Ten pyszny koktajl zwalcza oponkę. Klucz to połączenie dwóch składników

2023-10-26 14:19

Odchudzanie kojarzy się w ogromem wyrzeczeń. Owszem, chcąc zrzucić kilka kilogramów z pewnością należy ograniczyć spożycie słodyczy i niezdrowych przekąsek. Nie oznacza to, że całkiem musimy rezygnować z przyjemności. Przykładem jest koktajl, którego bazą jest słodki owoc.

Ten pyszny koktajl zwalcza oponkę. Klucz to połączenie dwóch składników
Autor: Fot. Getty Images

Afrykańskie mango dostępne w niemal każdym sklepie spożywczym od lat jest przedmiotem wielu badań. Okazuje się, że pyszny owoc wspomaga walkę z nadwagą, dlatego warto dodać je do codziennej diety.

Zdrowe odchudzanie

Mango pod lupą naukowców. Dlaczego warto je jeść?

W 2010 roku mango zyskało uznanie w Stanach Zjednoczonych po tym jak randomizowane badania wykazały, że owoce mają potencjał odchudzający. Osoby, które włączały go do diety, cieszyły się szczupłą sylwetką i mniejszą częstotliwością chorób układu krążenia.

Do badań zakwalifikowano 40 osób w wieku od 19 do 55 lat. Wykluczono osoby z cukrzycą, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Następnie części pacjentów przez cztery tygodnie podawano kapsułki z ekstraktu z nasion mango. Pozostali otrzymywali placebo. 

Badani zostali poinstruowani, aby spożywać wyłącznie dietę niskotłuszczową. Co tydzień sprawdzano masę ciała uczestników, poziom tkanki tłuszczowej i obwód talii oraz bioder. Pod koniec eksperymentu pobrano także krew do badania w celu sprawdzenia stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i glukozy.

Pacjenci w grupie placebo nie wykazywali żadnych znaczących zmian w tych składnikach lipidowych krwi. Natomiast u osób objętych kuracją ekstraktu z mango odnotowano zmniejszenie obwodu w talii i w biodrach. Poza tym spadło stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i LDL w osoczu. Znacznie wzrósł poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu oraz obniżył się poziom cukru we krwi.

Przepis na koktajl odchudzający. To tylko dwa składniki

Skoro wiemy już, że nauka potwierdza pozytywny wpływ mango na proces odchudzania, warto wykorzystać te dane. W tym celu proponujemy przygotowanie koktajlu. Przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut.

Składniki:

  • połowa mango,
  • 2 łyżeczki kardamonu.

Owoc umyć i przekroić na pół. Obrać jedną część i wrzucić miąższ do wysokiego naczynia. Wsypać przyprawę i całość zmiksować. Wypić po obiedzie lub spożywać w formie przekąski, kiedy pojawi się chęć na podjadanie słodyczy.

Kardamon to nie tylko smaczny dodatek, ale również przyprawa, która pobudza metabolizm. Pomaga usunąć toksyny i produkty uboczne przemiany materii, dlatego zalecany jest osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością.