E.coli: jak się chronić i postępować w razie zakażenia? [Porada eksperta]
Jak postępować w przypadku zatrucia bakterią E. coli? Czy źródłem zakażenia może być woda wodociągowa? Czy można ją wykorzystywać do celów spożywczych i mycia?
Spis treści
- Objawy zakażenia E.coli
- Jak się uchronić przed zakażeniem E.coli?
- Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia E.coli?
Jak zapewne wiesz, bakterie Escherichia coli bytują w jelitach, gdzie pełnią różne pożyteczne funkcje. Znamy 5 grup E. coli, których toksyny mogą powodować biegunkę o różnym nasileniu. Niektóre z nich są przyczyną biegunek, na które zapadamy w czasie podróży, zwłaszcza do innych krajów. Niektóre szczepy E. coli wywołują zachorowania głównie w szpitalach, zwłaszcza w oddziałach noworodkowych. Bakteria ta najbardziej zagraża organizmom o słabym układzie odpornościowym, czyli małym dzieciom i osobom starszym.
Objawy zakażenia E.coli
Silne skurczowe bóle brzucha i wodnista biegunka z niewielką gorączką lub bez. Krwawe stolce pojawiają się zwykle 2.-3. dnia choroby. U połowy pacjentów występują nudności i wymioty. U około 15% chorych (zazwyczaj dzieci poniżej 10. roku życia) w okresie od 1 do 14 dni od wystąpienia biegunki mogą wystąpić poważne powikłania.
Jak się uchronić przed zakażeniem E.coli?
Należy przestrzegać zasad higieny, tzn. myć ręce po przyjściu do domu, myć wszystkie produkty surowe, nie dopuszczać, aby stykały się z żywnością, która nie będzie poddawana obróbce cieplnej, przestrzegać częstego mycia rąk podczas przygotowywania posiłków, w tym zawsze po dotknięciu surowego mięsa, drobiu, ryb, jajek itd., myć i utrzymywać w czystości wszystkie powierzchnie, przedmioty i urządzenia używane przy przygotowywaniu posiłków, chronić kuchnię i żywność przed insektami oraz kotami, psami czy myszami i innymi, myć ręce po skorzystaniu z toalety, którą należy dokładnie myć i utrzymywać w czystości oraz po kontakcie z osobami chorymi.
Wodę niewiadomego pochodzenia można pić wyłącznie przegotowaną. Stan wody wodociągowej jest stale monitorowany, dlatego jest to woda bezpieczna do picia. Dla niemowlaków lepiej korzystać z wody butelkowanej i na niej też przygotowywać im posiłki.
Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia E.coli?
Objawami zatrucia mogą być: silne bóle skurczowe brzucha i biegunka często z krwią. Należy natychmiast udać się do lekarza lub na SOR. Leczenie wymaga podania antybiotyków, elektrolitów i często monitorowania czynności życiowych (w skrajnych przypadkach).
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta