To pogromca nowotworów. Za granicą doskonale o tym wiedzą. A w Polsce?
Owoce i warzywa są kluczowe w diecie, jednak nie wszystkie są równie zdrowe - niektóre warto spożywać z umiarem. Istnieje jednak jeden owoc, który za granicą, zwłaszcza w krajach azjatyckich, cieszy się ogromnym uznaniem. O jakim owocu mowa?
Czarna fasola, bo to o niej mowa, nie jest bardzo popularna w Polsce - a szkoda. Nasi zachodni, a szczególnie dalekowschodni sąsiedzi się nią zajadają. To właśnie jej zawdzięczają fantastyczną kondycję.
To nie tylko słodki dodatek do jedzenia, ale źródło wielu wartościowych składników odżywczych.
Czarna fasola - właściwości odżywcze
Czarna fasola, podobnie jak jej czerwona siostra, należy do rodziny roślin strączkowych. Tak jak zboża, fasole magazynują duże ilości energii w postaci węglowodanów bogatych w składniki mineralne i witaminy.
Czarna fasola ma sporo do zaoferowania pod względem zdrowotnym i dietetycznym. Oto kilka benefitów z jej spożywania.
1. Bogactwo białka
W 100 gramach fasoli znajduje się aż 21 gramów białka. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że na 1 kg masy ciała powinniśmy spożywać 1 gram białka. Białko jest ważnym elementem budulcowym dla mięśni i kości. Co ciekawe, nasz organizm nie magazynuje go, dlatego tak ważne jest codzienne uzupełnianie tego makroskładnika.
Bez odpowiedniego spożywania białka organizm zaczyna zatrzymywać wodę. Nasze mięśnie doświadczają coraz częstszych i boleśniejszych skurczów, a w skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju niedożywienia białkowo-energetycznego. Jest to główna przyczyna śmierci dzieci w krajach trzeciego świata. Czarną fasolę możesz śmiało dodać do swojego jadłospisu, nie dodając przy tym kalorii.
2. Źródło kwasu foliowego
Czarna fasola to doskonałe źródło witaminy B9 (kwas foliowy). Folian jest niezbędny do produkcji i wzrostu komórek DNA, dlatego np. kobietom w ciąży zaleca się spożywanie tegoż. Podobnie jak w przypadku większości witamin, kwas foliowy rozpuszczalny jest w wodzie i z tego powodu nie jest magazynowany w organizmie.
Niedobór witaminy B9 może prowadzić do anemii megaloblastycznej. Łatwo ją rozpoznać, bo człowiek staje się ospały, ma duszności, ciężko mu myśleć. Niewystarczająca ilość kwasu foliowego w diecie ciężarnych może prowadzić do wrodzonych wad genetycznych płodu. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy to ok. 400 mikrogramów u dorosłego człowieka.
3. Czarna fasola jest bogata w błonnik
Błonnik występuje w dwóch postaciach - rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej. Obie formy są niezbędne do prawidłowej pracy naszych jelit. Forma rozpuszczalna składa się z węglowodanów. Rozkłada się pod wpływem wody do żelowej substancji, która obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Błonnik nierozpuszczalny jest zbudowany z komórek roślinnych. Nie rozkłada się, więc pomaga w przemieszczaniu się pokarmu do dalszych części jelita, czyli po prostu działa jak miotła.
Brak błonnika pokarmowego powoduje problemy w przewodzie jelitowym. Jest jedną z głównych przyczyn otyłości. Spożywanie błonnika sprawia, że po posiłku czujemy się pełniejsi. Jeśli nie jemy zgodnie z zaleceniami dietetyków, możemy niepotrzebnie się przejadać. Brak błonnika w diecie wiąże się także z ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych, czyli m.in zawałem.
Listen on Spreaker.