W Chinach mówią, że to „ziele nieśmiertelności”. Tak może działać na układ pokarmowy, układ krążenia i nastrój
„Ziele długowieczności", Gynostemma pentaphyllum, jiaogulan, w Polsce odgrywa... ozdobną rolę. Zdaniem niektórych warto też wziąć pod uwagę inne właściwości tej rośliny. Uważa się, że to skarbnica zdrowia, która ponoć może redukować zmęczenie, korzystnie wpływać na układ krążenia i dbać o wątrobę.
Piękne pnącze może oddziaływać na zdrowie
Gynostemma pentaphyllum to roślina popularna w Azji. Jest to pnącze z rodziny dyniowatych, wizualnie może przypominać bluszcz, dzięki czemu zyskuje uznanie jako roślina ozdobna o charakterystycznych ciemnozielonych pięciopalczastych liściach. Kwitnie późnym latem, w sierpniu i wrześniu. Kwiaty są małe, zielonożółte.
Gynostemma pentaphyllum jest od wieków ceniona w chińskiej medycynie. To dlatego znana jest w tych rejonach również jako „ziele długowieczności”, „zioło życia”, „ziele nieśmiertelności” czy „pięciolistny żeń-szeń”.
Te określenia odnoszą się do prozdrowotnych właściwości, jakie ma mieć ta roślina. Mieszkańcy południowochińskiej prowincji Kuejczou (Guizhou) utrzymują, że właśnie dzięki naparom z tego ziela żyją dłużej niż ludzie z innych rejonów świata.
Bogactwo związków bioaktywnych, ale badania nadal trwają
W ostatnich dekadach badano to ziele pod kątem naukowym. Co udało się ustalić? Gynostemma pentaphyllum, jak się okazuje, zawiera co najmniej 200 bioaktywnych związków, którym przypisano właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, a nawet zmniejszające ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. W roślinie zidentyfikowano m.in.
- saponiny, które mają wykrztuśne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe działanie,
- jak również sterole,
- flawonoidy,
- lignany,
- karotenoidy,
- polisacharydy
- oraz szereg aminokwasów
- i kilka minerałów m.in. cynk, potas, wapń, żelazo.
Gynostemma pentaphyllum ma przypisywane działanie niwelujące zmęczenie, szczególnie w okresach przemęczenia fizycznego i psychicznego. Może sprzyjać koncentracji, powodować delikatny przypływ energii.
Uważa się, że jako adaptogen Gynostemma może działać przeciwutleniająco, choć naukowe doniesienia na temat tzw. adatogenów są raczej ostrożne, a nawet sceptyczne.
CZYTAJ TEŻ: Niektórzy twierdzą, że są dobre na wszystko. Czy adaptogeny naprawdę działają?
Roślina ma przypisywane właściwości łagodnie uspokajające, poprawiające samopoczucie, zwiększające odporność na stres, zmniejszające uczucie niepokoju i nerwowość.
Sądzi się, że składniki tego ziela mogą również zmniejszać stany zapalne w organizmie i pozytywnie wpływać na ciśnienie krwi czy regulowanie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Zdaniem niektórych, ekstrakty z Gynostemmy mogą mieć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, z uwagi na obecność gypenozydów.
Ziele Gynostemma pentaphyllum polecane jest również jako wsparcie dla wątroby, mogące sprzyjać detoksykacji. Badania na zwierzętach wskazują, że ta roślina może ochronnie wpływać na śluzówkę żołądka, sugeruje się także przeciwwrzodowe działanie. Te ustalenia wymagają weryfikacji pod kątem skuteczności omawianej substancji u ludzi.
Gynostemma pentaphyllum - jak stosować, przeciwwskazania
Jak używać ziela Gynostemma pentaphyllum ? Można dodać liście do sałatek, można stosować sproszkowane suszone liście jako formę przyprawy. Ponadto można nabyć gotowe preparaty z Jiaogulan, a nawet herbatę z tego ziela, co ponoć stanowi doskonałą alternatywę dla zielonych herbat.
Nie zaleca się używania tej rośliny bez konsultacji medycznej, ponadto bezwzględnie odradza się podanie osobom w ciąży, karmiącym piersią i dzieciom.
Należy mieć na uwadze, że lekarze, dietetycy i farmaceuci ostrzegają przed stosowaniem niezweryfikowanych preparatów z niesprawdzonych źródeł, a jak dotąd brakuje wiarygodnych randomizowanych badań, które mogłyby potwierdzać właściwości tej rośliny i jej bezpieczeństwo dla człowieka.