Szkodzą żyłom, rujnują krążenie krwi. Trzy napoje, które powinny zniknąć z diety

2024-03-24 8:57

Żylaki to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Świadczą o problemach z układem krążenia. Dlatego nie należy lekceważyć wypukłych żył czy „pajączków” na nogach. Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, unikając tego, co może żylakom sprzyjać. Sprawdź listę zakazanych napojów.

Szkodzą żyłom, rujnują krążenie krwi. Trzy napoje, które powinny zniknąć z diety
Autor: GettyImages Szkodzą żyłom, rujnują krążenie krwi. Trzy napoje, które powinny zniknąć z diety

Napoje, które powodują powstawanie żylaków 

Te trzy napoje są znane, lubiane... i wyjątkowo niezdrowe, jeśli chodzi o ich wpływ m.in. na powstawanie żylaków. Dlatego zaleca się, aby ich unikać, bo przyczyniają się do zwiększania obrzęków nóg i pogarszania przepływów żylnych. Co znajduje się na tej czarnej liście?

Skandal w Legionowie. Mężczyzna z promilem alkoholu siedział za kierownicą miejskiego autobusu

Alkohol, kawa i słodkie napoje – oto triada najbardziej szkodliwych substancji, po które wiele osób często i chętnie sięga. To oczywiście poważny błąd, bo żylaki to tylko jeden z wielu negatywnych skutków ich spożywania.

Żylaki - jak wyglądają, dlaczego powstają 

Żylaki są zwykle czerwonawe, fioletowe, sinawe lub niebieskie. Zwykle też, w przeciwieństwie do tzw. pajączków, czyli popękanych naczynek, żylaki są wypukłe. Są problemem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim naczyniowym i dlatego nie należy ich bagatelizować.

Żylaki świadczą o tym, że krew żylna ulega zastojom. Niewydolność żylna i skłonność do żylaków jest uwarunkowana genetycznie, ale to nie znaczy, że nic nie możemy z nimi zrobić.

Na rozwój żylaków ma wpływ tryb i styl życia, sposób odżywiania (i picia), właściwa pielęgnacja (np. stosowanie odpowiednich kremów i maści czy zimnych pryszniców).

Napoje, które szkodzą żyłom i krążeniu krwi

Triada napojów, które negatywnie wpływają na stan żył, to: napoje słodzone cukrem, alkohol i kawa. Dlaczego tak się dzieje? Kawa może powodować zwężenie żył, a w konsekwencji, pogarszać przepływy żylne.

Z kolei cukier również może pogarszać prawidłowe krążenie i sprzyjać zastojom. Alkohol ma bardzo długą listę, jeśli chodzi o jego negatywny wpływ na zdrowie, a na tej liście znajdziemy także szkodliwe oddziaływanie na układ krążenia. Przyjrzyjmy się uważniej wpływowi takich napojów na organizm.

Cukier - wpływ na układ krążenia

Cukier spożywany w nadmiarze może powodować problemy naczyniowe. Efektem jest m.in. utrudniony przepływ krwi w żyłach, zastoje, a w konsekwencji także żylaki.

Zbyt wysoki poziom cukru sprzyja również dolegliwościom metabolicznym i rozwojowi cukrzycy typu 2, a to z kolei prowadzi do dalszych problemów sercowo-naczyniowych.

Alkohol może powodować powstawanie żylaków

Alkohol również może sprzyjać problemom z krążeniem żylnym. To nie koniec złych wiadomości: alkohol powoduje choroby serca, zaburzenia rytmu serca, utratę erytrocytów, a w konsekwencji gorsze natlenienie organizmu.

Żyły, szczególnie w podudziach i stopach są wówczas bardziej narażone na zastoje i zwiększony nacisk, a to prosta droga do żylaków. Oprócz tego alkohol jest nieobojętny dla wszystkich narządów, powoduje dramatyczne szkody zdrowotne i społeczne. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, więc też nie ma powodu, by w ogóle po niego sięgać.

Nadmiar kawy szkodzi układowi krążenia

Nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy? Niestety, na podstawie niektórych badań ustalono, ten napój może też powodować zwężenie żył i zmiany w przepływie krwi.

Jednak dotyczy to niemal wyłącznie sytuacji, gdy kawa jest nadużywana, a przy tym hojnie słodzona i z dodatkami takimi jak m.in. śmietanka. Umiarkowane ilości kawy mogą natomiast pomagać w utrzymaniu prawidłowej pracy układu krążenia.

Ile kawy to ilość „umiarkowana”? Zdaniem lekarzy, naukowców i dietetyków, za umiarkowaną ilość kawy można uznać 2-3 małe filiżanki lub 1,5 kubka normalnej pojemności.