Ta kasza jest idealna dla cukrzyków. Ma mnóstwo zalet, ale nie każdy powinien ją jeść

2024-01-06 12:05

Pomoże w odchudzaniu. Posprząta w jelitach, pomoże podczas odchudzania, dostarczy bezcennych minerałów i witamin. Chociaż wydaje się idealnym dodatkiem do obiadu czy kolacji, są pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają jej jeść. Na szczęście rzadkie.

Ta kasza jest idealna dla cukrzyków. Ma mnóstwo zalet, ale nie każdy powinien ją jeść
Autor: GettyImages

Wywodzi się z regionu Morza Śródziemnego i od tysięcy lat stanowi integralną część kuchni Bliskiego Wschodu. Wcześnie pokochali ją Chińczycy. Podobno ok. 2800 r. p.n.e. chiński cesarz Shen Nung ogłosił ją jedną z pięciu świętych potraw obok ryżu, prosa, jęczmienia i soi. Są dowody wskazujące, że kasza bulgur gościła na stołach w starożytnym Babilonie. Jej smak doceniali też Hebrajczycy i Hetyci. Zapewne pszenica, z której kasza była przygotowywana przed wiekami, różniła się od współczesnej, a jednak bulgur ostatnio zyskuje znowu na popularności. Spróbuj koniecznie - jest na topie.

Kasza jaglana z warzywami

Kasza bulgur - jak powstaje

Kasza bulgur należy do produktów glutenowych, bo powstaje z pszenicy durum. Jej ziarna najpierw są gotowane, a potem suszone, a my w ten sposób otrzymujemy pyszną kaszę.

Kiedyś taka kasza była przede wszystkim składnikiem kuchni Bliskiego Wschodu (głównie Azja Zachodnia) i zamiennikiem dla ryżu lub kuskusu. Współcześnie znana jest właściwie w każdym zakątku świata.

Kasza bulgur - wartości odżywcze i kaloryczność

Niski indeks glikemicznym (IG = 46), przyjazna kaloryczność (100 g produktu to ok. 83 kcal) i wysoka zawartość błonnika oraz antyoksydantów - nic dziwnego, że ta kasza doceniana jest przez diabetyków (potocznie nazywanych cukrzykami) oraz osoby, które chcą schudnąć.

Co ważne - kasza bulgur jest po prostu zdrowa, wartościowa, więc wprowadzenie jej do diety jest po prostu bezpieczne i wskazane.

Czy kasza bulgur jest zdrowa?

Zalety prozdrowotne kaszy bulgur:

  • usprawnia procesy trawienne i reguluje pracę jelit,
  • między innymi dzięki zawartości potasu, wpływa korzystnie na pracę serca i inne procesy krążeniowe
  • zapobiega zaparciom
  • wspomaga pracę układu nerwowego - jest polecana kobietom w ciąży i karmiącym ze względu na kwas foliowy
  • poprawia wygląd skóry włosów i paznokci - to skutek zawartości między innymi witamin z grupy B oraz wit. A

Czym się różnią odmiany kaszy bulgur?

Odmiany kaszy bulgur różnią się grubością.

  • Drobnoziarnista najlepiej sprawdza się w zupach, do faszerowania warzyw lub jako dodatek do sałatek.
  • Średnioziarnista - używana jest jako dodatek do pilawów, czyli tradycyjnych potraw wschodnich z dodatkiem warzyw, kawałków mięsa baraniego, drobiu lub ryb oraz ostrych przypraw.
  • Gruboziarnista także nadaje się do pilawów, ale też do innych potraw mięsnych.

Kasza bulgur - przeciwwskazania

 Kto nie powinien jeść kaszy bulgur? Bezwzględnie wszystkie osoby, które są uczulone na gluten lub go nie tolerują, np. z celiakią.

Odmiana gruboziarnista nie jest zalecana w schorzeniach układu pokarmowego, zwłaszcza przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz chorobach, przy których przyspieszanie perystaltyki jelit nie jest wskazane (na przykład u pacjentów z przewlekłymi biegunkami).

Przy takich problemach spożycie drobniejszych odmian kaszy powinno być kontrolowane i raczej umiarkowane.