Wygląda jak natka pietruszki, ale jest toksyczny. Uważaj, łatwo o pomyłkę

2023-06-15 20:45

Rośnie na polach, łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. "Pietruszka głupców", zwana również "psią pietruszką" - czyli blekot pospolity - do złudzenia przypomina dobrze każdemu znaną natkę pietruszki, ale przypadkowe spożycie grozi poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią. Jak odróżnić blekot od zwykłej natki? Jakie są objawy zatrucia blekotem?

Wygląda jak natka pietruszki, ale jest toksyczny. Uważaj, łatwo o pomyłkę
Autor: Getty Images Wygląda jak natka pietruszki, ale jest toksyczny. Uważaj, łatwo o pomyłkę

Blekot pospolity (łac. Aethusa cynapium L) to roślina bardzo często spotykana. Rośnie praktycznie w całej Polsce i w Europie, a także w Azji Zachodniej oraz na Kaukazie.

Ziele blekotu ma lekkie działanie przeciwbólowe, przeciwskurczowe i uspokajające, dlatego przez wieki stosowano je w medycynie ludowej. Obecnie wykorzystywane jest jedynie w homeopatii, a eksperci ostrzegają, by nie stosować go na własną rękę. Przypadkowe spożycie blekotu może być bowiem mieć tragiczne konsekwencje.

Liście blekotu przypominają natkę 

Blekot kwitnie od czerwca do września i ma wtedy dość charakterystyczny wygląd  - jego drobne kwiatki zebrane są w kwiatostan: tzw. baldach złożony. Płatki korony są u góry białe, na dole zaś zielonkawe. Na szypułkach rosną owoce, których długość nie przekracza zwykle 5 milimetrów.

Łodyga jest naga i w środku pusta. Może dorastać do 50 cm, a na górze rozgałęzia się. Wyrastające z niej liście przypominają natkę pietruszki.

W formie 24: dieta na dobry humor

Czym grozi zjedzenie blekotu?

Ziele i kłącze blekotu pospolitego obfitują w związki chemiczne o potwierdzonym działaniu toksycznym: cynapinę, koniinę, a także w kwas mrówkowy i kwas masłowy, zawierają również m.in. flawonoidy (rutynę i kemferol).

Najbardziej toksyczna jest koiinina, która po przypadkowym spożyciu podrażnia błony śluzowe. Jej duże dawki doprowadzają nawet do paraliżu układu nerwowego, a także do uszkodzenia organów wewnętrznych, w tym serca, do krwotoków wewnętrznych, do zaburzenia pracy układu oddechowego - a w konsekwencji nawet do zgonu.

Jak rozpoznać zatrucie blekotem? Objawy są charakterystyczne

Blekot pospolity jest chwastem i często rośnie wśród upraw rolniczych, rozsiewa się też w przydomowych ogródkach. Jest groźny nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt - te jednak wyczuwają ostry, niezbyt przyjemny zapach rośliny i rzadko się do niej zbliżają.

Roślinę na pierwszy rzut oka łatwo pomylić z pietruszką, od której jednak odróżnia ją gorzki, piekący smak.

Objawy zatrucia blekotem to:

  • brak apetytu
  • wymioty
  • bolesne skurcze żołądka
  • biegunka
  • pieczenie i ból w jamie ustnej
  • rozszerzone źrenice
  • drgawki
  • zaburzenia równowagi
  • paraliż.