To prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy. Wystarczy dodać to do herbaty
Ten duet jest znany niemal każdemu. Herbata z cytryną jest napojem, po który sięgamy, by się ogrzać, na przeziębienie czy po prostu dla przyjemności. Okazuje się jednak, że kryje ona w sobie nie tylko smak. Ten napój to prawdziwy "przeciwutleniacz w płynie".
Herbata jest jednym z najczęściej pitych napojów. Nic dziwnego, poza smakiem ma ona bowiem wiele dobroczynnych właściwości. Zaczynając od działania przeciwzapalnego, przez wspomaganie trawienia, zdrowia jelit i sercowo-naczyniowego, kończąc na zawartch w niej przejciwutleniaczach.
I na tych ostatnich właśnie się skupimy. Przeciwutleniacze to związki, które pomagają zmniejszyć stany zapalne w organizmie oraz usuwać z niego wolne rodniki, które z czasem się gromadzą i sprzyjają chorobom.
Przeciwutleniacze w herbacie. Pamiętaj o jednym dodatku
Już sama herbata zawiera przeciwutleniacze, jeśli chcemy jednak zwiększyć ich ilość i spotęgować ich korzyści zdrowotne, możemy dodać do niej jedną, ważną rzecz. Ten dodatek jest jednym z najpopularniejszych w przypadku herbaty.
Chodzi oczywiście o sok z cytryny. To właśnie ten dodatek pomaga zachować przeciwutleniacze zawarte w herbacie. W niedawnym badaniu zbadany został wpływ soku z herbaty na yerba matę, czyli formę herbaty.
Jak się okazało, dodanie do niej soku z cytryny i schłodzenie jej, zwiększyło jej aktywność antyoksydacyjną.
Inne badanie wykazało natomiast, że dodanie witaminy C do zielonej i czarnej herbaty pomogło wzmocnić przeciwutleniacze zawarte w tych popularnych naparach.
Eksperci o cytrynie w herbacie. To może wiele zmienić
Eksperci są zdania, że dodanie cytryny do herbaty może sprawić, że takie przeciwutleniacze, jak katechiny, będą bardziej stabilne, dzięki czemu nasz organizm będzie mógł lepiej je wchłaniać.
Można powiedzieć wiec, że cytryna działa na zasadzie naturalnego środka konserwującego dla przeciwutleniaczy zawartych w herbacie.
To jest natomiast niezwykle pomocne w procesie trawienia. Doktor Taylor Wallace, naukowiec zajmujący się żywnością i profesor na Uniwersytecie George’a Masona, podkreślił, że katechiny są stosunkowo niestabilne w środowiskach niekwaśnych, jak właśnie jelito cienkie.
Zarówno witamina C, jak i sok z cytryny wchodzą w interakcję z katechinami, zapobiegając ich degradacji. Dodanie więc soku do herbaty może pozwolić zwiększyć ilość zachowanych związków, oferując nam przy okazji dawkę witaminy C.
O czym warto pamiętać? Tak zmaksymalizujemy działanie napoju
Jeśli chcemy zwiększyć potencjał tego fenomenalnego duetu powinniśmy pamiętać, żeby używać świeżego soku z cytryny.
Co więcej, dobrze będzie monitorować temperaturę herbaty i utrzymywać ją poniżej 71 stopni Celsjusza, by zachować, jak najwięcej przeciwutleniaczy. Cytrynę najlepiej dodać do herbaty po jej zaparzeniu i ostygnięciu, dzięki czemu lepiej będzie się sprawdzać.
Zła wiadomość jest jednak dla fanów tak zwanej bawarki. Według badań, dodanie mleka do herbaty może zmienić jej właściwości antyoksydacyjne.