Wygląda jak natka pietruszki, ale jest toksyczny. Uważaj, łatwo o pomyłkę
Rośnie na polach, łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. "Pietruszka głupców", zwana również "psią pietruszką" - czyli blekot pospolity - do złudzenia przypomina dobrze każdemu znaną natkę pietruszki, ale przypadkowe spożycie grozi poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią. Jak odróżnić blekot od zwykłej natki? Jakie są objawy zatrucia blekotem?
Blekot pospolity (łac. Aethusa cynapium L) to roślina bardzo często spotykana. Rośnie praktycznie w całej Polsce i w Europie, a także w Azji Zachodniej oraz na Kaukazie.
Ziele blekotu ma lekkie działanie przeciwbólowe, przeciwskurczowe i uspokajające, dlatego przez wieki stosowano je w medycynie ludowej. Obecnie wykorzystywane jest jedynie w homeopatii, a eksperci ostrzegają, by nie stosować go na własną rękę. Przypadkowe spożycie blekotu może być bowiem mieć tragiczne konsekwencje.
Liście blekotu przypominają natkę
Blekot kwitnie od czerwca do września i ma wtedy dość charakterystyczny wygląd - jego drobne kwiatki zebrane są w kwiatostan: tzw. baldach złożony. Płatki korony są u góry białe, na dole zaś zielonkawe. Na szypułkach rosną owoce, których długość nie przekracza zwykle 5 milimetrów.
Łodyga jest naga i w środku pusta. Może dorastać do 50 cm, a na górze rozgałęzia się. Wyrastające z niej liście przypominają natkę pietruszki.
Czym grozi zjedzenie blekotu?
Ziele i kłącze blekotu pospolitego obfitują w związki chemiczne o potwierdzonym działaniu toksycznym: cynapinę, koniinę, a także w kwas mrówkowy i kwas masłowy, zawierają również m.in. flawonoidy (rutynę i kemferol).
Najbardziej toksyczna jest koiinina, która po przypadkowym spożyciu podrażnia błony śluzowe. Jej duże dawki doprowadzają nawet do paraliżu układu nerwowego, a także do uszkodzenia organów wewnętrznych, w tym serca, do krwotoków wewnętrznych, do zaburzenia pracy układu oddechowego - a w konsekwencji nawet do zgonu.
Jak rozpoznać zatrucie blekotem? Objawy są charakterystyczne
Blekot pospolity jest chwastem i często rośnie wśród upraw rolniczych, rozsiewa się też w przydomowych ogródkach. Jest groźny nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt - te jednak wyczuwają ostry, niezbyt przyjemny zapach rośliny i rzadko się do niej zbliżają.
Roślinę na pierwszy rzut oka łatwo pomylić z pietruszką, od której jednak odróżnia ją gorzki, piekący smak.
Objawy zatrucia blekotem to:
- brak apetytu
- wymioty
- bolesne skurcze żołądka
- biegunka
- pieczenie i ból w jamie ustnej
- rozszerzone źrenice
- drgawki
- zaburzenia równowagi
- paraliż.