Tajemnicza roślina o leczniczych właściwościach. Leczy infekcje i wspiera krążenie
W Afryce leczą nią malarię i inne infekcje. W Europie jest polecana na przeziębienia i grypę. Sprawdza się w starciu z bakteriami, szczególnie tymi, które powodują infekcje pęcherza moczowego. Obniża zły cholesterol i reguluje poziom cukru we krwi. Poznaj tajemniczą roślinę, której właściwości niejeden raz cię zaskoczą.
Cryptolepis sanguinolenta- co to?
Cryptolepis sanguinolenta bywa też nazywana nibima, kadze, gangamau. Pochodzi z Afryki, gdzie cieszy się dużą popularnością w tradycyjnym ziołolecznictwie. Roślinę tę wykorzystywano w leczeniu malarii i innych infekcji.
Wyciągiem z korzenia przemywano rany, a nawet odkażano skórę po ukąszeniu węża. Cryptolepis sanguinolenta zyskuje coraz większą popularność w Europie, ale warto pamiętać o tym, że wciąż jest w fazie badań.
Cryptolepis sanguinolenta - zastosowanie
W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście i korzenie, w których obecne są m.in. kryptolepina, kwindolina i neokryptolepina – alkaloidy, które cenione są z uwagi na wpływ na organizm. Crytolepis może pomagać w chorobach takich, jak:
- infekcje układu moczowego;
- infekcje górnych dróg oddechowych;
- regulowanie poziomu cukru we krwi, dzięki właściwościom hipoglikemicznym;
- infekcje bakteryjne, dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym. Zauważono wpływ na zwalczanie bakterii Gram-dodatnich jak gronkowiec złocisty i Gram-ujemnych, jak m.in. E.coli, campylobacter, salmonella, shigella czy klebsiella;
- poprawa krążenia krwi, dzięki właściwościom przeciwzakrzepowym;
- infekcje wirusowe – zauważono, a badania zdają się to potwierdzać, że Cryptolepis może wpływać na zatrzymanie namnażania niektórych wirusów;
- stany zapalne;
- choroby pasożytnicze – zdaniem niektórych ta roślina może mieć również właściwości antypasożytnicze;
- poprawa odporności - Cryptolepis może korzystnie wpływać na układ immunologiczny;
- niektóre badania wskazują także na korzystny wpływ Cryptolepis na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi;
- zdaniem badaczy roślina ta ma również pozytywny wpływ na pracę trzustki, także u pacjentów z cukrzycą.
Cryptolepis sanguinolenta można kupić w formie nalewek lub wysuszonego korzenia. Preparat można stosować zewnętrznie na uszkodzone tkanki, rany, poparzenia, podrażnienia.
Należy jednak pamiętać, że tradycyjne stosowanie nie zawsze jest dowodem skuteczności, dlatego warto każdą terapię omówić z lekarzem i na bieżąco śledzić naukowe ustalenia odnośnie tej rośliny, gdyż badania cały czas trwają, a skutki stosowania wciąż nie są w pełni zbadane.
Cryptolepis sanguinolenta - przeciwwskazania
Kiedy nie stosować Cryptolepis? Rośliny nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci, pacjenci z problemami sercowymi, chorobami wątroby, alergiami. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy przerwać kurację i omówić sytuację z lekarzem.