Syrop z tego kwiatu obniży cukier i wesprze trawienie. Właśnie trwa sezon!
Syrop z mniszka lekarskiego to domowy sposób na uporczywy kaszel i ból gardła - ma bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe, jest bogaty w witaminy i mikroelementy. Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego i kto może go stosować? Sprawdźcie koniecznie, bo właśnie trwa sezon na tę roślinę!
Syrop z mniszka lekarskiego, popularnie zwanego mleczem, to produkt z domowej apteczki, który może złagodzić objawy przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, działa przeciwzapalnie, opóźnia objawy starzenia się. Przygotowuje się go na przełomie kwietnia i maja, właśnie teraz, gdy łąki i przydrożne trawniki wyściełają żółte mlecze.
Co to jest mniszek lekarski?
Mniszek lekarski to mniszek pospolity, to bylina, która powszechnie występuje w Europie i w Azji, tam, gdzie panuje klimat umiarkowany. Rośnie ona powszechnie w Polsce, na łąkach, w parkach, skwerach miejskich czy przydomowych ogródkach. Rolnicy traktują ją jako chwast, a zwolennicy medycyny naturalnej cenią za jego właściwości prozdrowotne.
Właściwości mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski jest bogaty w witaminy i mikroelementy. Zawiera:
- witaminę C
- witaminę A
- witaminę D
- potas
- magnez
- krzem
- triterpeny
- fitosterole
- fenolokwasy
- inulinę
- kwasy organiczne
Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego?
Syrop z byliny to naturalny środek wspomagający leczenie wielu infekcji. Poleca się go zarówno w przebiegu przeziębienia i grypy, jak i przy infekcjach układu moczowego. Korzystnie oddziałuje na układ trawienny, działa żółciopędnie i łagodzi niestrawność. Ma także działanie przeciwmiażdżycowe.
Mniszek lekarski na przeziębienie
Syrop z mniszka lekarskiego wykorzystywany jest w medycynie naturalnej do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych ze względu na swoje przeciwwirusowe i przeciwzapalne działanie. Zaleca się go szczególnie w czasie przeziębienia czy kaszlu jako środek nawilżający gardło, łagodzący kaszel oraz wspierający odporność.
Syrop z mniszka na trawienie
Oprócz tego syrop z mniszka korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie układu trawiennego, wspiera pracę żołądka i wątroby. Wyciągi z rośliny wykorzystuje się również w łagodzeniu objawów kłębuszkowego zapalenia nerek, kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherza i moczowodów.
Mniszek lekarski na obniżenie poziomu glukozy
Syrop z mniszka może pomóc uregulować poziom glukozy we krwi. Poleca się go u osób, które mają podwyższony poziom cukru lub u których rozpoznano wczesne stadium cukrzycy. Mniszek spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia, korzystnie oddziałuje również na gospodarkę węglowodanową.
Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego? Przepis
Aby przygotować syrop z mniszka lekarskiego, potrzeba:
- 1 litr wody
- 1 litr kwiatów
- 2 cytryny
- 1 kg cukru
Kwiaty należy zalać zimną wodą i gotować przez 15 minut. Po tym czasie zdejmujemy garnek z kuchenki i odstawiamy w chłodne miejsce. Tak powinien stać przez przynajmniej 24 godziny. Po tym czasie wywar z kwiatów należy odcedzić, dodać do niego sok z dwóch cytryn i cukier. Syrop należy gotować na małym ogniu, aż zgęstnieje. Następnie przelać do małych buteleczek.