KOKTAJLE mleczno-owocowe: prawdziwy smak lata

2014-07-14 14:48

Koktajle przygotowuje się na bazie mleka i jego pochodnych - jogurtu, kefiru, maślanki, śmietany. Mogą zastąpić posiłek, np. śniadanie lub kolację. Żeby koktajle mleczne zawierały jak najwięcej cennych dla zdrowia substancji, trzeba wiedzieć, co z czym i jak łączyć.

KOKTAJLE mleczno-owocowe: prawdziwy smak lata
Autor: Thinkstockphotos.com

Koktajle mleczne, czyli łączenie jogurtukefiru czy śmietany z owocami i warzywami jest bardzo mądrym zwyczajem. Produkty mleczne zawierają bowiem dużo wapnia, który neutralizuje działanie szczawianów znajdujących się w wielu roślinach. Substancje te upośledzają wchłanianie wielu składników mineralnych.

Koktajl na bazie mleka czy śmietany?

To, którego produktu mlecznego użyjemy, nie zmienia prawie walorów smakowych koktajlu. Jednak w pewnych przypadkach nasz wybór może być bardzo istotny. Świeżego mleka powinni unikać cukrzycy, bo znajduje się w nim laktoza - cukier złożony, który znacznie podnosi poziom glukozy we krwi. Nie mogą go też pić osoby z nietolerancją laktozy. 
Dla jednych i drugich lepsze będzie mleko fermentowane (kefir i maślanka), bo w nim laktoza została rozłożona przez naturalne bakterie z grupy Lactobacillus. Mleka w żadnej postaci nie mogą natomiast dodawać do koktajli osoby uczulone na znajdujące się w nim białko. W ich przypadku lepsze będą napoje sporządzone z owoców, warzyw i wody. 
Nie powinny one jednak zastępować śniadania czy obiadu, nawet jeśli jest bardzo gorąco, ponieważ nie stanowią pełnowartościowego posiłku.

Ważne

Koktajle to posiłki płynne, a więc łatwe do przyswojenia przez organizm, i jednocześnie bardzo odżywcze. Dlatego zaleca się je zwłaszcza osobom chorym i w okresie rekonwalescencji. Jedynymi przeciwwskazaniami są ciężkie choroby jelit i wątroby.

Owoce i warzywa do koktajli

Wybieraj zwłaszcza te produkty, które zawierają dużo witaminy C, czyli czarne porzeczki, truskawki, maliny, pomidory, czerwoną paprykę. Ponieważ bardzo dużo tej witaminy jest pod skórką, zrezygnuj z obierania warzyw i owoców - tylko dokładnie je umyj.

Unikaj częstego dodawania ogórków czy rzodkiewki, bo zawierają paroksydazę - enzym, który utlenia witaminę C znajdującą się w innych warzywach i owocach.

Cenne ze względu na obecność np. beta-karotenu, witamin z grupy B czy kwasu foliowego są jagody, marchew, buraki oraz zielone dodatki: koperek i natka pietruszki.

Zrób to koniecznie

  • Koktajl należy wypić tuż po przyrządzeniu, bo tlen rozkłada zawartą w owocach i warzywach witaminę C. Zniknie ona już po upływie 20 minut.
  • Jeśli masz kłopoty z trawieniem i często męczą cię wzdęcia, dodawaj do koktajli (również tych owocowych) takich ziół, jak kminek, majeranek, melisa, tymianek, mięta czy bazylia.
  • Koktajle niskokaloryczne

    Do niskokalorycznego koktajlu użyj mleka z 0,5 proc. tłuszczu, maślanki 0,5-1 proc. lub kefiru do 1,5 proc. Zapomnij o śmietance i nie stosuj zbyt dużo cukru - dojrzałe owoce mają go pod dostatkiem!

    Wykorzystuj raczej warzywa, bo są mniej słodkie niż owoce. Do koktajlu nie używaj soku, tylko przecieru. Zawiera dużo błonnika, który daje uczucie sytości i przyśpiesza przemianę materii. Możesz dodać pietruszki, bo działa moczopędnie i uwalnia nadmiar wody nagromadzony w organizmie.

    miesięcznik "Zdrowie"