Uspokaja i chroni przed rakiem. Jej kwiaty możesz zebrać właśnie teraz

2024-05-26 7:59

Kiedy czuję jej zapach od razu mam przed oczami wspomnienia z dzieciństwa. Biegaliśmy z rodzeństwem u babci, a w trakcie zabawy zjadaliśmy z drzewa kwiaty akacji. Wiedzieliśmy, że jest jadalna, bo jadła ją mama i babcia. Okazuje się, że ta roślina ma sporo zalet, wynikających z obecności cennych składników.

Uspokaja i chroni przed rakiem. Jej kwiaty możesz zebrać właśnie teraz
Autor: Fot. Getty Images

Mówimy na nią “akacja”, ale tak naprawdę to pospolite drzewo pełne białych i aromatycznych kwiatów nazywa się robinia akacjowa. Naukowe określenie to Robinia pseudoacacia. Warto zebrać jej kwiaty i dodać do sałatki, czy przyrządzić syrop. Ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, silny ból. Tak może objawiać się jedna z najbardziej tajemniczych chorób

Robinia akacjowa - na co pomaga pachnąca roślina

Grupa międzynarodowych naukowców przeanalizowała, co znajduje się w robinii akacjowej. Wyniki wykazały, że w kwiatach występuje wiele cennych przeciwutleniaczy. Wyodrębniono flawony i elagitaniny. Dzięki temu wiemy, że roślina ma zdolność zwalczani wolnych rodników przyczyniających się do przedwczesnego starzenia i występowania nowotworów.

Kolejnym atutem jest fakt, że w robinii akacjowej są ekstrakty etanolowe i metanolowe, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto w kwiatach znajdują się glikozydy flawonoidowe i ich anglikony, a także kwasy organiczne, biozydy, związki cukrowe oraz olejek eteryczny.

Robinię akacjową można jeść na surowo. Warto dodawać ją do sałatek, przygotować syrop lub napar. Roślina ta pomaga w walce z takimi schorzeniami jak:

Ponadto spożywanie robinii akacjowej działa uspokajająco i moczopędnie. Przyda się również w celu zredukowania obrzęków. 

UWAGA!

Liście robinii akacjowej są trujące! Dlatego jeśli zamierzasz przygotować napar lub spożywać tę roślinę w innej formie to pamiętaj, aby w pierwszej kolejności pozbyć się toksycznych liści. 

Herbatka z akacji. Pij codziennie, a zaśniesz jak dziecko

Kwiaty robinii akacjowej można jeść prosto z drzewa, jednak wtedy należy wybierać te daleko od szosy i zanieczyszczonych miejsc. Najlepsze będą takie, które rosną nieopodal łąk, czy lasów. 

Warto jednak zebrać kwiaty, wysuszyć je i schować do papierowej torebki lub szklanego słoika. Może przydać się także jesienią czy zimą jako wsparcie w walce z infekcją. Pamiętaj jednak, że muszki i drobne robaczki bardzo lubią kwiaty robinii, dlatego najpierw rozłóż je na stole i pozostaw na 3 godziny. W tym czasie wszystkie żyjątka wypełzną. Kwiaty można suszyć na słońcu, ale jeśli masz suszarkę do grzybów lub owoców, to ułóż kiście i wysusz.

“Akacjową herbatkę” pij codziennie wieczorem, by zasnąć bez problemu. A kiedy borykasz się z obrzękami i chcesz, aby działała moczopędnie, wypij napar 3 razy dziennie. Przyjmując na stałe jakieś leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może okazać się, że sięganie po robinię akacjową zaburzy działanie preparatu.