Ten deser z PRL-u to remedium na jelita. Wystarczą tylko 4 składniki
Za tym prostym, lekkim i pysznym deserem przepadały w czasach PRL-u nie tylko dzieci, ale także dorośli. Ten słodki przysmak można spożywać dla przyjemności, ale także po zatruciu pokarmowym i w trakcie rekonwalescencji. Jest łatwy i dość szybki w przygotowaniu - wymaga zaledwie 4 składników.
Kisiel, bo o nim mowa, wiódł prym w czasach PRL-u. Słodycze były wtedy trudno dostępne, więc ten deser je zastępował. Mamy i babcie przygotowały go na podwieczorek dla swoich pociech i wnuków. Dziś ta żelowa przekąska nie jest tak popularna, jak kiedyś. A szkoda, ponieważ kryje w sobie wiele dobroci odżywczych niezbędnych dla zdrowia. Do tego jest lekkostrawna i ma mało kalorii (około 170 kcal w 250 g porcji).
Kisiel i jego wpływ na zdrowie
Kisiel można znaleźć na półkach sklepowych w wersji do gotowania lub instant do zalania wrzątkiem. Ale zdecydowane lepiej samodzielnie przygotować go w domu. Będzie o wiele zdrowszy, a jego zrobienie zajmie dosłownie kilka minut.
Domowy kisiel (np. z owoców, siemienia lnianego) pozbawiony jest dużej ilości cukru, barwników, regulatorów kwasowości i sztucznych aromatów w porównaniu z tym z „torebki”. Dodanie owoców wzbogaca nie tylko jego smak, ale także skład o cenne witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki i zapobiegają ich powstawaniu.
Co zawiera kisiel?
Głównym składnikiem tej smacznej i zdrowej przekąski jest mąka ziemniaczana, która stanowi źródło witaminy C i B6, błonnika oraz minerałów (fosforu, magnezu, potasu, sodu, wapnia). Na przykład kwas askorbinowy wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, a z kolei błonnik działa zbawienne na jelita oraz skutecznie „wymiata” złogi oraz oczyszcza z toksyn. W skrobi ziemniaczanej znajduje się aż 80 proc. węglowodanów jako najważniejsze dla człowieka źródło energii.
Kisiel to lekkostrawną przekąską, więc można po nią sięgać po obfitym posiłku. Jest doskonałym remedium na żołądkowe dolegliwości, m.in. biegunki, wymioty i zaparcia. Ten przysmak gotowany na mące ziemniaczanej można włączyć również do diety osób, które cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy. Pomaga też na zatrucie pokarmowe oraz może być spożywany w trakcie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.
Domowy kisiel – przepis
Aby przygotować kisiel w domu, potrzebne są cztery składniki: 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 3 szklanki zimnej wody, 3 garści owoców (sezonowych albo mrożonych) oraz 3 łyżeczki cukru.
Jak zrobić kisiel domowy?
- Wrzuć do garnka owoce.
- Następnie wlej 2,5 szklanki wody i 3 łyżeczki cukru.
- Gotuj około 2 minut.
- W pozostałej wodzie rozpuść mąkę ziemniaczaną i dodaj do gotujących się owoców. Przez chwilę gotuj, cały czas mieszając.
- Nałóż do salaterek czy miseczek.
Kisiel można jeść na ciepło lub zimno. Smacznego!
Polecany artykuł: