To lekkostrawne warzywo jest pełne wartości odżywczych. Idealne podczas diety
Lato to okres, kiedy kupić można najróżniejsze owoce i warzywa. Nie wszystkie jednak są tak znane, jak inne. Pewne z nich, o grubej skórce już można kupić. Są nie tylko smaczne, ale również bardzo dobrze wpływają na nasz organizm
Patison jest odmianą dyni zwyczajnej. Niektórzy są, że nie są one niczym więcej niż dekoracyjnym warzywem. Nie jest to jednak prawda. Patisony są nie tylko wartościowe odżywczo i bardzo smaczne, ale również zdrowe.
Niewiele osób kojarzy to warzywo. Jest bardzo dobre dla zdrowia
Patisony będą na przykład idealnym wyborem dla osób dbających o dietę. 100 gramów tego warzywa ma tylko niecałe 18 kalorii. Te warzywa są również idealnym źródłem witaminy C oraz A, są lekkostrawne, ubogie w tłuszcz i węglowodany. Składają się również w 95 proc. z wody, dzięki czemu stanowią idealny wybór w upalne dni.
Znajdziemy w nich całą masę żelaza, potasu, wapna oraz magnezu. Co ciekawe, nie kumulują one metali ciężkich, a dzięki obecności kukurbitacyny wspierają pozbywanie się pasożytów jelitowych z organizmu człowieka.
Nie można również zapominać, że wspierają one proces przemiany materii i regulują pracę układu trawiennego. Mogłoby się wydawać, że to, już koniec, jednak jest coś jeszcze.
Patisony wykazują silny potencjał antyoksydacyjny. Oznacza to, że jeśli będziemy jeść je regularnie, mogą zneutralizować działanie wolnych rodników tlenowych. A ciekawostką jest, że ten potencjał wzrośnie wraz z obróbką termiczną.
Patisony są również bogate w błonnik, dzięki czemu przyspieszają przemianę materii i wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Jak przygotować patisona? Wybór jest szeroki
Patisona najlepiej będzie gotować około 10 minut, ponieważ wówczas uzyskamy najwyższe stężenie dobroczynnych substancji zawartych w tym warzywie. Jest on bardzo delikatny w smaku, dzięki czemu można go przygotowywać na różne sposoby.
Bez problemu możemy go smażyć, dusić, marynować czy grillować. Świetnie sprawdzi się również w różnego rodzaju sałatkach, gulaszach, potrawkach czy w plackach.
Choć patisony są warzywami sezonowymi, które zbiera się od lipca do końca września, zajadać się można nim cały rok, o ile odpowiednio go zamarynujemy i przechowamy.
Starsze okazy będzie trzeba obierać, ponieważ uch skórka jest nieco grubsza i twardsza, a co za tym idzie mniej smaczna. Młode okazy natomiast można pałaszować ze skórką.
Szukać ich można na straganach, targach i w marketach, a w temperaturze pokojowej mogą spokojnie przeleżeń nawet do czterech tygodni, ponieważ zachowują świeżość znacznie dłużej niż cukinia.
Patison - przeciwwskazania
Dzięki temu, że są lekkostrawne i raczej rzadko wywołują reakcje alergiczne, praktycznie nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o ich spożywanie. Warto jednak zaznaczyć, że to, jak zareaguje organizm zależy również od ich sposobu podania.
Patisony świetnie sprawdzą się również u kobiet w ciąży, w szczególności w pierwszym trymestrze. Wszystko dlatego, że są bogate w kwas foliowy.