Truskawki czy czereśnie? Sprawdzamy, które owoce są zdrowsze i sprzyjają smukłej sylwetce
Nadchodzące lato to doskonały moment, żeby korzystać ze świeżych owoców. Te, które uchodzą z najsłodsze i najsmaczniejsze, to oczywiście truskawki i czereśnie. Które z nich są zdrowsze? Dzięki którym łatwiej zachować smukłą sylwetkę, na której wielu osobom zależy szczególnie w sezonie letnim? Porównamy, co się kryje w truskawkach i w czereśniach.
Truskawki vs. czereśnie - które bardziej sprzyjają odchudzaniu?
Zacznijmy od truskawek, bo sezon na nie zaczyna się nieco wcześniej. Jakie są zalety tych owoców? Truskawki w 90 proc. składają się z wody. To już odpowiedź na pytanie, czy mogą sprzyjać zachowaniu smukłej sylwetki. Truskawki w 100 g mają zaledwie 23 kcal. Takie deser można więc zjadać bez obaw, że nie zmieścimy się w ulubione bikini.
Truskawki są też przede wszystkim bardzo zdrowe. Zawierają duże ilości witaminy C, która sprzyja zachowaniu odporności i zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji, a także może działać przeciwstarzeniowo, korzystnie wpływając na stan skóry.
Truskawki - zawartość minerałów i błonnika
W truskawkach znajdują się także inne cenne składniki jak m.in. minerały – mangan i potas, a także kwas foliowy. Odpowiednia podaż tych składników jest nieodzowna, żeby zadbać o układ sercowo-naczyniowy, zdrowe kości i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Truskawki to także źródło błonnika, który jest gwarantem prawidłowego trawienia. Błonnik sprzyja też zachowaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.Uważa się, że truskawki mogą mieć właściwości przeciwutleniające, a co za tym idzie, ich regularne spożycie może zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów oraz redukować stany zapalne.
Czereśnie - kaloryczność, właściwości, zalety, substancje odżywcze
Czereśnie również są bardzo słodkie, a kalorii mają nieco więcej – ok. 65 kcal w 100 g, co wciąż czyni je sprzymierzeńcami odchudzających się osób. Czereśnie również są bogate w błonnik, który usprawnia procesy trawienia i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Uważa się, że czereśnie działają oczyszczająco i odkwaszająco na organizm, dlatego poleca się je nawet osobom chorującym na dnę moczanową. Czereśnie również są bogate w witaminy: znajdziemy w nich witaminę A, witaminę C, witaminę E, a także witaminę K.
Poza tym stanowią źródło kwasu foliowego, potasu i jodu, który korzystne wpływa na tarczycę. Składniki czereśni uważa się też za pozytywnie działające na serce i układ krążenia, poprzez wpływ na regulowanie ciśnienia krwi.
Czereśnie mają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu mogą pomagać pacjentom z artretyzmem. Ciemniejsze odmiany czereśni to szczególnie bogate źródło antyoksydantów. Zawarte w nich antocyjany gwarantują czerwoną barwę. Czereśnie, podobnie jak truskawki, nie tylko świetnie smakują, ale mogą też być stosowane na skórę, w formie maseczek.
Co jest zdrowsze: truskawki czy czereśnie?
Co jest lepsze dla figury: czereśnie czy truskawki? Nie da się ukryć, że to truskawki mają mniej kalorii, a także mniej węglowodanów i cukrów, w porównaniu z czereśniami. Jednocześnie to truskawki dosmaczają więcej witamin, szczególnie witaminy E i K, a także minerałów, jak magnez, wapń i żelazo.
Czereśnie mają jednak niższy indeks glikemiczny, wynoszący 22, podczas gdy indeks glikemiczny truskawek to 40. Zarówno jedne, jak i drugie owoce są bardzo zdrowe, a sezon na nie krótki, dlatego warto po nie sięgać, zachowując zdrowy umiar, aby uniknąć alergii (którą mogą powodować szczególnie truskawki) albo dolegliwości trawiennych (do których może przyczynić się nadmiar czereśni).