To schorzenie jest nieuleczalne, ale można mu zapobiec. Wystarczy trochę wina

2022-11-24 8:39

Demencja to schorzenie, na które wciąż nie ma lekarstwa. Naukowcy poszukują coraz nowszych sposobów zapobiegania jej rozwojowi. Tym razem odkryli, że mogą w tym pomóc flawonoidy zawarte m.in. w czerwonym winie.

To schorzenie jest nieuleczalne. Można mu zapobiec pijąc wino
Autor: Getty Images To schorzenie jest nieuleczalne. Można mu zapobiec pijąc wino

Wcześniej badano już związek między funkcjami poznawczymi a flawonoidami - substancjami bioaktywnymi występującymi w żywności. Nie jest tajemnicą, że mają one zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Flawonoidy obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko cukrzycy, raka i chorób serca. Eksperci z University of New South Wales odkryli też niedawno, że ludzie, którzy piją jeden lub dwa kufle piwa dziennie są o 38 proc. mniej narażeni na ryzyko demencji niż abstynenci.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Flawonoidy - gdzie ich szukać?

Związki flawonoidowe są dobrze znane ze swoich zalet prozdrowotnych. Mają właściwości przeciwzapalne, antyutleniające, przeciwnowotworowe i detoksykujące, dlatego powinniśmy uwzględniać ich jak największej w swojej diecie.

Flawonoidy występują m.in. w zielonych warzywach, owocach, herbacie i oliwie z oliwek.

Na demencję nie ma lekarstwa, ale można jej zapobiec

Nie jest tajemnicą, że zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia może nam pomóc na wielu płaszczyznach w życiu. Od lepszej sprawności ciała, poprzez zdrowie serca aż do poprawy samopoczucia. Okazuje się, że to nie wszystko. Dieta ma także wpływ na ograniczenie ryzyka rozwoju demencji.

„To ekscytujące, że nasze badanie pokazuje, że dokonywanie określonych wyborów żywieniowych może prowadzić do wolniejszego tempa spadku zdolności poznawczych" - mówi kierownik badania, dr Thomas Holland i dodaje:

„Coś tak prostego, jak jedzenie większej ilości owoców i warzyw oraz picie większej ilości herbaty, jest łatwym sposobem na podjęcie aktywnej roli w utrzymaniu zdrowia mózgu”.

Flawonoidy a demencja 

Badanie, które przeprowadzono z udziałem 961 osób w wieku od 60 do 100 lat polegało na obserwacji uczestników przez okres prawie 7 lat. W tym czasie oceniano m.in. częstotliwość przyjmowania posiłków oraz rodzaj stosowanej diety.

Raz do roku ocenie podlegała także sprawność poznawcza, którą badano za pomocą zestawu 19 standardowych testów. 

Wino remedium na demencję?

Naukowcy podzielili na grupy uczestników badania na podstawie ilości spożycia flawonoidów, które wahało się od 5 mg do 15 mg dziennie.

U osób, w przypadku których spożycie flawonoidów było największe, odnotowano o 0,4 punktu mniejsze ryzyko wystąpienia demencji. Podobnie było z uczestnikami, którzy spożywali najwięcej mirycetyny – przeciwutleniacza powszechnie występującego w winie. Ryzyko demencji w ich przypadku spadło o 0,3 punktu.

Czerwone wino zawiera mnóstwo antyoksydantów: katechiny, mirycetyny, kwercetyny oraz resweratrol. Choć występują one w małych stężeniach, działają silniej, ponieważ wzmacniają się wzajemnie.

Należy pamiętać, że alkohol nawet w niewielkich ilościach może szkodzić zdrowiu. Chcąc zachować dobre zdrowie, warto podjąć długofalowe działania, polegające na zmianie nawyków żywieniowych, praktykowaniu aktywności, wysypianiu się i ograniczeniu stresu. Dzięki temu troska o zdrowie będzie odpowiedzialna.