Unikaj tych herbat jeśli masz cukrzycę. Ryzyko hipoglikemii i krwawienia
Nawet jeśli dany produkt jest zdrowy i służy innym osobom, to musimy pamiętać, że w obliczu choroby nie wszystko, co jemy, czy pijemy, jest bezpieczne. Przykładem jest cukrzyca, która wymaga od pacjenta świadomego odżywiania i monitorowania poziomu glikemii. Okazuje się, że nie wszystkie napary są bezpieczne i warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Ziołowe herbatki, czy naturalne napary, choć są wsparciem dla organizmu to mogą być także obciążeniem kiedy borykamy się z przewlekłą chorobą. Dlatego kolejny raz apelujemy, aby nie traktować uniwersalnie tego, co pomaga niektórym osobom. Poniżej wskazujemy czego nie pić bez konsultacji z lekarzem jeśli chorujemy na cukrzycę.
Niebezpieczne herbatki. Nie pij tego jeśli chorujesz na cukrzycę
Podstawową zasadą życia z cukrzycą typu 2 jest kontrola glikemii i dbanie o to by nie dochodziło do nagłych wzrostów lub spadków cukru. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do hiperglikemii lub hipoglikemii, a oba stany są poważnym zagrożeniem, które prowadzi do utarty przytomności, drgawek, śpiączki, czy uszkodzenia mózgu.
Okazuje się, że niektóre napary mogą być niebezpieczne dla chorych na cukrzycę. Przykładem jest rumianek. Popularne ziele stosowane w celu poprawy trawienia, czy ułatwienia zasypiania, co więcej badania naukowe na przestrzeni lat wskazały, że ziele to wspomaga obniżanie poziomu cukru.
Jak wiadomo, osoby z cukrzycą są bardziej narażone na występowanie zakrzepicy, stąd poza lekami obniżającymi cukier często przyjmują środki przeciwzakrzepowe. Tu pojawia się rola rumianku. Otóż jednym z farmaceutyków jest warfaryna, która w połączeniu z rumiankiem może wchodzić w niebezpieczne interakcje i spowodować krwotok.
Podobnym przykładem jest napar z kozieradki. Choć nauka wskazuje, że roślina na obniża poziom cukru we krwi, to zarówno napar jak i suplementy na bazie tego ziela mogą szkodzić jeśli zażywamy leki. Chodzi o ryzyko wystąpienia hipoglikemii oraz zaburzeń układu krążenia.
Uważaj na te zioła. Niebezpieczne przy cukrzycy?
Badania naukowe z 2023 roku wskazują, że spożywanie aloesu może mieć silny wpływ na obniżenie cukru we krwi. A zatem choć dla wielu osób to dobre wieści to jednak jeśli zażywamy leki, powinniśmy trzymać się z dala od naparu z aloesu. Powodem jest zagrożenie hipoglikemią.
Warto także z dużą dozą ostrożności podchodzić do herbatki z pokrzywy. Naukowcy wskazują tę roślinę o potencjale obniżającym glikemię. Inne napary, które w połączeniu z lekami mogą zagrozić hipoglikemią to:
- korzeń żeń-szenia,
- morwa biała,
- kora cynamonowca,
- liście poziomki,
- mniszek lekarski,
- ziele rutwicy,
- kwiat czarnego bzu.
Ważne, by zapamiętać te rośliny, a jeżeli chcemy czasem wypić jedną z herbatek ziołowych ze względu na inne prozdrowotne właściwości, należy to wcześniej uzgodnić z lekarzem prowadzącym.