Te warzywa zwiększają poziom cukru we krwi. Szczególnie powinni uważać na nie diabetycy
W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw, które dostarczają wiele witamin, flawonoidów, ale także składników mineralnych i błonnika. Ich spożywanie korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, samopoczucie i koncentrację. Osoby zdrowe mogą spożywać wszystkie warzywa, inaczej jest jednak w przypadku diabetyków. Muszą oni uważać na niektóre z nich, ponieważ podnoszą poziom cukru we krwi.
Od dawna eksperci przekonują, że jedzenie warzyw i owoców służy zdrowiu. Są one ważnym elementem zdrowiej i zrównoważonej diety ze względu na sporą zawartość witamin i mikroelementów niezbędnych do codziennego funkcjonowania organizmu. Mają dużo witamin, większość z nich ma mało kalorii, więc można spożywać je do woli. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Dietetyk Nataly Komova ostrzega, że spożywanie niektórych warzyw powinni ograniczyć osoby z cukrzycą. Powód jest prosty - podnoszą one poziom cukru we krwi.
Warzywa w diecie cukrzyka, które warto ograniczyć
"Warzywa, które powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, to ziemniaki, groch, kukurydza, buraki, marchew i kłębian kątowaty" – wymieniła specjalistka. Jak wyjaśniła, obfitują one w węglowodany, przez co mogą siać spustoszenie w organizmie poprzez wzrost poziomu cukru we krwi. Niektóre z nich mają wysoki indeks glikemiczny (IG), przez co szybciej ulegają strawieniu, powodując gwałtowny wzrost, a następnie szybki spadek cukru we krwi. A to nie jest korzystne dla zdrowia.
Większość warzyw ma średni lub niski poziom glikemiczny, ale zdarzają się też wyjątki. Z informacji podanych na stronie diabetes.co.uk wynika, że do warzyw o wysokim indeksie (IG>70) zalicza się m.in. marchew, ziemniaki, pasternak, buraki i kukurydzę. Nie są one wskazane dla chorych na cukrzycę. Dlatego, że po ich spożyciu poziom cukru we krwi wzrasta bardzo szybko i w przypadku osób dotkniętych tą chorobą jest niebezpieczne i wymaga podania dużej dawki insuliny. Z tego powodu diabetycy muszą zachować ostrożność w spożywaniu pokarmów o wysokim indeksie IG.
Ekspertka Nataly Komova zaznacza, że wyżej wymienione warzywa, mimo że zawierają dużo węglowodanów, są doskonałym źródłem błonnika i innych składników odżywczych. Według niej osoby zmagające się z cukrzycą nie muszą całkowicie rezygnować z ich spożywania. Wystarczy, jeśli po prostu je znacznie ograniczą.
Cukrzyca typu 2 to poważny problem zdrowotny na całym świecie
Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym na świecie typem cukrzycy, który charakteryzuje się występowaniem wysokiego poziomu glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i względnym jej niedoborem. Podstawę leczenia cukrzycy typu 2 stanowią leki farmakologiczne i dieta.
Najbardziej rozpowszechnionymi objawami tej choroby są nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, ciągłe uczucie głodu oraz zmęczenie. Wśród innych symptomów wymienia się też: niewyraźne widzenie, powolne gojenie ran i skaleczeń, zmiany skórne, mrowienie dłoni i stóp oraz swędzenie.
Warto znać objawy cukrzycy typu 2, by w porę zareagować i zacząć leczenie.