej ery - to tylko niektóre określenia jakich używa się w stosunku do smoothieNapój, który przebojem zdobył rynek amerykański, teraz szturmem zdobywa podniebienia Europejczyków. Co takiego wyjątkowego jest w tym orzeźwiającym, owocowym koktajlu? Odpowiedź jest prosta: kończy się moda na fast-foody, chcemy być zdrowsi, młodsi, szczuplejsi a smoothie idealnie wpisuje się w modę na tzw. "zdrowe odżywianie". W dodatku można go przyrządzić samodzielnie w domu.

Smoothie - owocowy napój o konsystencji koktajlu

Smoothie (z ang. łagodny) to kompozycja mrożonych (lub świeżych) owoców zmieszanych z sokiem, najczęściej pomarańczowym. Konsystencja napoju przypomina mleczny koktajl, jednak smoothie w przeciwieństwie do popularnego „szejka” nie zawiera produktów nabiałowych. Zwykle do napoju nie dodaje się także lodów. Gęsta konsystencja to zasługa dodawanych do napoju mrożonych owoców, zmiksowanych bananów lub – jak ma to miejsce w regionie Morza Śródziemnego - miodu.

Stephen Kunau - twórca odżywczego napoju

Za twórcę napoju uznaje się  Stephena Kunau’a, który pod koniec lat 60. opracował jego recepturę. Jako nastolatek serwował on mleczne koktajle w jednej z amerykańskich restauracji. Ze względu na rozmaite dolegliwości (Kunau miał alergię na białko, cierpiał także na cukrzycę), nie mógł ich jednak spożywać. Postanowił więc opracować recepturę odżywczego napoju, którego bazę stanowić będą mrożone i świeże owoce. To właśnie mrożone i świeże owoce sprawiają, że napój jest łatwo przyswajalny i bogaty w składniki odżywcze: węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Nie zawiera cukru, mogą więc bez obaw pić go osoby chore na cukrzycę.

Przepis na smoothie - bogaty w składniki odżywcze owocowy napój

Wystarczy garść mrożonych owoców i odrobina wyobraźni. Zmiksować można na przykład:

  • 7 mrożonych truskawek, banan, 2 jabłka, świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy
  • połówka ananasa, garść mrożonych truskawek, jagód  i malin, 120 ml soku ananasowego
  • garści mrożonych malin, truskawek, jagód, garść świeżych jeżyn, 120 ml soku jabłkowego
miesięcznik "Zdrowie"