Strusina (mięso ze strusia) - właściwości odżywcze, cena, gdzie kupić?
Strusina (mięso ze strusia) ma liczne wartości odżywcze, a co za tym idzie - liczne właściwości. Lista zalet strusiego mięsa jest proporcjonalna do wielkości strusia. Strusina to doskonała alternatywa dla wołowiny, a także drobiu. Jest niskokaloryczna, ma mało tłuszczu (mniej niż mięso z kurczaka) i bogata w składniki odżywcze. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma strusina, ile ma kalorii i jakie znalazła zastosowanie w kuchni.
Spis treści
- Strusina - właściwości zdrowotne
- Strusina - kalorie, wartości odżywcze
- Strusina - zastosowanie w kuchni
Strusina to mięso ze strusia, które ma liczne właściwości i wartości odżywcze. Strusinę najchętniej jedzą Szwajcarzy, Niemcy i Włosi.
W Polsce pierwsza hodowla strusi powstała w 1933 roku. W latach 2004-2005 Polska stała się znaczącym dostawcą strusiny do krajów Unii Europejskiej. Najpopularniejszymi strusiami hodowlanymi w Polsce są strusie afrykańskie.
Strusina - właściwości zdrowotne
Strusina ceniona jest przede wszystkim za walory zdrowotne. Mięso strusie bogate jest w cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Strusina ze względu na dużą zawartość kwasów omega-6 i omega-3, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby układu sercowo, naczyniowego i cukrzycę.
Z jednego dorosłego strusia można uzyskać średnio 35-36 kg mięsa, 1,2-1,5 m2 skóry, 5 kg tłuszczu, 4,5 kg podrobów jadalnych, 2 kg piór.
Spożywanie strusiny polecane jest kobietom w ciąży, świeżo po porodzie oraz osobom chorym na anemię, ponieważ zawiera żelazo hemowe, które ma dużą przyswajalność.
Strusinę bez obaw mogą jeść osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, gdyż zawiera niewiele sodu. Ma za to dużo fosforu, miedzi, manganu i żelaza.
Ponadto średnia zawartość cholesterolu w niektórych partiach mięśni mięsa strusiego jest nie większa niż 56 mg na 100 g.
Wartość kaloryczna - 92 kcal
Białko - 20,9 g
Tłuszcz - 0,9 g
Cholesterol - 55 mg
Witaminy i minerały
Sód - 43 mg
Potas - 269 mg
Wapń - 8 mg
Magnez - 22 mg
Fosfor - 213 mg
Żelazo - 2,3 mg
Miedź - 0,10 mg
Cynk - 2,0
Mangan - 0,06 mg
Strusina - zastosowanie w kuchni
Mięso strusie charakteryzuje się intensywnym, czerwonym kolorem. Jest łudząco podobne do wołowiny, aczkolwiek jest mięsem delikatniejszym i bardziej soczystym. Strusina jest także batdziej słodsza.
Przygotowanie potraw ze strusiny nie jest trudne, przyrządza się ją podobnie do mięsa wołowego. Koneserom mięsnych potraw polecić można stek wysmażony po dwie minuty z każdej strony albo drobno siekany tatar.
Za kg mięsa gulaszowego ze strusia należy zapłacić 20 zł. Znacznie droższe jest mięso gulaszowe i steki (55 zł/kg) i polędwica (58 zł/kg). Mięso ze strusia można kupić w niektórych sklepach z mięsem.
Mięso strusie można mrozić - nie wpływa to na zmianę smaku. Jednak podobnie jak w przypadku dziczyzny, strusina po rozmrożeniu może stać się bardziej krucha.
Bibliografia:
1. Rokicki T., Właściwości mięsa strusiego, "Gospodarka Mięsna" 2006, nr 8
Polecany artykuł: