Wyrzuć ten produkt z diety. Badacze odkryli niepokojący wpływ na zdrowie
Są słodkie i smaczne, ale badania naukowe nie pozostawiają złudzeń. Sieją niemałe spustoszenie w organizmie. Eksperci alarmują, że szczególnie powinny na nie uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Zbadali spożycie aspartamu u matek
O tym, że napoje gazowane mają szkodliwy wpływ na zdrowie, wiadomo nie od dziś. W najnowszej analizie zespół ekspertów z Centrum Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego odkrył kolejny skutek uboczny spożycia tych produktów. Dokładnie wziął pod lupę zawarty w nich aspartam, czyli popularny słodzik, który wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym.
Obserwacja odbyła się z udziałem 235 matek małych dzieci ze spektrum autyzmu. Grupa kontrolna składa się z 121 matek pociech, u których nie zdiagnozowano tego typu zaburzenia. W obu grupach monitorowali spożycie aspartamu.
Badacze przeprowadzili ankietę, podczas której dopytywano, czy kobiety często sięgały po napoje gazowane. Wyszło z nich, że matki chłopców z autyzmem piły co najmniej jeden taki napój dziennie, będąc w ciąży lub karmiąc piersią. Deklaracja ta padała od nich trzykrotnie częściej niż od matek dziewczynek ze spektrum autyzmu.
Wpływ napojów gazowanych na ryzyko autyzmu
To dało taki trop, że badacze odkryli związek między słodzikiem E 951 a autyzmem u chłopców. Zależności tej nie zauważono u dziewczynek ze spektrum autyzmu. Nad przebiegiem tych badań czuwała Sharon Parten Fowler. Wyjaśniła w rozmowie z amerykańską telewizją Fox News, że analiza miała jednak pewne ograniczenia, przez co jej rezultaty nie mogą stanowić podstawy do wskazania jednoznacznych zależności.
Zdaniem ekspertki obserwacje należałoby powtórzyć i zaprosić do nich znacznie więcej kobiet. Do tego warto byłoby zbadać spożycie aspartamu u ciężarnych i kobiet karmiących piersią. Omawiana analiza objęła tylko kobiety, które urodziły swoje pociechy kilka lat temu.
To kolejne doniesienia naukowe, z których wynika, że kobiety w ciąży powinny wyeliminować z menu gazowane napoje dietetyczne. Wczesnej udowodniono, że spożycie tych produktów u przyszłych matek zwiększało ryzyko urodzenia wcześniaka. Dodatkowo dzieci miały w pierwszych latach życia być narażone na rozwój otyłości.
Polecany artykuł: