Usuwa toksyny, chroni wątrobę i walczy z przeziębieniem. Koniecznie włącz je do diety
Usuwanie toksyn z organizmu często kojarzy się z piciem gorzkich naparów, czy sięganiem po określone suplementy. Jest jednak pewne warzywo, które można zjadać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Dlatego kucharze serwujący wykwintne dania bardzo często sięgają po ten dodatek. Jego cenne właściwości przydadzą się na różne schorzenia.
Fenkuł to inaczej koper włoski. Roślina ta ze względu na występowanie najczęściej jest wykorzystywana w diecie śródziemnomorskiej, jednak jej walory smakowe i właściwości prozdrowotne są cenione na całym świecie. Już w starożytnej Grecji zauważono, że fenkuł pomaga zwalczyć różne dolegliwości.
Fenkuł w medycynie naturalnej. Na co pomaga smaczne warzywo?
Dieta bogata w warzywa i owoce pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Za każdą rośliną stoją określone właściwości, stąd warto poznać wpływ spożycia kopru włoskiego na nasze zdrowie. Fenkuł jest źródłem witamin takich jak C, A, K, E, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, ale zawiera również minerały, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
To bogactwo właściwości prozdrowotnych pozwala wspierać organizm w walce z chorobami układu oddechowego. W fitoterapii traktowany jest jako środek wykrztuśny. Dzięki napotnemu i przeciwgorączkowemu działaniu fenkuł jest pomocny także podczas infekcji lub grypy. Wiele osób sięga po niego jako warzywo wspomagające leczenie chorób układu moczowego.
Oczyszczające działanie kopru włoskiego zawdzięczamy obecności anetolu i przeciwutleniaczy zawartych w olejku. Te aktywne związki nie tylko wspierają wątrobę oczyszczając ją z toksyn, ale także zapobiegają występowaniu stanów zapalnych i stłuszczeniu narządu.
Z badań opublikowanych przez Global Journal Of Environmental Science And Technology wynika, że podawany szczurom olej z kopru włoskiego wykazał antyhepatotoksyczność chroniąc tym samym wątrobę tych zwierząt przed chorobami i uszkodzeniami. Przeciwutleniająca zdolność substancji zwalczała wolne rodniki przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia gryzoni.
Zastosowanie kopru włoskiego, czyli fenkuł nie tylko na wątrobę
Jedną z najpopularniejszych form wykorzystywania kopru włoskiego jest przyrządzanie herbatki dla niemowląt w celu pozbycia się kolki. Ta metoda znana jest od lat i często praktykowana przez mamy, jednak naukowcy przestrzegają, aby nie sięgać po napar zbyt często, ponieważ może to wpływać na proces dojrzewania dziewczynek.
Owoce fenkuła pomagają pozbyć się gazów i nieprzyjemnego uczucia wzdęcia po posiłku. Regulują trawienie i poprawiają perystaltykę jelit, stąd polecane są osobom dbającym o szczupłą sylwetkę.
Przygotowując napar z kopru włoskiego, warto stosować go także na skórę. Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie wspomaga walkę z trądzikiem oraz zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.